Kater Sam Kleppe laat kattendebat even rusten Zeeland moet een sterk merk worden 2 JAN VAN DAMME Column We hebben Sam te logeren. Sinds kerst, hij is inmid dels weer gewend aan de zilte lucht in Middelburg. Kater Sam is gemiddeld twee keer per jaar een vaste gast. Als zijn Amster damse baasjes er eens hoognodig uit moeten, wordt hij bij ons afgele verd. Inclusief kattenbak, katten- grit, bakjes kattenpaté, krabmat en mandje. Eigenlijk ben ik nooit een echt kattenmens geweest. Ik vond en vind ze leuk, maar dan vooral bij anderen. Heerlijk, om op bezoek ergens zo'n spinnende haarbol op schoot te hebben. Maar zelf een kat nemen? Daarover waren we het thuis altijd roerend eens. Ga jij de dode muizen en vogels opruimen waar hij mee aankomt? Ik dacht het niet. Ga jij het aanrecht en de ont bijttafel steeds leeghalen omdat meneer de kater anders de boter- vloot plundert en er met de kaas vandoor gaat? Ik dacht het niet. Wil jij kattenhaar in je stamppot? Alles bij elkaar voldoende rede nen om het bij een hond te hou den. De onze heet Dibbe, ze is zwartwit, redelijk eigenwijs - een stabij, hè - en veruit de mooiste en de liefste. Ik hoor het de kattenlief hebbers al denken: typisch zo'n dierenman die eigenlijk geen kat aankan. Nou, we zijn aan het oefenen. Deze week heb ik onze logé al twee dagen lang uitgebreid de krant voorgelezen. Over Marco Kleppe in Kapelle. Kijk Sam, je moet je aan de regels houden. An ders doen we je een tuigje aan - kost maar 4 euro - en laten we je net als Dibbe drie keer per dag uit. Sam spon. Wat heeft hij toch een prachtige tekening, oranje met wit. En die staart, zoals hij die als een graadmeter van zijn humeur met zich mee draagt. Ik citeerde de SGP-man in Kapelle: „We willen geen loslopende katten meer toe staan in de openbare ruimte." Sam lag inmiddels languit over de krant, die ik op tafel had uitge spreid. Een beetje lodderig draaide hij zich op zijn rug. Ah, die witte wollige buik, hoe kun je daar vanafblijven? Rang! Daar had ik de eerste haal van de dag te pakken. Rotkat. Voor dit moment dan toch. Ik deed het keukenraam open. Hup, naar buiten jij. Kijk Sam, je moetje aan de regels houden. Anders doen we je een tuigje aan DESTELLING Vandaag: Het MuZEEum is hartstikke leuk Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters RIVIERBEWONERS SEWENfc» AAN HOOSWATERSTAN&EN MuZEEum opnieuw leukste uitje App voor Zeeuwse bibliotheken 'Maudie' favoriet bij Film by the Sea VLISSINGEN Uitstekende verkoop kaarten Zeeuws Orkest Vele duizenden reacties op Face- book, berichten in vrijwel alle Ne derlandse en zelfs Vlaamse media, live in debat op Radio 1, tv-pro- gramma's die hem - vergeefs - vroe gen op te komen draven. Kleppe wist maandag even niet wat hem overkwam. „Het is echt onvoorstel baar wat dit onderwerp losmaakt bij mensen." Op een gegeven moment waren drie cameraploegen tegelijk rond het gemeentehuis in Kapelle aan het filmen. „Het is fijn dat we ons hierover druk kunnen maken en er blijkbaar geen andere zaken zijn in Nederland die echt aandacht vra gen. Maar heel eerlijk: als politicus geniet je ook van dit soort dingen, van hoe zoiets loopt. Dat is gewoon mooi." Natuurlijk waren er ook volop negatieve reacties en werd zijn op roep belachelijk gevonden. „Dat weet je als je met zo'n voorstel komt. Maar ik ben vooral verrast en verbaasd over de vele bijval." Kleppe benadrukt dat zijn partij inspeelt op de vele klachten die ze krijgt over overlast van katten. Bin nenhouden of aanlijnen kan een oplossing zijn. „De primaire reactie is: een kattentuigje is belachelijk. Maar wat is het verschil tussen een hond die in de openbare ruimte loopt en een kat? Natuurlijk kan een tuigje niet altijd, maar dat ontslaat je niet van de plicht om erover na te denken en misschien wat maatre gelen te nemen." De SGP-lijsttrekker wilde vooral de discussie op gang brengen. „Dat is wel gelukt", lacht Kleppe. „Veel mensen zeggen: je hebt me aan het denken gezet en eigenlijk heb je wel een punt. Het mooie is dat je hier door gesprekken krijgt met mensen met heel verschillende standpun ten. Hier en daar weet je elkaar toch te vinden en leer je ook echt van el kaar." Toch laat hij de kwestie even voor wat die is. Andere zaken, zoals dins dag de installatie van burgemeester Heel eerlijk: als politicus genietje ook van dit soort dingen Huub Hieltjes, verdienen minstens zoveel aandacht. „De katten zijn een leuk, maar ook luchtig onder werp. Laten we het vooral ook zo benaderen. De discussie moet terug naar normale proporties. Daarom laat ik het voorlopig rusten en blijf liever even stil." Zeeland moet zich veel beter verko pen als provincie waar de banen voor het oprapen liggen en waar je goedkoop, veilig en mooi woont. Dat zei voorzitter Neldes Hovestad van VNO-NCW Zeeland gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de werkgeversorganisatie. Terwijl de economie bloeit, kraakt de arbeidsmarkt. Een werk loosheid van 3,4 procent levert een steeds kleiner arbeidsreservoir op. Vacatures blijven daardoor steeds langer open staan. Dat kan op ter mijn de economische groei rem men. Hovestad vindt dan ook dat Zee land in de rest van het land mensen moet enthousiasmeren om in Zee land te solliciteren. „We hebben een enorme kracht. De economie bloeit, het ves tigingsklimaat is gunstig, er zijn volop vacatures. Mensen zijn hier ook gelukkig, blijkt uit onderzoek. We moeten naar buiten toe om nieuwe Zeeuwen te laten zien welke kansen hier liggen." Hij roept elk Zeeuws bedrijf op dat verhaal te vertellen. „Zeeland moet een sterk merk worden." woensdag 10 januari 2018 Gisteren: Een nier afstaan is een helden daad 1210 stemmen VLISSINGEN Het MuZEEum in Vlissin- gen is opnieuw uitgeroe pen tot het leukste uitje van Zeeland. Dat heeft de ANWB bekendge maakt op de Vakantie beurs in Utrecht. Bezoe kers en leden van de ANWB konden zowel lan delijk als regionaal hun stem uitbrengen. De tweede prijs was voor Berkenhof Tropical Zoo in Kwadendamme, de derde prijs voor Klok'uus in 's-Heer Arendskerke. MIDDELBURG De Zeeuwse bibliotheken hebben een eigen app. Leden hebben daardoor altijd toegang tot de bibli otheek via hun telefoon of tablet. Ze kunnen onder meer zoeken in de catalogus, boeken reser veren of verlengen en een verlanglijst aanleg gen van boeken die ze graag nog willen lezen. VLISSINGEN De lers-Canadese pro ductie Maudie is de beste film die Film by the Sea (festival en 'door het jaar'-voorstellingen) in 2017 heeft vertoond. Dat blijkt uit een enquête onder bezoekers. Man chester by the Sea, Lion, The Glass Castte en 1945 staan ook in de top-5. '1945' won op het festival de Film en Literatuur competitie en is vanaf april te zien in de biosco pen. Het Zeeuws Orkest scoort steeds beter en ook de kaartverkoop doet het heel goed. Het Nieuwjaarsconcert 2018 is uitverkocht in Goes en Vlissingen. Alleen in Terneuzen zijn er nog 33 plaatsen beschik baar. De concerten zijn donderdag 11 (Terneu zen), vrijdag 12 (Vlissin gen 20.15) en zaterdag 13 januari in Goes, aan vang 20.00 uur. Alle media stonden maandag op de stoep of hingen aan de lijn. Door zijn pleidooi om katten thuis te houden of aan te lijnen is de Kapelse SGP-lijsttrekker (en wet houder) Marco Kleppe ineens landelijk bekend. „Dat was wel het laatste waar het me om te doen was", zegt hij. Rolf Bosboom Kapelle - Marco Kleppe A Marco Kleppe: ...verbaasd over de vele bijval... fotomarcelle DAVIDSE Frank Balkenende Terneuzen sk innymli Ai Mem kookb, '9 EN EEN ZAK CHEESE ONION. k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2