II Een leven als een avonturenroman 3 Peter de Lijser 1939-2018 collega's. Wat dat betreft is het een eenzaam vak. Nu had ik ineens een hele bak luidruchtige, actieve en geestige types om me heen. Het was ook gewoon heel feestelijk." De indrukken waren zo talrijk dat ze voor 'Lange armen' geen vijf maar tien gedichten maakte. Die gaan vooral over de zichtbare kant van de politie: het werk op straat. „Dat is toch waar de meeste poëzie ontstaat. Ik denk dat het heel goed is om die verhalen te vertellen. Het is de kant van de politie waar je het meest mee in aanraking komt en waarvan ik vind dat je daar als samenleving over in gesprek moet blijven. Wat willen wij van de politie? Is de po litie van ons? Wat heb je nodig om een goede agent te zijn? Iedereen vindt daar ook wat van." Verliefd Volgens korpschef Erik Aker boom is ze zelfs 'een beetje ver liefd' op de politiemensen gewor den. „Dat moet ik wel toegeven. Vooraf wilde ik kritisch zijn, door vragen. Maar het is ontzettend moeilijk om de romantiek te weer- We zijn ons gelukkig niet bewust van al het noodlot dat we ontlopen staan die bij de politie hangt. Het zijn echt mensen die al 20 jaar dat werk doen, tegen een in mijn op tiek niet al te hoog salaris, en nog steeds oprecht zeggen: ik wil de wereld beter maken. En ze zijn ontzettend leuk." Met hun inzet kunnen agenten vaak (erger) onheil voorkomen, ook al is niet altijd duidelijk wat dat precies zou zijn geweest. „Ik vind het bij uitstek poëtisch om datgene wat niet gebeurd is van hetzelfde belang te voorzien als de dingen die wel gebeurd zijn. Die hebben net zoveel invloed, maar we weten het niet. We zijn ons ge lukkig niet bewust van al het noodlot dat we ontlopen, van alle afschuwelijke dingen die we niet hebben meegemaakt." 'Lange armen' past naadloos in Perquins streven om als Dichter des Vaderlands de dichtkunst te verbinden met uiteenlopende, da gelijkse werelden. „Op ontzettend veel plekken is poëzie een heel goede klank. Het zou ideaal zijn als agenten mensen straks de keuze zouden geven: óf een bekeuring óf ik lees een gedicht voor. Dat lijkt me ook heel goed voor de poë zie. Dan willen mensen wel." 'Lange armen' verschijnt in een gelimiteerde oplage van 1.000 exemplaren en is te koop (12,50 euro) in de boekhandel. Peter de Lijser uit Breskens is begin deze week overleden. De flamboyante West- Zeeuws-Vlaming werd 79 jaar. De Lijser vergaarde in de zo mer van 2016 bekendheid met zijn scootmobieltocht naar Zuid-Frankrijk. Hij was een maand onderweg. De Bressiaan- der zamelde daarmee geld in voor zorgboerderij ]odi Sintepier in Nieuwvliet. De Lijser timmerde al ver daar voor ook op andere wijzen aan de weg. Zijn leven laat zich lezen als een avonturenroman. Hij ging va ren en kreeg tijdens zijn eerste reis meteen te maken met grote mui terij onder zijn collega's. Vervol gens verrichtte hij pionierswerk in het toeristische West-Zeeuws- Vlaanderen door daar het eerste verhuurkantoor te beginnen. Rond zijn 25e was projectontwik kelaar De Lijser daardoor één van de rijkste mensen in de streek. Door een verkeerde investering viel hij net zo hard weer omlaag. Ook zijn privéleven - De Lijser trouwde en scheidde drie keer - was turbulent. Overigens vertelde hij daar later ongegeneerd en sma kelijk over, met een mix van zelf kritiek, positivisme en humor. „Ik kan nu eenmaal niet tegen rou tine, ik ben een einzelganger", ver telde hij in 2016 in deze krant. Sinds eind jaren tachtig, toen De Lijser bij een auto-ongeluk zeer zwaargewond raakte, richtte de Bressiaander zich onder meer op het schrijven van boeken. Die gingen vaak over de geschiedenis van de streek en over culinaire streekgerechten. Plezier en inspi ratie haalde hij uit gesprekken met mensen die hij vluchtig ont moette. Ook over zijn scootmo bieltocht schreef De Lijser een soortgelijk boek. "Ik zie overal een verhaal in", meldde hij daar zelf over. De Lijser kampte de afgelopen tijd met een afnemende gezond heid, maar voor de mensen om hem heen kwam zijn overlijden toch onverwacht. Hij wordt maandag gecremeerd. woensdag 10 januari 2018 of ik lees een gedicht voor' Ester Naomi Perquin kreeg de volledige vrijheid om de agenten te vragen wat ze maar wilde. FOTO POLITIE NEDERLAND -Ester Naomi Perquin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35