3 6 27 GELD GOEDE RAAD Uitgaven Wil je in 2018 meer zicht op je geldzaken en beter de hand op de knip houden? Met deze tips maak je een frisse financiële start. Minder shoppen, meer sparen, de boekhou ding op orde bren gen, of eindelijk die schulden afbetalen. Bij een nieuw jaar horen goede voor nemens. Maar hoe ga je ermee aan de slag en - nog belangrijker - hoe houd je het vol? Acht tips om je financiële voornemens waar te maken. Geef je meer uit dan er binnenkomt? Is je administratie een puinhoop? Wil je af van die betalingsachterstan den? Schep orde en maak een over zicht, zegt Karin Radstaak van bud- getvoorlichter Nibud. „Zet alles op een rijtje en controleer de bij- en af schrijvingen op je bankrekening. Als je weet waar je geld blijft, weet je ook waar het misgaat en kun je maatrege len treffen", aldus de besparings expert. Het bijhouden van een kasboek of huishoudboekje kan hierbij helpen. Dat kan gewoon op papier, in een Ex- cel-bestand, via een app of online. Digitale huishoudboekjes zijn veelal gratis en kunnen in een aantal geval len aan je bankrekening worden ge koppeld. Dat maakt het allemaal nog net wat makkelijker. Meer informatie over het op orde krijgen van je finan ciën en een handig stappenplan vind je op nibud.nl. Wie zijn goede voornemens wil zien slagen, moet daar een concreet doel aan verbinden. Wil je bijvoorbeeld in het nieuwe jaar minder rood staan, verlaag dan de kredietlimiet of zeg die op. „Maar maak het doel niet te groot en zorg dat het haalbaar blijft", zegt Radstaak. „Zo houd je gaande weg vertrouwen in een goede af loop." Weet je het niet vol te houden en zit je aan het einde van de maand toch weer op zwart zaad? „Wees dan niet te streng voor jezelf en stel je doelen bij", zegt Radstaak. „Daarbij kan het helpen om jezelf te belonen, Koopverslaafd of winkel- gek? Wapen jezelf dan tegen de verleidingen. Radstaak: „Bijvoorbeeld door je af te melden voor nieuwsbrieven met aanbiedingen." Wie echt 'cold turkey' wil afkic ken, doet er goed aan de smartphone van webwin- kel-apps te zuiveren. Dat maakt het eenvoudiger om de impuls tot kopen te on derdrukken. Een kopje koffie op het station, een broodje bij het tanken. We geven vaak achteloos kleine bedragen uit. „Maar opgeteld tikken al die kleine beetjes behoorlijk aan, gemiddeld zo'n 300 tot 400 euro per jaar", weet Radstaak. Daar valt dus behoorlijk wat te winnen. Maar hoe houd je je hand op de knip? Radstaak: „Door bijvoorbeeld zelf je lunch te maken en die mee te nemen naar je werk of thuis dat verse kopje koffie te zetten." Budgetcoach Jaco Brouwer helpt mensen hun financiën op orde te krijgen én te houden. Eén tip geeft hij aan iedereen die zich bij hem meldt: betaal contant in plaats van met pin. „Al pinnend verlie zen we vaak ons saldo uit het oog. Betaal je contant dan zie je het geld letterlijk je portemonnee uitgaan en ben je je bewuster van wat je uit geeft." Toch liever pinnen en geen gehan nes met muntgeld? „Open dan een speciale betaalrekening waarop je ie dere maand een vast bedrag voor je levensonderhoud stort. Daar moet je het dan van doen", tipt Brouwer. Iedereen kent het wel: je gaat naar de supermarkt en komt thuis met meer boodschappen dan je nodig hebt. „Maak daarom vooraf altijd een lijstje en houd je daaraan", zegt Brouwer. „Doe je boodschappen desnoods via het internet, dan ben je minder snel geneigd om impulsaankopen te doen." EXTRA Bonustips van budgetcoach Jaco Brouwer Kinderen die al jong leren omgaan met geld, komen later minder snel in de financiële problemen. Brouwer raadt ouders daarom aan om vroeg te beginnen met zak- of kleedgeld. Kunst is om niet bij te schieten en ze vrij te laten in hun keuzes. „Ze zullen ongetwijfeld fouten ma ken en het geld verkeerd spenderen", stelt Brouwer al in het vooruitzicht. „Maar daarmee worden ze wel be wust van geld en zullen ze een vol gende keer beter nadenken voordat ze het uitgeven." Goedkoper bellen, internetten of stroom verbruiken. Wie niet gere geld overstapt van energie- of inter- netleverancier is een dief van zijn ei gen portemonnee, vindt Brouwer. „Het kost niets, is zo geregeld en le vert veel op. Je zit voor een dubbeltje op de eerste rang." Ook op verzekeringen valt volgens de budgetcoach te besparen. Hij con stateert dat mensen vaak niet weten waarvoor ze precies verzekerd zijn, waardoor ze onnodig veel betalen. „Het is bijvoorbeeld met een gezond gebit veel voordeliger om een tand artscontrole uit eigen zak te betalen dan daarvoor een aanvullende tan dartsverzekering af te sluiten", aldus Brouwer. bijvoorbeeld met een middagje shoppen als je die drang al een maand hebt weten te onderdrukken." Opgeteld tikken die kopjes koffie en broodjes aardig aan woensdag 10 januari 2018 GO Zo krijg je meer grip op je geld Kaj van Arkel IMaak een overzicht 2 Stel een concreet doel Schrijf je uit 4 Alle kleine beetjes helpen 5 Cash is koning Ga de deur niet uit zonder boodschappenlijstje 1. Leef energiezuiniger. Zet de kachel op tijd uit, sta minder lang onder de douche en laat lam pen niet onnodig bran den. Al die kleine dingen tellen op. 2. Weet wat er binnen komt. Als je weet wat je netto per uur verdient, kijk je anders naar wat je aanschaft en ga je bewuster met je geld om. 3 Shop voordelig. Let op aanbiedingen en ver gelijk de prijs. Met het uitpluizen van folders kun je jaarlijks zo'n 30 procent op je huishoud budget besparen. Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 8 Jong geleerd is oud gedaan —Karin Radstaak 7 Zeg op, stap over en bespaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27