Prestatiebonus lijkt z'n beste O O O 16 nu al goed voor 5 procent vervuiling Tien Nederlandse reisorganisaties gaan betalen voor de COp-uitstoot van hun vakantie gangers. Dé manier om zonder gewetenswroeging in het vliegtuig te kunnen blijven stappen? m 'c: - ïitevafe, m Kort Studie naar waterstof AkzoNobel en Gasunie onderzoeken de mo gelijkheden om duurzaam opgewekte stroom om te zetten in waterstof, die als brandstof kan worden gebruikt. De bedrij ven willen een installatie bouwen voor elek trolyse van water op Chemie Park Delfzijl. Met een capaciteit van 20 megawatt zou het de grootste fabriek van Europa worden. De installatie moet 3 kiloton waterstof per jaar leveren, genoeg om driehonderd waterstof bussen te laten rijden. Volgend jaar beslui ten de partijen of zij de plannen doorzetten. Het voordeel van waterstof als brandstof is dat bij de verbranding ervan geen C02 of andere broeikasgassen vrijkomen. Het doel is om uiteindelijk installaties te kunnen bouwen die op nog grotere schaal (vanaf 100 megawatt) duurzame stroom converteren en opslaan in de vorm van wa terstof. Recordaantal passagiers KLM heeft afgelopen jaar een recordaantal van 32,7 miljoen passagiers vervoerd, 7,5 pro cent meer dan in 2016. De vliegtuigen waren gemiddeld voor 88,4 procent gevuld. Zustermaatschappij Air France verwel komde vorig jaar 51,3 miljoen reizigers, een groei van 3 procent. Daar steeg de bezet tingsgraad naar 85,7 procent. Transavia was afgelopen jaar goed voor 14,8 miljoen passagiers, ruim 11 procent meer dan in 2016. Gemiddeld zaten de vliegtuigen van de prijsvechter voor 90,6 procent vol. Dat betekent eveneens een flinke verbete ring ten opzichte van een jaar eerder. FNV wil praten met Wiebes Het personeel van de Siemensfabriek in Hengelo wil graag met minister Eric Wiebes (Economische Zaken) in gesprek over het behoud van banen in Nederland. Vakbond FNV heeft Wiebes uitgenodigd. Siemens kondigde onlangs aan dat de locatie in Hengelo, waar gasturbines worden ge maakt, wordt gesloten. Daardoor verliezen de werknemers hun baan. FNV meent dat het 'schrappen van 600 hoogwaardige ba nen' niet in het belang is van Nederland. Flitsen Altice Aegon Takeaway Philips Lighting v-- -*•» m ISkRtJ m Een prettige gedachte is het niet, als je net je handdoekje hebt uitge spreid op dat parelwitte strand. Dat je snorkeltripje, airconditioned ho tel en - vooral - je vliegreis een se rieuze bijdrage leveren aan de op warming van de aarde. Zelf denken vakantievierders amper aan het mi lieu: slechts 1 op de 800 reizigers koos er in 2016 voor de C02-uit- stoot van zijn reis te compenseren. Daarom hebben tien Neder landse touroperators, waaronder Shoestring, Koning Aap en Sawa- dee, hun pakketreizen nu C02- neutraal gemaakt, zo maakten zij gisteren bekend. „Omdat wij verre vliegreizen aanbieden, voelen we dat als onze verantwoordelijkheid", zegt directeur Jan de Ridder van Sa- wadee. „Te weinig klanten maak ten bij hun boeking gebruik van de Je kunt nu eenmaal niet met de trein door heel China reizen optie om hun C02-uitstoot vrijwil lig te compenseren. Dus nemen wij de kosten nu voor onze rekening." Die variëren volgens hem van 5 euro voor Europese vakanties tot 10 euro per persoon voor een reis naar Nieuw-Zeeland. Het exacte bedrag berekenen de reisorganisaties met een onlinecalculator, die door brancheorganisatie ANVR en toe- rismehogeschool NHTV is ontwik keld. De 'voetafdruk' van verschil lende transportopties, 750.000 ac commodaties en allerlei excursies en activiteiten is daarin verwerkt. Het compensatiegeld gaat naar een Zwitserse milieuorganisatie, de South Pole Group. Die voert projec ten uit om C02-uitstoot te vermin deren, zoals het verspreiden van energiezuinige kooktoestellen in Ghana en de aanleg van een zon- nepark in Thailand. Die kosten - in het geval van Sawadee ongeveer een ton per jaar - gaan af van hun winst. „Als je alleen voor het geld hier komt werken, kun je beter ergens anders gaan werken." Kernachti ger kan de woordvoerder van de Rabobank het besluit niet ver woorden om de bonus, oftewel va riabele beloning zoals de bank zelf zegt, af te schaffen. Dat gebeurde bij de bank al in 2013. Enig nadeel van die stap heeft Rabobank naar eigen zeggen nog niet gehad. „Mensen hebben meer redenen dan geld om ergens te werken." De prestatiebonus verliest aan populariteit. Ook T-Mobile schaft de bonus af, schreef het FD giste ren. Uitzondering zijn de vijfhon derd mensen op de verkoopafde lingen, waar de financiële prikkel nog altijd geldt als belangrijke mo- tivator. Volgens HR-manager Es- ther Burger is de stap onderdeel van een cultuurverandering, waarbij samenwerking veel be langrijker wordt. „Het gaat erom dat het hele bedrijf een collectief doel najaagt." Extra salarisstap Medelijden met de Rabobankme- dewerkers is niet nodig. Bij een goede beoordeling krijgen mensen sneller een extra salarisstap, goed presteren wordt nog steeds be loond. Het besluit heeft ook niet tot een uittocht van talent geleid. De Rabobank lijkt een trendset ter te zijn met het afschaffen van de bonus. „We zien een afname van het gebruik van bonussen. Dat is een duidelijke ontwikkeling", zegt Hans van der Spek, specialist in beloningsbeleid bij adviesbu reau Berenschot. Dat wordt beves tigd door werkgeversorganisatie AWVN, die adviseert bij cao's. „De regeling staat onder druk", zegt zegsman Jannes van der Velde. Daar zijn een aantal redenen voor. „De eerste is maatschappe lijk. Er zit een vies smaakje aan de bonus. Denk aan DSB-Bank en de DELFZIJL AMSTELVEEN HENGELO Varkens- en pluimveehouders stappen naar de rechter. Ze willen niet dat de POR- regeling voor meststoffen geschrapt wordt. Dat zou de branche miljoenen euro's kosten. De rechter buigt zich op 15 februari over de zaak. Bouwbedrijf BAM heeft een kustbescher- mingsklus in het Verenigd Koninkrijk binnen gehaald. Het bedrijf gaat de kustlijn bij Huil over een lengte van 19 kilometer bescher men tegen hoogwater. Met de order is een bedrag van 47 miljoen euro gemoeid. O woensdag 10 januari 2018 Het kabel- en telecombedrijf zet zijn Ameri kaanse tak op eigen benen. De verzekeraar was een van de vele winnaars op een vooral groen Damrak. Er waren ook verliezers: thuis- bezorger Takea way kreeg een forse tik. Beleggers zijn onaangenaam verrast door de aangekondigde reorganisatie. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie GO T De Chinese Muur nabij Peking is een van de populaire reisbestemmingen. FOTO JOHN J. WHEATON/DREAMSTIME «tav? Reisbureau koopt C02-uitstoot van toeristen af Annemieke van Dongen Utrecht Jan de Ridder, Sawadee T-Mobile kondigde gisteren aan de bonus te schrappen. Een bonus blijkt in de praktijk vaak helemaal niet effectief te zijn. Peet Vogels Den Haag c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16