Dramatisch jaar voor glasaal |_AATStE KANS Gratis extra WiR-punt mk 8 Trek naar Nederlandse kust weer lager Snelste internet van Zeeland Omroep Zld weer te ontvangen in tunnel DEL! DELTA Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig Gratis digitale tv-apparatuur Gratis Gratis FOX Sports 1 Winnaars oudjaarsquiz Ravon, de kennisorganisatie voor vissen, amfibieën en reptielen, hield tussen half februari en half juni tellingen op zestien plekken verspreid langs de Zeeuwse kust. Het was voor het eerst dat die stel selmatige monitoring op deze wijze in de provincie werd uitge voerd. Ravon past de methode al sinds vier jaar toe in Noord- en Zuid-Holland. „Daar zien we nu wel dat die intrek de over het alge meen neerwaartse trend van de Noordzee volgt. En Zeeland lijkt daarin geen uitzondering te zijn. Dan hebben we het over twee pro cent van de aantallen in de jaren 6o tot 8o", aldus Ploegaert. „Er zit geen verbetering in." De Zeeuwse cijfers gelden als nulmeting. Omdat een vergelijk baar referentiekader ontbreekt, is het nog te vroeg voor specifieke conclusies over de aaltrek naar Zee land. Opvallend is wel de relatief vele jonge paling die bij gemaal De Noord op Tholen werd gevangen (en teruggezet), aldus Ploegaert. Bijna de helft (1.051) van het totale aantal (2193) getelde glasaal lag daar voor de deur. „Maar de spuistroom van het gemaal is te krachtig voor die kleine vis om daar tegenin te zwemmen. Dus binnentrekken gaat niet", signaleert hij één van de knelpunten die groei van de pa lingstand belemmeren. Water schap Scheldestromen heeft toege zegd de geplande aanleg van een vispassage bij het gemaal te ver vroegen tot 2019. Ronduit tegenvallend was het resultaat bij de spuisluis van Ritt- Vroeger zag het in de spuikom wit van de glasaal. Maar in het kader van ons project is er amper iets gevangen hem. „Historisch gezien en wat door lokale mensen wordt verteld, zag het in de spuikom wit van de glasaal. Maar in het kader van ons project is er amper iets gevangen. Waar dat dan aan ligt, wordt nader onderzocht." Naast De Noord zoekt de glasaal ook z'n weg bij De Loohoek bij Poortvliet, Prommelsluis op Schouwen en de spui bij Cadzand- Bad. „Dit zegt vrij weinig over de actuele aalstand. Je meet heel lokaal wat de dichtheid is." Een aal komt met een golfstroom deze kant op. Het laatste stuk van zijn route wordt sterk bepaald door de plaat selijke getijdebeweging en zoete lokstroom daarin van het binnen water. Dat kan dus zomaar veran deren. Ravon voert het project uit sa men met het waterschap, Rijkswa terstaat en lokale visserijverenigin gen. De uitwerking van de resulta ten wordt 8 februari in Middelburg gepresenteerd. Dan worden ook de meetlocaties in Zeeland voor ko mend seizoen bekendgemaakt. volledige installatie VLISSINGEN Omroep Zeeland is weer te beluisteren in de Wes- terscheldetunnel. Bij het vervan gen van het systeem dat de ra diozenders in de tunnel door geeft, ging in de nacht van dins dag op woensdag iets fout. Daar door was de zender in de tunnel niet te horen. Ontvangst van Omroep Zee land is van belang, omdat het station ook rampenzender is. Het euvel ontstond doordat het systeem dat de radiozen ders doorgeeft is vervangen. Het maakt onderdeel uit van een re novatie van alle technische sys temen in de tunnel, aldus woordvoerder Tessa Seidel van de NV Westerscheldetun- nel. „Omroep Zeeland werkt met verschillende frequenties boven en beneden de Wester- schelde. Daar zat het probleem." Overigens kunnen tunnelope rators bij calamiteiten 'inbreken' op de radio's van automobilis ten. Als de radio aanstaat, kun nen ze een bericht doorgeven. VLISSINGEN Bijna 600 mensen hebben de afgelopen weken hun kennis van het nieuws in 2017 getest door onze eindejaarsquiz in de krant of online in te vullen. De winnaar van de hoofdprijs (250 euro) is W. Meeuwse uit Goes. De tweede prijs (100 euro) gaat naar Annet Baerends uit Middelburg en de 50 euro voor de derde plaats is voor Jolanda Herfst uit Noordgouwe. Vrijwel iedereen die ons een antwoord stuurde, had het juiste woord bij elkaar gepuzzeld. Dat was: Kerkscheuring. PZC ONLINE @Rabobank ben ik blij dat ik niet aan Enternet- bankieren doe. Geen last van hackers of storingen. Dat is mooi meegenomen woensdag 10 januari 2018 De intrek van de glasaal langs de Nederlandse kust was het afge lopen seizoen dramatisch. „Zelfs nog lager dan in 2015 en toen was het al slecht", zegt Sanne Ploegaert van Stichting Ravon. Marcel Modde Zierikzee - Sanne Ploegaert, Ravon Profiteer deze maand nog^ ^^^B ^^^B vanaf 53^50 BB B B p/mnd oUr verbindt NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER DonnaPaolo @DonnaPaola2 De Rabobank had gisteren een groot deel van de dag te maken met een storing, waardoor klanten geen ge bruik konden maken van onder meer internetbankie- ren of betalen via iDEAL. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Deel Statenlaan Middel burg afgezet na vondst li chaam in woning 2. Esther Geijs stelde nier beschikbaar aan voor haar onbekende Eric uit Goes 3. Man rijdt met scootmo- biel door raam eerste etage 4. Duinpaden Cadzand- Bad weggespoeld tijdens storm 5. Fietser zwaargewond bij aanrijding met vrachtwa gen in Vlissingen-Oost Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie Wi facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40