O Bioscoopbezoek blijft maar stijgen 'Er was voor elkaar' 28 M ANGELA KIJKT TV Ze is net gekroond tot Omroepvrouw van het Jaar en toch dringt de vraag zich nu al op wie de nieuwe Eva Jinek wordt. Niet letterlijk natuurlijk, want Eva moet vooral nog héél lang blijven doen wat ze zo goed doet: een bruisende en spraakmakende talkshow produce ren op de late avond en een indringende, per soonlijke serie in de Verenigde Staten of waar dan ook. Dat kan ze als de beste. Wat ze niet gaat doen - gelukkig! - is Matthijs van Nieuwkerk in het voorjaar en de zomer ver vangen; hij wil meer ruimte om andere pro gramma's te maken. Ze zei het klip en klaar in een interview met deze krant. Ze weerstaat de druk van NPO-voorzitter Shula Rijxman, die hardop riep dat ze per se een vrouw wil op die plek en dat tijdstip en dan met stip op één Eva. Nu ontkennen presentatoren wel vaker iets voor de bühne omdat de contracten nog niet getekend zijn of om hun onderhandelingspositie te versterken. Maar als Eva zoiets zegt, geloof ik haar. Daarmee heeft NPO 1 natuurlijk wel een groot probleem. De tijd begint te dringen. Zo heel veel goede vrouwelijke kandidaten zijn er ook niet. En de allerbeste optie - Beau! Lees mijn column van 31 augustus terug voor de argumenten - draagt geen rokken en verlaat RTL niet voor een balkenende-salaris bij de publieke omroep. Wie dan wel? Er is maar een naam die in mij opkomt: Margriet van der Linden. Ik ben er zelf ook lichtelijk verbaasd over, maar ik vind haar geweldig in Moltalk en ook van De Tafel van Taal weet ze iets bijzonders te maken. Ze heeft genoeg persoonlijkheid en bagage om een programma te dragen dat het ene moment over politiek gaat en het andere moment over een televisieserie als Hendrik Groen. Ze kan sfeer maken aan tafel, mensen op een speelse manier tot de orde roepen of juist een beetje voeren om een boude uitspraak te doen en heeft er dan genoeg aan om de boel met een op getrokken wenkbrauw te kalmeren. Ja, ze is grachtengordel, maar ook onafhankelijk genoeg om daar de draak mee te steken. En Margriet heeft meer met Eva gemeen dan je op het eerste gezicht zou denken: ze heeft een lange weg afgelegd om te komen waar ze nu is en wordt eigenlijk alleen maar beter op tv naarmate ze losser en meer zichzelf is. En wie mij niet ge looft, moet Moltalk van afgelopen zaterdag eens vergelijken met haar gekruk met Viktor Rolf in Zomergasten in 2009. Blankers burn-out Vijfde kind Hugh Grant TELEVISIE GROETEN UIT 19XX BIOSCOOP JAARCIJFERS 2017 Vorig jaar werden bijna 36 mil joen bioscoopkaarten verkocht, een stijging van 5,26 procent. De best bezochte films waren ver volgfilms: de animatiefilm Ver schrikkelijke Ikke 3 en het avon turenspektakel Pirates of the Ca- ribbean: Salazar's Reuenge. Gemiddeld ging de Nederlan der 2,1 keer naar de bioscoop. Volgens de bioscoopbranche kwam dit sinds 1978 niet voor. Volgens Hajo Binsbergen, be stuurslid van de FDN (Filmdis tributeurs Nederland), is de stijging deels te danken aan het diverse filmaanbod. „De toe name is te zien in alle segmen ten. Het betreft alle filmgenres, maar ook de diverse soorten bioscopen deden het goed." Het Nederlandse bioscoopbe drijf ondervindt amper concur rentie van abonneetelevisiezen ders als Netflix. „Het publiek maakt duidelijke keuzes. Een bezoek aan de bios is toch een heel andere ervaring dan thuis naar films en series kijken." Het aandeel Nederlandse speelfilms in 2017 bleef onge veer gelijk: ruim 4 miljoen be zoekers. Opvallend is dat de twee bestbezochte films - Soof 2 (355-9it) en Onze jongens (300.949) - al in 2016 in pre mière gingen. Soof 2 is nu twee keer (in 2016 en 17) de best be zochte Nederlandse speelfilm. Quote van de dag Ik hoef niet alle vragen te beantwoorden, ik sta niet onder ede Het is voor derti gers, veertigers en oudere kijkers een herkenbaar én hi larisch moment. Indy, de 10-jarige dochter van Leon- tien van Moorsel, gaat bellen. Nee, niet met haar eigen mobieltje, maar met een ouderwets toestel uit de ja ren 80 van de vorige eeuw. Compleet met leren hoes, een draaischijf en een snoertje. „Je vinger erin en dan draaien", legt de oud-wielrenster haar dochter uit. „Meestal loop je even naar de gang zodat niemand je hoort, maar dat kan nu niet", zegt Suus, het vriendinnetje van Indy, verbaasd. Het is een veelzeggend fragment uit een van de afleveringen van Groe ten uiti9xx, een nieuw programma van RTL4 waarin gezinnen van be kende Nederlanders teruggaan naar het jaar dat zij 12 jaar oud waren. Het komt kort na Oh, Wat Een jaar!, het populaire zaterdagavondprogramma van Linda de Mol die samen met Ru ben Nicolai en Jeroen van Konings- brugge in de studio gasten ontving en herinneringen ophaalde. Met Groeten uit 19XX wordt een stapje verder gezet. Met families die In Groeten uit 19xx keren bekende Nederlanders met hun gezin terug naar het jaar waarin zijzelf twaalf jaar oud waren. De Frogers bijten vanavond het spits af. „Wat heb ik een medelijden met jullie." een weekend in een huis verblijven dat helemaal is ingericht zoals het was in dat jaar. Alles verandert mee: de kapsels, kleding en gewoonten. „Hier keken wij films mee", wijst Mi- chael Zijlaard, de echtgenoot van Van Moorsel, de meisjes op een ouder wetse VHS-videorecorder. Zonder iPad De komende weken nemen de fami lies van Frans Bauer, Henkjan Smits, Danny de Munk, Tooske en Bastiaan Ragas, Tanja Jess en Charly Luske en de Frogers een duik in het verleden. Ze moesten een weekend alle tech nologische middelen - smartphones, iPads, laptops - inleveren en leven zoals in het desbetreffende jaar. „Veel kinderen in die afleveringen zeggen: wat was er veel tijd vroeger", zegt Kasper van Kooten, die de presenta tie voor zijn rekening neemt. „De zoon van Tooske en Bastiaan bijvoor beeld. Hij werd er heel rustig van. In deze tijd van sociale media en smart phones hebben veel kinderen het ge voel dat ze iets moeten." Niet voor niets werd voor de leef tijd van 12 jaar gekozen, stelt Van Kooten. „Het is een breekpunt in je Mararie woensdag 10 januari 2018 THEATER Anne-Wil Blan kers (77) is voorlopig uit de roulatie wegens een burn-out. Om die reden is het toneelstuk Wat ik moest verzwijgen, waarin ze met haar zoon Christo van Kla veren de hoofd rol zou spelen, geannuleerd. SHOW Hugh Grant en zijn vriendin Anna Eberstein verwachten bin nenkort hun derde kind samen. De ac teur heeft ook twee kinderen bij zijn ex. Zijn huidige en zijn voormalige vriendin waren in 2012 tegelij kertijd zwanger. 3 ■o PC Voor het tiende opeenvol gende jaar is het bioscoopbe zoek in Nederland gestegen. Vorig jaar gingen ruim 1,7 mil joen kaartjes meer over de toonbank dan in 2016. Ab Zagt Soof 2. Katy Perry voelt zich soms een koorddanseres als het gaat om het afschermen van haar privéleven. meer Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28