II t'it Wi Toerisme uit eigen land stokt Hanne loeft voortin huipaan anderen Steeds meer Duitsers en Belgen verklaren hun vakantieliefde aan Zeeland, maar in eigen land raakt de provincie onbemind als toeristisch lustoord. Zeeuwse sportkalender voor 2018 zoeksmethode is wezenlijk an ders, onderstreept Korteweg Ma- ris. „Het CBS komt tot 3 procent minder Nederlandse gasten en 6 procent minder overnachtingen in 2017." Zeeland kampte vorig jaar ook Nederland blijft in volume een grote markt voor ons met een niet al te mooie zomer. Bovendien vlogen weer meer Ne derlanders naar landen aan de Middellandse Zee die een tijdje als onveilig werden beschouwd. Zee land profiteerde daar in eerdere ja ren van, maar in 2017 niet meer. De binnenlandse markt staat al een aantal jaren onder druk. Het aantal binnenlandse va kanties is met 16,7 miljoen stabiel. Iedereen vecht om de Neder landse toerist, zegt Patrick Polie, directeur van de VW Zeeland. „Dit is destijds al een reden ge weest om de tv-campagnes op te starten, om te zorgen dat Zeeland bij toeristen 'top of mind' blijft, want Nederland blijft in volume een grote markt voor ons. Jaarlijks zien we hier schommelingen in en sinds twee jaar weer een lichte daling. Dat is verklaarbaar van wege de natte zomer en het feit dat gasten weer naar bestemmin gen als Egypte, Turkije en Grie kenland trekken." Desondanks stijgt het aantal toeristen dat vakantie viert in Zeeland. De Duitsers en, in min dere mate, Belgen zorgen voor groei. Ze boeken ook steeds vroe ger. Terwijl Polie hamert op het belang van binnenlandse cam pagnes, steekt vakantiereus Roompot Vakanties vooral geld in reclamecampagnes in Noordrijn- Westfalen. Woordvoerder Mare Volleman: „Want daar zit voor ons de groei." Zeeland trok in 2017 veel minder toeristen uit eigen land dan het jaar ervoor. Vorig jaar boekten Ne derlanders ruim 1,1 miljoen va kanties in Zeeland. Dat zijn er 210.000 minder dan in 2016. Ook het aantal overnachtingen nam met 870.000 af tot 7.258.000. Dat blijkt uit cijfers van NBTC-NIPO Research die gisteren op de Va kantiebeurs in Amsterdam zijn gepresenteerd. Zeeland is de enige provincie waar de terugloop zo groot is. De kust deed het bij Nederlanders so wieso minder goed dan het ach terland. Het aantal Nederlanders dat vakantie vierde in eigen land, koos het vaakst voor Gelderland (de Veluwe), Limburg en Noord- Brabant. Daar is sprake van groei. Voor het eerste is de Veluwe po pulairder dan badplaatsen. Ook Noord-Holland (dagje Amster dam, Marken, Volendam) wist meer landgenoten te trekken. Bij het Kenniscentrum Kusttoe risme in Vlissingen zijn ze toch een beetje geschrokken van de cij fers, bekent projectmanager Diana Korteweg Maris. Ze plaatst wel een kanttekening bij het Continu - VakantieOnderzoek 2017 van het NBTC-NIPO Research. Dat werkt met een panel van vakan- tievierders. De resultaten wijken nogal af van de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat zich onder meer ba seert op de toeristenbelasting die gemeenten innen. De onder- Cornelis Evertsen de Jonge was een held. De Zeeuwse admiraal is onderwerp van een jeugdboek van Dorothé Tempelman over de slag met de Fransen bij Beachy Head. Dan- ker Jan Oreel illustreerde het boek. Hier zwemmen jonge matrozen met een brandende roeiboot naar de vijand om hun schepen in brand te steken.zeeland4 April en oktober zijn in Zeeland dé sportmaanden van dit jaar It woensdag 10 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 Naar de zon, niet naar Zeeland -Patrick Polie, directeur VVV Zeeland Frank Balkenende Domburg Nederlanders boekten vorig jaar ruim 1,1 miljoen vakanties in Zeeland. ZEELAND 10 lÈfe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33