«Sist. S HQTi:,n 10 ZE Zeeuws Archief nam eeuwenoude archieven Wilheimieten onder handen 30.000 pagina's in 3.000 documenten lieten de Wilheimieten uit Huijbergen na. Die zijn nu gedigitaliseerd. ZV onnikenwerkwas het: 3.000 eeuwen oude archiefstuk ken van het Wil- I helmietenklooster in Huijbergen, zo'n 30.000 pa gina's, restaureren en opslaan. De huidige Huijbergse broeders lieten die klus over aan het West-Bra bants Archief, waar de historie nu digitaal te raadplegen valt. „Voer voor onderzoekers", vindt Saskia van Bavel van het West- Brabants Archief in Bergen op Zoom, die de conservering en di gitalisering van het Wilhelmie- tenarchiefleidde. Voorzichtig pakt ze het oudste pronkstuk: een akte uit 1315 over de aankoop van twee weilanden door de orde, die van 1278 tot 1847 in Huijbergen huisde. Smeuïge verhalen zitten er niet tussen het zakelijke materiaal. „Het meest persoonlijk zijn colle geaantekeningen van een Wilhel miet die in de 18de eeuw stu deerde in Leuven. Maar er zijn wel sappige stukken bij over een con flict met de Abdij van Tongerlo, om een lap grond." Boeiend zijn ook de kasboeken. Wat kwam er binnen aan rente of belasting? Wat ging eruit aan eten, drinken, kleding of grondbezit? „]e zou er de ontwikkeling van Huij bergen ook uit kunnen afleiden. Dat was amper een straat groot toen de Heer van Breda het kloos ter liet stichten om dat smokke- laarsgebied beheersbaar te ma ken." Het Wilhelmietenarchief werd bestudeerd en bewaard door de broedercongregatie van Huijber gen die in 1854 haar intrek nam in het klooster en tot 2002 internaat Sainte Marie runde. „Er zijn zo'n twintig broeders over, maar ook de jongste is de 65 voorbij. In 2014 besloten zij het archief over te dra gen om verval te voorkomen." Het lag in een kluis in het 17de- eeuwse gebouw waar het Wilhel- mietenmuseum in gevestigd is, maar werd aangetast door vocht en temperatuurverschillen. Het West-Brabants Archief ver wierf subsidie uit het Metamor- foze-programma voor papieren erfgoed. „Op basis van de 30.000 pagina's kregen we 65.000 euro voor de restauratie en digitalise ring." De staat varieerde van redelijk tot slecht. „Sommige stukken vie len bijna uit elkaar. Vocht leidt tot vervilting, waarbij het papier kor- relig wordt. Inktvraat veroorzaakt gaatjes. En er was vervuiling met vieze vingers en kofïïevlekken." Van Bavel sluisde de 3.000 docu menten, van één tot 400 pagina's groot, in 2016 door naar het restau ratieatelier van het Zeeuws Ar chief. Daar werden scheuren 'aan- gevezeld', kreukels gladgestreken, plakband verwijderd, en met gam- mastralen alle schimmels gedood. Bij Art In Print, gevestigd bij het Zeeuws Archief, werden aktes, kaarten en boekwerken op een glasplaat gedrukt en gefotogra feerd. „Zo is alles gedigitaliseerd en kan nu geraadpleegd worden op de website van het West-Brabants Archief, zonder er met je vingers aan te zitten." Sinds vorig jaar worden de stuk ken geconserveerd in het speciale depot onder het Wilhelminaveld in Bergen op Zoom, in zuurvrije dozen, met de juiste temperatuur en luchtvochtigheid. „Ze komen er nog maar zelden uit." Het archief blijft eigendom van de broeders, die inmiddels ook een harde schijf met alle bestanden hebben gekregen. Eén topstuk keerde terug in het Wilhelmieten- museum: het altaarmissaal uit 1515, vol liederen en versierd met krulletters en illustraties. „We konden het niet maken om dat in het depot te stoppen. Het is te mooi om niet te laten zien aan be zoekers, al is het klimatologisch niet de beste situatie. We drukken de broeders wel op het hart om het niet uit de vitrine te halen." Inhoudelijk heeft Van Bavel de stukken niet bestudeerd. „Wij zijn geen historici, maar het zou de kroon op ons werk zijn als onder zoekers er induiken. Dat hopen de broeders ook. Dat dit archief na zoveel eeuwen achter de klooster muren nu voor iedereen online staat, maakt hen trots. Ze zijn met hun tijd meegegaan." De broeders weten ook veel over hun voorgangers en kunnen er nog smakelijk over vertellen, zegt Van Bavel. „Broeder Adrie Franken is al in de tachtig maar het is echt een genot om naar hem te luiste ren." woensdag 10 januari 2018 Moderne monnikenklus geklaard Peter de Brie Bergen op Zoom/Huijbergen Saskia van Bavel van het West-Brabants Archief toont enkele archiefstukken van de Wilheimieten. Sommige stukken zijn aangetast door vocht, inktvraat en schimmels, foto'stonnypresser/pix4profs Het oudste stuk uit de collec tie van het Wilhelmietenklooster in Huijbergen dateert van 1315. Het betreft de aankoop van twee weilanden door de orde, die er van 1278 tot 1847 geves tigd was. 1 «v,vVi*5^',d ,<\- Het altaarmissaal uit 1515 is te mooi om niet te laten zien. Het ligt in een vitrine in het Wilhelmietenmuseum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42