BUITEN ai Wintergast dukelaertje F^i 9 NEDERLAND NATUURJOURNAAL Weldadige rust en ruimte maar ook een rijke geschiedenis en een grens die het dorp doormidden klieft. Tweelingdorp' Overslag heeft het allemaal. Het grensdorp Overslag in de gemeente Terneuzen is klein, maar compenseert dat ruimschoots. Want welk dorpje heeft nou twee enorme informatieborden om uit te kunnen leggen wat Overslag bijzonder maakt? Bij de borden in de Dorpsstraat be ginnen we onze route. Hier zien we, als we een bruggetje oversteken, de eerste van vele grenspalen die de grens met België markeren. De grens loopt dwars door het dorp, waardoor er een Nederlands deel van Overslag is en een Belgisch deel dat bij de ge meente Wachtebeke hoort. Oftewel de 'grenzeloze tweeling'. Er staat ook i Er zijn veel bestaande wandelroutes, maar gewoon de grenspalen volgen kan ook OVERSLAG •tvl een Oostenrijkse grenspaal, omdat Overslag ooit onder Oostenrijks be wind heeft gestaan. Hier komen we er onderweg nog meer van tegen. We vervolgen onze weg door de Dorpsstraat. Links staan auto's met een Belgisch kenteken en rechts au to's met Nederlandse nummerpla ten. Na een paar minuten passeren we het douanekantoor aan Belgische zijde. Dat vind je zelfs met je ogen dicht, volg gewoon de geur van Vlaamse frieten. In het voormalige kantoor is namelijk al jaren frituur De Grenspost gevestigd. Het mar kante gebouw op de hoek van de straat is één van de oudste grenspos ten in de Zuidelijke Nederlanden, la zen we eerder op het informatiebord. Er staan hier ook sinds 1843 twee grenspalen aan weerszijden van de straat, die de tweeling worden genoemd. Ner gens staan op de rijksgrens twee grenspalen zo gebroederlijk dicht bij elkaar. We slaan rechtsaf De Gebuurte in en blijven ons verbazen over de zichtbare verschillen tussen de twee landen. Links elektriciteitsmasten, rechts niet. En als de weg zich ver plaatst naar Belgisch grondgebied, lopen we ineens op betonplaten. Bijna de hele route lopen we langs de grens, in de volksmond het 'zakske van d'n Overslag' genoemd, vanwege de grens die ter hoogte van De Gebuurte de vorm van een zakje heeft. Ook staat hier een Rijksmonu ment, de romp van een molen uit 1859- Er zijn veel bestaande wandelrou tes in en rond Overslag, zo volgen we een stukje van het bestaande en bewegwijzerde Grenspad. Onze wegwijzers zijn voornamelijk de grenspalen, tot de Overslagdijk rich ting de Sint-Elooipolder en Zuid- dorpseweg. Daarna lopen we nog een flink stuk door de Nederlandse polder waar we niemand tegen ko men, behalve een paar fazanten. Via de Kromhoekseweg en Rodesluis- weg lopen we terug naar Overslag, waar Belgen en Nederlanders over buren zijn. Uhebt ze vast wel eens ge zien; of eigenlijk juist nét niet gezien. Want zo'n dukelaertje, een dodaars in offici eel ABN, is een snelle rakker. De naam dodaars dankt de vogel aan het donzige achterlijf; dukelaertje verwijst naar zijn meest typerende gedrag. Zodra je hem ziet duikt-ie onder, om ergens tegen de oever, bij voorkeur tussen wat opgaande vegetatie heel stilletjes weer boven te komen. Tijd om een dodaars goed te observeren krijg je eigen lijk maar zelden. Wel lukt dat in de winter wat beter dan in de zomer, wanneer ze een nest of jongen hebben. Dodaarsjes zijn hier in de winter talrijk te vinden. In sloten en wa tergangen, maar vooral ook op de diverse kanalen die de Zeeuwse ei landen doorsnijden. De vogels duiken naar kleine visjes en als je ze even blijft observeren zie je dat ze daarin vaak heel succesvol zijn. Maar dat verandert als het in de winter wat langere tijd gaat vrie zen. Als sloten en plassen dichtge vroren zijn ontstaat voor viseters al snel een voedselprobleem. Dat geldt voor ijsvogels, futen en roer dompen; het geldt zeker ook voor ons kleinste fuutje, de dodaars. En dat verklaart waarom Zeeland als overwinteringsgebied zo in trek is. Omdat veel sloten en kanalen in Zeeland brak of zout zijn, vriezen ze pas veel later dicht dan elders. Overigens houdt de dodaars met name in havens en langs de oevers van kanalen er een alternatieve verdwijntruc op na. In zout water is veelal geen oeverbegroeiing, dus de gewone manier om stiekem tussen de planten boven water te komen gaat hier niet op. De do daarsjes gebruiken hier steigerpa len en beschoeiingen om zich zo goed en zo kwaad als het kan, ach ter te verschuilen. Zoals de foto laat zien: dat is lang niet zo effec tief als wegduiken tussen de wa terplanten. AFSTAND 6,9 km frituur. oude douanekantoor OVERSLAG woensdag 10 januari 2018 GO Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Sophie Stockman Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: grensdorp Over slag. GRENZELOZE TWEELING f •4 Twee informatieborden in de Dorpsstraat geven wandelaars en fietsers meer informatie. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Chiel Jacobusse Dodaars of dukelaertje. FOTO CHIEL JACOBUSSE Dorp met twee kanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41