II Middelburger baalt van 'blubberzooi' in park 7 Wonen in De Willem Ruysstraat bevalt fantastisch Het eerste rijtje huizen in de De Willem Ruysstraat is al een tijdje opgeleverd. De bewoners zijn blij met hun nieuwe stek. Het is nog prachtiger dan hij zich had voor gesteld. Als Yoeri Lu- wema op het dakter ras van zijn woning aan de De Willem Ruysstraat staat, kan hij 'alles zien waar Vlis singen voor staat'. „De vismijn, de Timmerfabriek, de Machinefa briek, de Scheldekraan, de Oude Verbandkamer, de Oranjemolen, de Arsenaaltoren, het puntje van de Sint Jacobstoren, de Gevangen toren en de Sardijntoren. En dan kijk ik ook nog eens recht op het Dok en de voormalige Plaatwerke rij. Hoe mooi kan je het krijgen." Luwema kreeg de sleutel van zijn huis half november. Maar als tweede stuurman op de grote vaart heeft hij nog niet veel tijd ge had om zijn woning in te richten. De badkamer is picobello voor el kaar, maar de keuken moet nog worden afgeleverd. „Misschien lukt het plaatsten van de keuken nog net voordat ik mijn volgende reis moet maken, anders moet ik nog wat langer wachten met in stalleren. Mijn slaapkamer is ook nog niet helemaal op orde. Maar ach, dat komt vanzelf wel." Dat hij nu aan de rand van het Scheldekwartier woont, had Yoeri een paar jaar geleden niet kunnen voorspellen. Als geboren Vlissin- ger en student aan de zeevaart school is Vlissingen zijn stad, ook al omdat er veel vrienden en be kenden wonen. Voorkeur voor een plek had hij niet toen zijn vriendin en hij op zoek gingen naar een wo ning. „Maar ik wilde wel een nieuw huis, omdat ik geen zin had in ouwe sannie. Toen wees mijn vader ons erop dat hier aan de De Willem Ruysstraat gebouwd ging worden." Ook nu hij weer vrijgezel is, is de 25-jarige Luwema heel tevreden met zijn woning. „Ik richt mijn huis zo in dat ik er heel lang kan blijven. Zo heb ik een van de drie slaapkamers opgeofferd, waardoor ik een gigantische inloopkast heb. Er is een tuintje en een dakterras waar je kunt barbecuen en chillen. Fantastisch." Een paar huizen verder is Lau- rent Delvoye (72) al bijna even en thousiast. Na vele omzwervingen De huizen lijken niet groot, maar we hebben een zee van ruimte en het overlijden van zijn vrouw keerde Delvoye terug in Vlissin gen. „Ik reed laatst over het eiland en vroeg me af waarom het Wal- cherse landschap me een thuisge voel geeft. Ik kwam tot de conclu sie dat mijn jeugd bepalend is ge weest voor de maat der dingen." De medisch bioloog werkt offi cieel niet meer, maar hij is nog niet in ruste. Als koraalspecialist gaat hij regelmatig naar Curagao om onderzoek te doen en adviezen te geven over behoud van de bijzon dere diertjes. „Ik heb er wel over gedacht om in Curaqao te gaan wonen, maar op mijn leeftijd is het verstandiger in Nederland te blijven. Ik hoop nog lang in dit huis te blijven wonen, zodat ik blijf uitkijken op de voormalige Plaatwerkerij, nu zorgcentrum, aan de overkant van het dok." De huizen aan de doorgaande straat in het Scheldekwartier zijn ook geschikt voor kleine gezinnen, benadrukken Saskia Bergmans en Liesbeth Kapelle, die allebei in een huis wonen met man en een kind. Kapelle (48) en vriend Peter Lemsom hebben ook nog twee honden onder hun dak. Het stel kon, tegelijk met de buren, vorige zomer al in hun woning. Liesbeth: „Wij weten al dat het ook heerlijk toeven is op het dakterras en in de tuin." Volgens de Middelburger, die elke dag met zijn hond door het park loopt, wor den paden kapot gereden door tractoren en ligt de baggerspecie te stinken op de oevers van de waterlopen. „En ook al wordt het later weer opgeruimd, het duurt maanden voor de plek waar dat bagger heeft gelegen weer een beetje mooi begroeid raakt", stelt Dedel. „En dat terwijl wij er als bewoners juist alles aan doen om het park mooi te houden, onder meer door wilgen te knotten en bloem bollen te planten." Al met al belemmeren de werkzaam heden volgens Dedel het wandelen en spelen in het park. Meerdere omwonen den ergeren zich daar volgens hem aan. „Het is een blubberzooi." De Middelburger zegt de noodzaak van het baggeren in te zien, maar vraagt zich af of er geen handigere manieren zijn om de baggerspecie te verwerken. „Nu duurt het waarschijnlijk lang voor het park weer normaal begaanbaar is." Dedel zegt dat hij bij de gemeente z'n beklag heeft gedaan. Een woordvoerster van de gemeente legt uit dat het baggeren nodig is om de doorstroming en de kwaliteit van het water goed te houden. „Als we het niet doen, ontstaat op termijn ook overlast, waaronder stank." Dat tijdens de werkzaamheden, die worden uitgevoerd door het waterschap, tijdelijke overlast optreedt, is volgens de woordvoerster onvermijdelijk. Ze stelt dat het de gangbare procedure is om bag gerspecie eerst op de kant te laten drogen alvorens het wordt afgevoerd. „Als het werk eenmaal is afgerond, doen we er daarna alles aan om de schade te herstel len en het park zo snel mogelijk weer mooi te maken, bijvoorbeeld door de grond om te ploegen of nieuw gras in te zaaien." Dat er tractoren het park in moeten, is volgens de gemeente onver mijdelijk. woensdag 10 januari 2018 WA 'Je ziet hier bijna heel Vlissingen' René Hoonhorst Vlissingen het uitzicht heeft hij des te meer plezier, foto lex de meester Van voorbijrazend verkeer Yoeri Luwema nauwelijks last. Van -Liesbeth Kapelle, bewoonster De baggerwerkzaamheden die mo menteel worden uitgevoerd in het Erasmuspark in Middelburg zorgen voor schade en overlast. Dat zegt omwonende Gert Dedel. Rob Paardekam Middelburg M Baggerspecie blijft achter op de oevers tot het wordt afgevoerd, foto RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39