Verbreding rivieren betaalt zich nu uit 8 Donald Trump noemt zichzelf 'een stabiel genie'. Volgens zijn adviseurs is hij de 'fitste president ooit'. Zij reageren op de angst onder politici en ook onder psychiaters dat hij totaal ongeschikt is voor het presidentschap. Hij is instabiel en impulsief, maar dat maakt hem nog niet geestesziek Hoogwater LELYSTAD Terwijl in Duitse steden de zand zakken worden opgesta peld, houden Neder landse waterdeskundi gen het hoofd koel. Code geel is van kracht: dat betekent dat er risico is voor overstromingen. „Deze situatie komt eens in de vijfjaar voor", zegt Harold van Waveren, voorzitter van de Lande lijke Coördinatiecom missie Overstromings dreiging van Rijkswater staat en de waterschap pen. Maar volgens hem hoeven we ons geen zor gen te maken. „We heb ben het onder controle. De hoogwatergolf komt vanuit Duitsland onze kant op. In Nederland verwachten we de piek morgen, tegen het begin van de avond. Dan stroomt er 7.500 kubieke meter water per seconde ons land in, het waterpeil stijgt dan tot 14,65 meter NAP. Pas bij 15 meter NAP gaat code oranje in", zegt hij. De afgelopen jaren zijn veel maatregelen geno men. Zo zijn veel projec ten afgerond waarbij ri vieren zijn verbreed. Het water stijgt daardoor niet te hard. We kunnen in Nederland in principe twee keer zoveel water aan als nu. „In Nederland valt het ontzettend mee, afgezien van wat kades die her en der overlopen. Boeren moeten hun vee uit de uiterwaarden ha len. De gevolgen voor de scheepvaart zijn heftiger. Op de Duitse Rijn zijn stremmingen voor de schepen. Het transport over water loopt een flinke klap op." Donald Trump (71) ondergaat vrij dag zijn jaarlijkse fitheidstest. Of artsen dan ook zijn mentale staat onderzoeken laat het Witte Huis in het midden. Zeker nu Michael Wolff met zijn boek Fire and Fury: Inside the Trump White House van de geestelijke toestand van de presi dent het hoofdthema in de Ameri kaanse politiek heeft gemaakt. Met de vraag: moet Donald Trump het veld ruimen omdat hij zo gek is als een deur en een gevaar is voor het land? Wolff bevestigt het beeld dat Trump al heeft opgebouwd. Hij trekt alles naar zich toe, is een nar eist, plaatst zichzelf altijd in het centrum van de wereld. Hij is im pulsief, mist elk inlevingsvermo gen, maakt van leugens feiten, ziet overal complotten. Bandy X. Lee, een forensisch psychiater van de School of Medicine in Yale, weet al genoeg. „Hij is een acuut gevaar", aldus Lee, de redacteur van The Dangerous Case of Donald Trump waarin 27 psychiaters oproepen om in te grijpen voor het te laat is. Vo rige maand trok Lee met deze boodschap naar het Capitool om parlementsleden erop te wijzen dat Trump een ongeleid projectiel is, dat verschrikkelijke schade kan aanrichten. Andere psychiaters noemen Lee's optreden onverantwoordelijk en Achtung Hochwasser maandag 8 januari 2018 GO Stabiel genie, of echt zo gek als een deur? -Allen Frances, psychiater Hans van Zon Rotterdam/ Washington Steeds meer deskundigen twijfelen aan de geestes gesteldheid van Donald Trump. foto PHOTO NEWS Ondergelopen kades in de Duitse stad Keulen. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8