100.000 Lakeside is als toernooi afgegleden en mist vedetten en media-aandacht 21 Frimley Green is nog altijd historische grond voor darters. Maar Lakeside - het WK van de BDO - is volledig afgegleden naar de schaduw. gemiddelde scores van de wedstrij den op Lakeside in vergelijking met het op 2 januari door Rob Cross ge wonnen WK van de PDC. Al oogstte Darryl Fitton maandag lof met een finish van 170. Eigenlijk is er slechts één speler bij de BDO die volgens kenners voldoende kwali teit heeft om ook bij de andere bond hoge ogen te gooien. Niet voor niets lonkt die Engelsman, Glen Durrant, al langere tijd naar de PDC. Alleen heeft de BDO een con tractueel foefje bedacht om de te loorgang te vertragen. Als Durrant de halve finales of de finale bereikt, mag hij geen lid meer worden van de PDC, tenzij hij al zijn prijzengeld inlevert vanaf het bereiken van de laatste vier. Ondanks dat reglement maakt Durrant er geen geheim van over te willen stappen. „Als ik La keside win, blijf ik de BDO trouw. Anders probeer ik over te stappen." Al meer dan vijftien jaar klinkt zijn stem in de Nederlandse huiska mers wanneer er pijltjes van belang worden gegooid. Jacques Nieuwlaat staat op en gaat naar bed met darts. Waar de dartspurist zich nu tijdens Lakeside bevindt? In zonnig Mexico, op een van de fraaie stran den, onder een parasolletje. „Dat was vroeger ondenkbaar, inder daad", reageert Nieuwlaat vanuit zijn ligstoel. Het is veelzeggend dat de RTL7- commentator van een vakantie ge niet, terwijl er officieel een WK be zig is. Zijn zender heeft niet de uit zendrechten, maar het WK van de BDO is dan ook zo finaal afgegleden dat het in de oneindige schaduw van de andere bond, de PDC, is ko men te staan. De aandacht is ver schoven. Het WK van de PDC, de majors en de Premier League zijn tegenwoordig veel prestigieuzer dan het toernooi op de historische grond van Frimley Green. Sigarettenmerk Nederland leerde het darts kennen met beelden vanuit de Lakeside Country Club. Daar werd eerst om winst van The Embassy gestreden en later, nadat het door een wets wijziging niet meer mogelijk was het WK naar een sigarettenmerk te vernoemen: Lakeside. Raymond van Barneveld, met zijn nagelbijtende Silvia in het publiek, groeide dank zij zijn vier zeges uit tot een natio nale troetelbeer. Ook internatio nale karakters als Martin Adams, Ted Hankey, Mervyn King en Andy van de sport, heeft zijn concurrent overvleugeld. „De BDO is uitge storven", zegt Michael van Gerwen, 's werelds nummer 1. „Ik vind het zelfs oneerlijk dat die bond soms nog een aantal vaste plaatsen in mag nemen bij onze toernooien. Dat brengt de sport niets." Vergrootglas Van Barneveld stapte in 2006 over naar de PDC om Phil Taylor uit te dagen. Nu is het met een vergroot glas zoeken naar topspelers op La keside, waar zondag de finale van de 41ste editie wordt gespeeld. Door de veel lagere prijzenpot is spelen bij de schatrijke PDC een voudigweg veel interessanter. Tot overmaat van ramp trok de BBC vo rig jaar haar handen af van Lakeside na een samenwerking van liefst 38 jaar. Danny Noppert, vorig jaar verlie zend finalist, is de bekendste deel nemer uit Nederland. De Fries is door naar de derde ronde. Ook Ri chard Feenstra zit nog in het toer nooi. Opvallend, maar niet verras send, is het gigantische verschil in Fordham werden omarmd. In 2006 keken ongeveer 5 miljoen mensen naar de door Jelle Klaasen gewon nen kraker tegen Van Barneveld. Daar is niets meer van over. De PDC, ontstaan in 1990 toen zestien spelers de BDO verlieten uit on vrede over de dalende populariteit Directeur Craig Tiley van de Aus tralian Open kreeg de voorbije da gen afmeldingen binnen van Andy Murray, Serena Williams, Kei Nis- hikori en Victoria Azarenka en vreesde dat zijn deelnemersveld nog verder uitgehold zou worden. Tiley kon gisteren echter opgelucht ademhalen.Hij zag Wawrinka op Melbourne Park een balletje slaan met wat kinderen. Het betekende het eerste publieke optreden van de Zwitser sinds afgelopen zomer op Wimbledon. De 32-jarige Wa wrinka stond een halfjaar aan de kant met een knieblessure. „Ik heb nog veel werk te doen, maar ik ben positief en kijk er naar uit om te be ginnen", zei de drievoudig winnaar van een grandslamtoernooi, waar onder de Australian Open in 2014. Nadal liet zich ook zien op de baan. De Spaanse nummer één van de wereld verloor op een demon- stratietoernooi weliswaar van Ri chard Gasquet (4-6 5-7), maar maakte wel weer een fitte indruk. „Dit was een goede test", zei Nadal. „Ik voel me prima. De komende da gen blijf ik trainen, zodat ik klaar ben voor de start van de Australian Open." Nadal had de afgelopen we ken last van zijn knie.Wawrinka en Nadal doen deze week in Mel bourne ritme op bij de Tie Break Tens, een nieuw evenement waar bij alleen tiebreaks tot en met tien punten worden gespeeld. Novak Djokovic behoort ook tot het deel nemersveld. De Serviër, die met aanhoudende elleboogklachten kampt, beslist daarna of hij mee doet aan de Australian Open. Het toernooi begint komende zondag nacht (Nederlandse tijd). woensdag 10 januari 2018 GO Met vergrootglas zoeken naar de echte darttoppers De Neder lander Richard Feenstra doet dit jaar mee op Lakeside. Raymond van Barneveld na zijn over winning op The Embassy in 1998. FOTO'S GETTY IMAGES Rotterdam 86,69 Het three darts average (gemid delde per drie pijlen) in de eerste ronde van het BDO WK van dit jaar. Bij de PDC lag dat aanzienlijk hoger: 93,28. De winnaar van de Lakeside krijgt 100.000 Britse ponden. Dat is al zo sinds 2011. Bij de PDC is dat inmiddels gegroeid tot 400.000 pond. MELBOURNE De organisatie van de Australian Open heeft eindelijk goed nieuws gekregen. Rafael Nadal en Stan Wawrinka voelen zich fit genoeg om vanaf komende week mee te doen aan het eerste grandslamtoernooi van het jaar. Wawrinka met de ballenjon- gens en -meisjes, fotogetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21