Ontdek de wereld met Kras mBfHÊSm- mm - t 729 ff 3 Nooit heeft een ambassadeur zo'n valse start gemaakt als geboren Groninger Pete Hoekstra, de nieuwe ambassa deur voor de VS in Den Haag, is terug in zijn geboorteland. De ultra-orthodox zal zich een vreemde eend in de bijt voelen. Tot ■m\ voordeel per persoon Zijn allereerste optreden voor de camera deed onlangs het ergste ver moeden. Is de nieuwe Amerikaanse ambassadeur dan ook zo'n mo derne Republikein? Zo'n Ameri kaanse politicus die leeft in zijn ei gen werkelijkheid en het niet zo nauw neemt met de waarheid? Of erger nog, liegt over het liegen. „No-gozones' in Nederland waar moslims de dienst uit maken', nee, dat heb ik nooit gezegd. Dat is nep- nieuws", zegt Pete Hoekstra (64) tegenover het tv-programma Nieuwsuur. En als hij met zijn eigen citaat om de oren wordt geslagen, ontkent hij staalhard tegenover de verbijsterde verslaggever dat hij een minuut eerder de bewering nog 'nepnieuws' had genoemd. Nooit heeft een nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nederland zo'n valse start gemaakt. In één klap lag het beeld aan diggelen dat hij toch een beetje 'een van ons was'. Oliebollen Door zijn aderen stroomt Neder lands bloed. Pete Hoekstra werd in 1953 geboren in Groningen. Niet dat hij lang kennismaakte met zijn ge boorteland. De bakkerszoon ver trok toen hij 3 jaar was al met zijn ouders naar de Verenigde Staten. Daar groeide hij op, onder bescher ming van God in de Gereformeerde Kerk. „Mijn thuis is Holland, in Mi- chigan", zegt Pete Hoekstra. „Mijn ouders hebben me altijd voorge houden dat Amerika mijn thuis is." Tradities zijn er om in ere te hou den, zoals het bakken van oliebol len voor de jaarwisseling. En ook de lange tochten op de fiets verraden zijn Nederlandse afkomst. Maar Hoekstra is een door-en-door Amerikaan. Hij groeit op in het oer conservatieve Holland. Hij studeert hard. Uiteindelijk levert hem dat een Master of Business Administra- tion op aan de Universiteit van Mi- chigan. Het is de opmaat naar een succesvolle carrière in het bedrijfs leven, bij kantoormeubelmaker Herman Miller. „Het credo van het bedrijf - hard werken voor grote beloning - sluit naadloos aan bij zijn karakter", zegt zijn oude col lega Randy Richardville. „Mensen op de werkvloer betrekken in be slissingen, zit in hem ingebakken." Pete Hoekstra trouwt met Diane. Ze krij gen drie kinde ren: Erin, Alli- son en Bryan. Het gezin zal ondanks de werkdruk voor op blijven staan. Ook als hij in 1992 in de poli tiek stapt en een zetel verovert in het Huis van Af gevaardigden. Hoekstra is een van de weinige politici die elk week einde trouw naar huis gaat, naar Holland. Als hij midweeks in Was hington is, maakt hij 's avonds op zijn werkkamer van zijn bank een bed. De Republikein Hoekstra wint in het Huis snel aan invloed en dat wordt in 2004 bekroond met een voorzitterschap van de belangrijke, inlichtingencommissie. De functie, die hij drie jaar bekleedt, heeft een invloedrijke stem in de Ameri kaanse strijd tegen het terrorisme en is een kroonjuweel op zijn cv. Maar er zijn ook tegenslagen in zijn politieke leven. In 2010 doet hij vergeefs een gooi naar het gouver- neurschap, in 2012 - een jaar na zijn vertrek uit het Huis van Afgevaar digden - verliest hij de verkiezin gen voor een Senaatszetel. Hij keert terug naar het bedrijfsleven, wordt adviseur en lobbyist, treedt toe tot de Heritage Foundation, een con servatieve denktank. Tea Party Het politieke profiel van Pete Hoek stra laat zich gemakkelijk uitteke nen. Hij is uiterst conservatief, was betrokken bij de oprichting van de Tea Party, die zich keert tegen een grote rol van de overheid in de sa menleving. Zelf noemt hij zich liever 'de eerste populist van de Republikeinse Par tij', een wegbereider van de 'T rump-revolutie'. Hoekstra is een islamcriticus. Hij sprak op bijeenkomsten van de American Freedom Alliance, een anti-islamdenktank. Net als Trump is hij een voorstander van een in- reisverbod voor mensen uit mos limlanden. Hoekstra is ook een fel tegenstander van abortus, van het homohuwelijk. Met de doodstraf daarentegen heeft hij geen moeite. Logisch dat hij, mede gezien zijn grote ervaring in de wereld van de inlichtingendiensten, goed in het potje valt bij Donald Trump en bij vicepresident Mike Pence, met wie hij goed bevriend is. Hoekstra gaat met Trump op campagne, geeft hem advies over de strijd tegen het terrorisme. Even wordt hij zelfs ge noemd als directeur van de CIA. Af gelopen maart belt Pence hem op: „Hij wil dat je ambassadeur wordt." In Nederland. Het land waar hij vandaan komt en dat op veel be leidsterreinen totaal anders in het leven staat dan Pete Hoekstra. Een benoeming die in Washington ook vragen oproept. „Zeer ongebruike lijk om iemand te benoemen die het zo oneens is met de politiek in zijn standplaats, zeker als het om een bondgenoot gaat", zegt Stewart M. Patrick, van de Council on Fo- Het biedt ook kansen, om die lage verwachtingen te overtreffen reign Relations. Ook Hoekstra heeft er oog voor. Hij weet dat veel Ne derlanders negatief denken over zijn president en zijn gedachte goed. „Ik zal veel luisteren en het biedt ook kansen, om die lage ver wachtingen te overtreffen", aldus de nieuwe ambassadeur. LTD A C i k. k/\^> Boek nu met 100 voordeel p.p. op rondreizeri met vertrek t/m oktober 2018! wri' - Kras.nl of bel 088-0885 886 Mi/'/TH, woensdag 10 januari 2018 GO Hoekstra back in Holland Hans van Zon Den Haag Pete Hoekstra met zijn vrouw Diane. fotoap In de Airforce One met vriend Donald Trump. —Pete Hoekstra Toscane Totaal Authentiek Roemenië 8 dagen v.a. dNpn m Treed in Dracula's voetsporen Incl. 7 x diner en folkloroavond Klantbeoordeling 8,0 Wi!» \K{ Proost: proef heerlijke wijnen Ontdek Pisa, Lucca en Florence igS Nieuw bij Kras! Kras.nl/62120 Kras.nl/62335 €100 -Ur i f V-AJT5 A./ ïlm Grand Tour South Arrica Ecuador en Galapaqos Van Big Five naar de Tafelberg Incl. ferry naar Robbeneiland Klantbeoordeling 8,2 Koloniale steden en de Andes Al varend de Amazone ontdekken Klantbeoordeling 8,5 Kras.nl/36542 Kras.nl/25271 Prijzen pér persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Catamib ANVR (03/ jteitenfonds w scr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3