Minder toezicht in polder, geen paniek bij provincie 5 STEUN VOOR OUDERS DIE HUN KIND VERLIEZEN BIJ BEVALLING De stichting Hanne helpt ouders die hun kind vlak voor, tijdens of na de bevalling hebben verloren. Oprichtster Marlieke de Steur uit Terneuzen gaf haar stichting de naam van haar overleden dochter MEMORY-BOX Tien mei 2017, de mooi ste en tegelijkertijd verdrietigste dag in het leven van Marlieke de Steur (32) en Jeroen Jansen (30). Ruim negen maanden ervoor is Marlieke zwanger gewor den van hun eerste kindje. In de 41e week van de zwangerschap van Marlieke gaat het fout. Doch ter Hanne overlijdt nog voor de bevalling, in de buik van Marlieke. De vrijdag ervoor waren ze nog voor een laatste echo naar het zie kenhuis gegaan. Alles zag er prima uit. „Ik was al even voorbij de uit gerekende datum, maar er was geen reden tot paniek. Als er na het weekend nog niets op gang was gekomen, zou ik ingeleid wor den. In de nacht van zondag op maandag bleek het helemaal mis. Toen ik 's nachts wakker werd voelde ik Hanne niet. Normaal was ze altijd heel druk, maar nu was het stil. Wat ik ook probeerde, er was geen beweging. Jeroen en ik zijn gelijk naar het ziekenhuis gegaan. Daar kregen we het alles verwoestende bericht dat Hanne overleden was, de zwartste dag uit ons leven. Je wereld stort echt vol ledig in. Daarna moest ik nog wel bevallen. Maandagavond zijn we terug naar het ziekenhuis gegaan en woensdag werd onze prachtige dochter geboren. Zo konden we haar eindelijk in onze armen slui ten. Achteraf ben ik blij dat er tijd tussen het vreselijke nieuws en de bevalling heeft gezeten. Het besef kon langzaam tot ons doordringen dat onze dochter stil geboren zou worden." Inmiddels is het meer dan zeven maanden later. De wonden bij het jonge stel zullen nooit helen. Ge steund door hun omgeving probe ren ze er nu het beste van te ma ken. „Ik had al eens een buiten- baarmoederlijke zwangerschap gehad. Vooraf was ik me er dan ook erg van bewust dat het mis zou kunnen gaan. Maar ja, toen ik met zwangerschapsverlof ging, Het besef kon langzaam tot ons doordringen dat onze dochter stil geboren zou worden dacht ik dat het goed zou gaan ko men. Dat het dan zo plotseling toch nog fout gaat, had niemand verwacht. We hebben ontzettend veel steun aan onze familie en vrienden. Zonder hen waren we niet uit het diepste dal gekomen. Het is zo belangrijk om je verhaal kwijt te kunnen. Zelfben ik al tij dens de zwangerschap begonnen met schrijven. Na het overlijden van Hanne ben ik hiermee door gegaan. Hier haal ik veel troost uit." Sinds kort is Marlieke begonnen met haar eigen stichting, ver noemd naar haar dochter. Het doel van stichting Hanne is om ouders te steunen, die hun kindje voor, tijdens of vlak na de bevalling ver loren zijn. „Het geeft veel voldoe ning om hiermee bezig te zijn. Op deze manier kunnen we andere families toch iets van steun bie den, na het overlijden van hun kindje. Ik krijg Hanne er niet mee terug natuurlijk. Toch kan ik op deze manier waarde geven aan haar leven, dat helaas nooit buiten mijn buik heeft mogen zijn." Bijzondere opsporingsambtenaren van de milieudienst RUD Zeeland trekken sinds november vorig jaar niet meer 's nachts de polder in. Te onveilig, vinden ze. Het dagelijks provinciebestuur vindt het echter niet nodig de milieudienst RUD Zeeland aan te spreken op het be sluit haar inspecteurs voorlopig al leen in te zetten tijdens kantoor uren. De RUD laat sinds november vo rig jaar haar zogeheten boa's niet meer 's avonds en 's nachts patrouil leren omdat de medewerkers zich steeds vaker onveilig voelen in het buitengebied. De milieudienst on derzoekt momenteel of en hoe on veilig het is toezichthouders 's nachts de polder in te sturen. Ook wordt bekeken of het mogelijk en noodzakelijk is inspecteurs van de RUD te bewapenen. Absu rd Dat de boa's van de RUD om vijf uur naar huis gaan, werkt stroperij en andere criminele activiteiten in de hand, denken de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging, land bouworganisatie ZLTO, het Zeeuws Particulier Grondbezit en de Neder landse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer en de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging. In een brief aan de provincie spre ken ze van een 'absurde en zorg wekkende ontwikkeling' dat de mi lieudienst RUD Zeeland haar bij zondere opsporingsambtenaren (boa's) in het buitengebied uitslui tend inzet tussen 8.00 en 17.00 uur. 'Dit beleid zal een nog grotere mate van onveiligheid(sgevoel) in uw plattelandsprovincie veroorza ken', aldus de brief. De organisaties klagen ook dat an ders dan in andere provincies de RUD niet lijkt te willen samenwer ken met andere opsporingsambte naren in het groene domein, zoals jachtopzieners en boswachters. Ter wijl die vaak gewapend zijn. 'Dit is van het grootste belang voor het op treden tegen milieucriminaliteit', aldus de brief. 'Denk aan de wild-, kreeften- en schelpdierenstroperij en het dumpen van afVal van drugs laboratoria'. De RUD Zeeland her kent zich niet in dat beeld, ver klaarde hoofd toezicht en handha ving Joost Boerma eerder in deze krant. Volgens hem wordt met veel partijen samengewerkt. Taak Gedeputeerde Staten zien geen aan leiding om actie te ondernemen, schrijven ze in een reactie op de brief van de vier organisaties. De be strijding van stroperij is een taak van de politie, waarbij de inspec teurs van de RUD ter ondersteuning kunnen worden ingezet. Gecoördi neerde acties onder leiding van de politie en assistentie buiten kan tooruren met instemming van de leidinggevende kunnen wel, stellen GS. „Er moet niet het beeld ontstaan dat er onvoldoende toezicht is", zegt commissaris van de koning Han Polman. Inmiddels is er contact tussen provincie en de RUD én tussen de klagende organisaties en de RUD geweest. GS zien geen reden om de milieudienst nu aan te spreken, ook omdat er nog een intern onderzoek loopt naar de veiligheid van de bij zondere opsporingsambtenaren op nachtelijke missies. Gedeputeerde Harry van der Maas wil dat onder zoek afwachten. „Ik vind het terecht dat de RUD zijn medewerkers be schermt. Dat is zorgvuldig omgaan met je personeel." woensdag 10 januari 2018 PC Jm N FOTO NELLEKE GOETHALS-NG FOTOGRAPHY De stichting Hanne steunt ouders onder meer met me- mory-boxen. Op internet ont dekte Marlieke de Steur een Australische website met in formatie over memory-boxen. „Het idee sprak me ontzet tend aan. Ik besloot er zelf mee aan de slag te gaan. Onze memory-box is een doos, met daarin een dag boekje, dekentje, knuffeltjes, armbandjes en een waxine- lichthouder. Het knuffeltje en armbandje komen steeds in tweevoud. Eentje om bij het kindje achter te laten, de an dere voor de ouders. Het lij ken kleine dingen, maar ze hebben onschatbare waarde." Om de memory-boxen te be kostigen, is de stichting af hankelijk van sponsors en do nateurs. Met het ziekenhuis in Terneuzen bestaat een heel goede samenwerking. Andere ziekenhuizen zijn aangeschre ven, maar het wachten is nog op reacties. Donaties aan Stichting Hanne zijn mogelijk via www.stichtinghanne.nl/do- neren Hanne leeft voort in stichting Bas Dingenouts Terneuzen -Marlieke de Steur Milieudienst RUD Zeeland stuurt voorlopig geen opsporingsamb tenaren 's nachts de polder in. De provincie heeft daar begrip voor. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37