Marjan Berk 1 2 3 13 Noord-Koreaans schaatsduo mag alsnog naar de Olympische Spelen Kom je eten?" „Ja!" Ik kom altijd eten als je me vraagt. Voor de vrouw al leen is ieder bord warm eten er één. Dus ik kom. Graag. En wat eten we dan? „We eten ramen noodles. Hele maal zelfgemaakt!" Ik zet me schrap. Ramen. O gut. Ik zie foto's met mensen die de Japanse noedels naar binnen zui gen. Op een fdm hoorde ik laatst het bijpassende geluid: slurpen. Luid! Ik heb mijn hele opvoedleven mijn kinderen geleerd hoe je spa ghetti 'netjes' kan eten door met een vork en een lepel de slierten tot voegzame pakketjes te draaien, zodat er niet geslobberd hoeft te worden. Enfin, vergeet dat voortaan. Ramen moet ge slurpt worden, het schijnt het eetgenot geweldig te verhogen! met een prachtig gedekte tafel. Vol verwachting gingen we ach ter onze borden zitten. Daar was ze met de pan, schepte onze bor den vol met noedels. Daarna kre gen we plakjes gebakken tofoe. Vervolgens een schep gedroogd zeewier, dat door de geurige hete sojasaus al snel veranderde in zachte groene sliebers. Een hand vol fijngesneden zomeruitjes. Een grote schep gebakken pad denstoelen en een kwart hardge kookt ei maakten alles af. We mochten hierbij ook zeewier chips knagen. („Dat eitje is niet helemaal vega!") Ik gaf mij over. Na mijn aanvan kelijke aarzeling proefde ik haar creatie. Ook slurpte ik met over gave de lange noedels naar bin nen. En ik moest toegeven, het was buitengewoon smakelijk. Ik voel afscheid in de lucht. Revolutie op ons bord. Mijn oudste kleindochter is van een meisje dat met overgave mijn knapperig gebakken lams koteletjes at („Oma, dat is het lekkerste vlees dat ik ken!"), ver anderd in een hardcore vegetariër met veganistische trekjes! „Weet je oma, hier in Flevoland worden al grappen gemaakt over de op komst van de Flevotariër! Die eet alleen maar lokaal voedsel. Zo ko men we ook dichter bij ons eten. Allemaal belangrijke ontwikke lingen." Ik voel afscheid in de lucht. Revo lutie op ons bord. Ouwe carni voor die ik ben, voel ik mijn hartstocht voor zacht, van de vork vallend draadjesvlees ver bleken. Mijn moedertje kookte heerlijk, ook mijn oma wist raad in de keuken. Maar ik ben bang dat zij niet door de ballotage van mijn kleindochter zouden ko men met hun verrukkelijke bo terzachte kalfstong met kapper- tjessaus of met de crème brülée van mijn moeder. En met de hutspot met klapstuk in een kuil tje jus van mijn grootmoeder. Dan kan ik alleen nog de uit mijn geheugen dampende verhalen over de smulpartijen van lang lang geleden aan mijn kleinkin deren vertellen... Maar wacht eens, mag je wel de opbrengst van de jacht eten? Een parelhoentje? Een fa zant? Een vette wilde gans? Daar over moet ik binnenkort toch eens met mijn vegetarische kleindochter een gesprek heb ben... Vuile opportunist die ik ben, ik zoek een uitweg uit een totaal vegetarisch landschap. Misschien dat de vegetarische slager mij met zijn bijna net echte kipstukjes kan begeleiden naar het groene land van de toe- komst...waar alle koeien, schapen en varkens met pensioen zijn! Minder dan een maand geleden dreigde Noord-Korea nog met een nucleaire oorlog. Nu heeft het land voor het eerst in bijna twee jaar gesproken met vertegenwoordigers van Zuid-Korea. Afgesproken is dat Noord-Korea twee kunstschaatsers afvaardigt naar de Olympische Spelen, die op 9 februari beginnen in het Zuid- Koreaanse Pyeongchang. Ook gaan politici, cheerleaders en suppor ters mee, plus een taekwondo- demonstratieteam. Verder is afge sproken de telefoonverbinding tussen de twee landen weer in ge bruik te nemen. Ten slotte onder handelen Noord- en Zuid-Korea over militaire aangelegenheden en de hereniging van familieleden die tijdens de Koreaanse oorlog in de jaren 50 uit elkaar zijn gedreven. „De gesprekken zijn een nieuw jaarsgeschenk aan Korea", zei Ri Son-gwon, de leider van de Noord-Koreaanse delegatie. „We gaan er met een serieuze en eer lijke houding in." De besprekingen zijn in Panmun- jom, in de gedemilitariseerde zone op de grens van Noord- en Zuid- Korea. Beide landen hebben vijf onderhandelaars afgevaardigd. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in kijken via een videoverbinding mee. De gesprekken kwamen tot stand nadat Kim in zijn nieuw jaarstoespraak zei dat hij toenade ring zocht tot het Zuiden. Voor het eerst in maanden belden de Noord-Koreanen naar het buur land om goede wil te tonen en om te vragen of sporters naar de Spe len mochten. Het Zuiden stelde voor te gaan praten. Het Noorden ging akkoord, onder voorwaarde dat Zuid-Korea en de VS een geza menlijke militaire oefening zou den opschorten. In 2015 werd voor het laatst on derhandeld. Daarna lag alle com municatie stil omdat Zuid-Korea een industriecomplex dat het heeft in Noord-Korea sloot nadat het buurland een raket lanceerde. In die fabriek werkten flink wat Noord-Koreanen. Door de ontwikkeling van een atoomwapen is Noord-Korea in een isolement beland. Kim veegde de vloer aan met Japan, met Zuid- Korea en met de Verenigde Naties, naar vooral de Verenigde Staten, de aartsvijand van de Noord-Ko reanen, moesten het ontgelden. Kort na Kerstmis zei Kim nog dat de rode knop om de raket af te vu ren altijd klaarstaat op zijn bureau. De Amerikaanse president Donald Trump, die diep verwikkeld was geraakt in een verbale strijd met Kim, sloeg terug met de opmer king dat zijn rode knop groter was dan die van 'de kleine raketman'. De Noord-Koreaanse omme zwaai past in een langere traditie. Al eerder volgde na een periode waarin het land de confrontatie zocht een periode van verzoening. Nu de Noord-Koreanen een raket hebben die de Verenigde Staten kan halen, kiezen zij weer voor een afkoelingsperiode. Analisten spreken van een tacti sche zet van Noord-Korea. Dat presenteert zich nu als een land waarmee valt te praten; niet zij, maar de Amerikanen veroorzaken de problemen, lijken ze te willen aangeven. Op deze wijze drijft Kim ook een wig tussen de bond genoten VS en Zuid-Korea. Het was een be richtje in de kantlijn toen de 19-jarige Ryom Tae-ok en de 25-jarige Kim Ju-sik zich in september kwalificeerden voor de Spelen. Door de spanningen tussen Noord-Korea en de VS en Zuid-Korea hield niemand er re kening mee de kunstrijders daad werkelijk terug te zien in Pyeong chang. Nu heeft het duo plotseling alle aandacht. Ryom en Kim komen uit de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongy- ang en zijn zeer be hoorlijke kunstrij ders, die zich eigen handig hebben we ten te kwalificeren voor de Spelen. Bij hoge uitzondering mochten ze vorige zomer naar Canada afreizen om twee maanden lang met de Canadese coach Bruno Marcotte te trainen. Als Ryom en Kim een me daille winnen, dan is dat in voorpagina nieuws in Noord- Korea. „Sport is een goede manier om vaderlandsliefde te tonen", aldus Korea- expert Remco Breu- ker. „Het staat goed naar het binnen- én buitenland." woensdag 10 januari 2018 GO Ramen Mijn kleindochter ontving ons o-z-^4— Noord-Korea is plotseling poeslief Gerben van 't Hof Rotterdam/Panmunjom Waarover gingen de gesprekken? Waar worden de gesprekken gehouden? Wat gebeurde daarna? De delegaties van Noord- en Zuid-Korea begroeten elkaar in grensdorp Panmunjom. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13