I coco Provinciale subsidie voor Grote Kerk Veere Winter Doeboek 4 Nieuw jeugdboek van Dorothé Tempelman-Venselaar PC Cornelis Evertsen de Jonge was een Vlissingse admiraal. Het nieuwe jeugdboek van Dorothé Tempelman-Venselaar is een eerbetoon. We kennen de Vlissingse admi raal Cornelis Evertsen de Jonge (1642- 1706) als een opvliegend, kortaan gebonden zeevaarder. Zijn bij naam 'Keesje den Duvel' is veel zeggend. Dat hij eind 1689 pal voor Vlissingen zijn oorlogsschip de Walcheren liet vastlopen en zin ken, is één van zijn beroemdste daden. „Maar Cornelis Evertsen de Jonge is zoveel meer", zegt Doro thé Tempelman-Venselaar. Het stoort haar dat er zo makkelijk op de misschien niet altijd even ge slaagde daden van de admiraal wordt gefocust. Ze zegt: „Hij was een uitstekende zeeman. Helaas werd hij vaak met slecht materieel en ongeschikte manschappen uit gezonden." Dorothé Tempelman (1945) uit het Bevelandse Driewegen is schrijfster van historische jeugd boeken. Op de cover van haar uit gaven voegt ze haar eigen naam Venselaar toe: „Mijn vader was journalist voor het Brabants Nieuwsblad. Helaas heeft hij de publicatie van mijn eerste boek in 2005 niet mogen meemaken, hij was toen net overleden." Dat de buut Een droom van een moord ging over de om het leven gebrachte dominee van Driewegen in 1687. Voor haar historische interesse maakt ze een buiging naar ge schiedenisleraar op het Mollerly- ceum in Bergen op Zoom. „Net als mijn vader kon hij heel goed ver tellen", zegt ze. Dat ze zelf boeken zou gaan schrijven heeft haar zelf ook wel verbaasd. Ze had twintig jaar lang een administratieve func tie op de Hogeschool Zeeland. Daar leerde ze neerlandicus John Louws kennen. Die voorzag haar eerste manuscript van zoveel stre- pen en opmerkingen, dat ze schrok. Maar ze zette door. Inmiddels heeft Dorothé Tem pelman na de moord op de domi nee nog zes - succesvolle - boeken het licht doen zien: Helden van de Honte, Het geheimzinnige licht, Krijn en de magische speer, Op zoek naar de schat in de Zak van Zuid-Beve land, 1295 De slag om Baarland en Zeeuwen door de eeuwen. Zoals uit de meeste titels valt af te leiden duiken we in elk boek de geschie denis in. De schrijfster zegt: „Al mijn boeken zijn gebaseerd op his- torische feiten. Die vul ik aan met mijn fantasie. Mijn uitgangspunt daarbij is, dat het zo had kunnen gebeuren." Volgende week vrijdag wordt in Vlissingen haar nieuwste jeugdro man gepresenteerd: 1690 met Evert sen naarBeachy Head. Ook deze keer met enkele stemmige illustra- Men moet de ankers laten zakken, terwijl de zeilen in top moeten blijven ties van Danker Jan Oreel. Net als in Helden van de Honte is de bijna 25-jarige Pieter de hoofdpersoon. Admiraal Cornelis Evertsen de Jonge neemt hem aan boord, als hij met zijn vloot moet uitzeilen om met de Engelsen slag te leve ren tegen de Franse vloot. Aan de zuidkust van Engeland, bij de kaap Beachy Head, vindt het treffen plaats. Omdat de Engel sen onvoldoende steun bieden, weet Evertsen met een zwaar beschadigd eskader maar net stand te houden. De beroemde truc, waarmee de Fransen worden misleid, komt ruim aan bod: „Met zichtbare te genzin seint vlaggenkapi- tein Tol naar de andere schepen dat men de ankers moet laten zakken, maar dat de zeilen in top moeten blijven." De Fransen hebben pas na een uur iets in de gaten, door het afgaande tij zijn ze ver weg gedreven. De provincie geeft 30.000 euro sub sidie om van de Grote Kerk in Veere een cultuurpodium te maken dat ook bezoekers van buiten de pro vincie trekt. Dat hebben Gedepu teerde Staten gisteren besloten. Het geld gaat naar de stichting Exploitatie Grote Kerk Veere die er mee de nieuwe culturele functies kan opstarten. Ernst Veen en XPEX namen de klus op zich om de kerk in te zetten als podium voor hoog waardige cultuur. De inrichting wordt flexibel: van een groot mid denpodium met zeshonderd zit plaatsen ervoor en een kleiner po dium omringd door vier kleine zit vakken tot een grote centrale expo- sitievloer. Het programma moet een vlieg wiel worden om het hele jaar door toeristen en Zeeuwen naar Veere te trekken. De gemeente Veere is be reid om flink bij te dragen. Een ton in 2018, 75.000 euro in 2019 tot 50.000 euro in 2020 en structureel drie jaar 25.000 euro. De provincie doet daar nu 30.000 euro bij, met de kanttekening dat de stichting Ex ploitatie Grote Kerk Veere het pro gramma-aanbod beter moet af stemmen met andere podia in de provincie. 112 NIEUWS Reden ongeluk onwelwording Fietser raakt zwaargewond Schoorsteen in brand woensdag 10 januari 2018 Evertsen: een slimme held Jan van Damme Dorothé Tem pelman-Vense laar: „Mijn uit gangspunt is dat het zo had kunnen gebeuren." FOTO LEX DE MEESTER - uit Evertsen naar Beachy Head Het nieuwe boek van Dorothé Tempelman-Venselaar wordt vrij dag 19 januari om 16.00 uur ge presenteerd in boekhandel 't Spui in Vlissingen. TSfsrnp PIXAR Uw (klein)kind verveelt zich geen moment in de kleurrijke wereld vol knotsgekke buitenbeentjes. ©DISNEY/PIXAR 2017 00 Lever deze bon in en ontvang 1,- korting bij o.a.: AKO, Blz, Bruna, Libris, Primera, The Read Shop, Vivant Geldig t/m 13-01-2018.0P=0P Frank Balkenende Middelburg HULST Een 'medische reden' lag ten grondslag aan het overlijden van een 76-jarige man uit Terneu- zen, vorige week op de Rondweg bij Hulst. De man sloeg met zijn auto over de kop en kwam on dersteboven in een akker naast de weg terecht. Hulpverleners probeerden de man te redden, maar dat was tevergeefs. Wat die 'medische reden' is mag de politie, die het on derzoek naar het ongeluk heeft afgerond, niet zeg gen, verklaart een woord voerder. VLISSINGEN-OOST Een fietser is gisterochtend zwaargewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtwagen op de Dene- markenweg in Vlissingen- Oost. Een Poolse chauffeur zag de fietser over het hoofd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis van Rotterdam vervoerd. Rond half negen werden de hulpdiensten gealar meerd. Een ambulance, di verse politieauto's en de traumahelikopter van Rot terdam gingen ter plaatse. De fietser wilde de kruising oversteken en had voor rang moeten krijgen van de chauffeur. De VOA (Ver- keersOngevalAnalyse) on derzoekt het ongeval. KRUININGEN Aan de Zandweg in Kruiningen heeft gistermiddag een schoorsteenbrand gewoed. De brand was omstreeks 15.30 uur uitgebroken. Bij de brand kwam veel rook vrij. De brandweer van Kruinin gen heeft het vuur bestre den en kreeg daarbij hulp van de brandweer Goes die met de autoladder ter plaatse kwam. De brand weer heeft de schoorsteen geveegd. Voor zover be kend is er bij de brand nie mand gewond geraakt. Het is niet bekend hoe de brand ontstaan is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36