Nederland verdient goed aan handel in quinoa 7 Gerrit gewond tijdens rellen DELTA Een onbekende vrouw trok de gewonde Gerrit Brands uit de krakersrellen in Amsterdam. Toen dat verhaal tijdens kerst bovenkwam, besloot dochter Irina een oproep te plaatsen. „Mijn vader heeft haar nooit meer kunnen bedanken." Zelf was de 23-jarige Gerrit Brands geen kraker, maar toen hij op het nieuws hoorde dat Amsterdam tot nood- gebied was verklaard, wilde hij ter plekke zijn steun betuigen. In de nasleep van een veldslag met de politie en de ME in Amster dam-Zuid raakte Brands zwaar gewond. Politieknuppels daalden op hem neer en braken zijn vin gers. Drie politiehonden beten zijn huid open. Toen Brands op 11 oktober 1982 in Amsterdam-Zuid aankwam, was krakerspand Lucky Luyk al ontruimd. Het jugendstilpand aan de Jan Luijkenstraat 3 was een jaar eerder bewoond door krakers. Een knokploeg van de omstreden vastgoedbaas Bertus Luske had het pand hardhandig ontruimd, maar een week later namen de krakers met net zo veel geweld het pand weer in. Door het besluit van burge meester Wim Polak het pand te ontruimen, ontstonden zulke hevige rellen dat de gemeente voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog de noodtoestand uitriep. Rond het Museumplein vond een veldslag tussen krakers en de politie plaats. Overal woed den brandjes. Zelfs een tram ging in vlammen op. Haarlemmer Gerrit Brands stapte op de trein naar Amster dam en sloot zich aan bij een groep sympathisanten naast het Stedelijk Museum. „Er stonden politieagenten met honden", vertelt Irina Straatman-Brands. „Ze kregen te horen dat de straat ontruimd zou worden, maar voordat ze konden vertrekken, vielen politieagenten hen aan. Mijn vader werd in elkaar gesla gen en door drie politiehonden gebeten." Bijtwonden Strompelend van de pijn ging Gerrit Brands de hoek om van het Stedelijk Museum, waar hij tussen een groep marechaussees belandde. Voordat hij opnieuw klappen opliep, was daar een vrouwenhand die hem van de uniformen wegtrok. De vrouw nam hem mee naar haar apparte ment, in een zijstraat van de Fer- dinand Bolstraat. Ze maakte zijn bijtwonden schoon en haalde het spuug van agenten uit zijn haar. De naam van de vrouw, des tijds ook ergens in de 20, kan de inmiddels 58-jarige Brands zich niet herinneren. „Hij was in shock toen het gebeurde", zegt Irina. Ze hoorde het verhaal op nieuw toen de familie Brands op tweede kerstdag aan tafel zat. „Ik kreeg het idee dat mijn vader het jammer vond dat hij haar nooit meer heeft gezien. Daarom be sloot ik een oproep te doen op Twitter." Er volgden tientallen reacties, zoals adviezen het verhaal op een krakerswebsite te plaatsen. Maar concrete informatie is nog niet binnen. Irina hoopt dat de red dende engel zich alsnog herkent. „Zoiets vergeet je vast niet." Nederland importeerde in 2016 ruim 5,5 miljoen kilo quinoa, blijkt uit cijfers die het CBS vandaag be kendmaakt. Dat is drie keer zoveel als vier jaar geleden. De zaden zijn voor veel Nederlanders net zo nor maal als rijst en staan ook in veel restaurants op het menu. Maar inmiddels blijkt Nederland ook goed te verdienen aan de ex portvan quinoa: die groeide in vier jaar tijd van 1,4 miljoen kilo naar 3,5 miljoen kilo. Daarmee is ons land de grootste quinoa-exporteur bin nen de EU. En de groei zette in 2017 door, zegt onderzoeker Mar- jolijn Jaarsma van het CBS. „In Nederland is de snelste groei er wel V af, quinoa heeft z'n A-AC Plek in ons land ge- vonden. Maar via ons waait het nu ook over SsSZSBh£> naar de rest van Europa." Het overgrote deel blijft binnen Europa: het chique al ternatief voor rijst is ook populair geworden in onder meer Duits land, Oostenrijk, Frankrijk en Italië. En daar hebben Nederlandse han delaren goed op geanticipeerd, zegt Freek Jan Koekoek van Mercadero, een consultant in de voedselindu strie. „Importeurs hebben al jaren geleden contacten gelegd in Peru en Bolivia. In Nederland kennen we de internationale voedingsregels en de routes." En handelaren verdie nen er goed aan: de handelsprijs van quinoa ligt al enige tijd rond de 2,50 dollar per kilo, terwijl de con sument er in de winkel ruim 9 euro per kilo voor betaalt. 90 procent van de quinoa die Ne derland importeert, komt uit Peru en Bolivia. Ook in Nederland wordt geteeld, maar dat gebeurt voorals nog op bescheiden schaal. maandag 8 januari 2018 GO Rellen rond de onruiming van krakerspand Lucky Luyk op 11-10-1982. FOTO HH Op zoek naar redder van vader Koen Voskuil Amsterdam De Nederlandse handel in qui noa explodeert. De hippe korrels uit Peru waren hier al populair, maar veroveren vanuit ons land nu ook de rest van Europa. Peter Groenendijk Den Haag Quinoa wordt voornamelijk gehaald uit Peru en Bolivia. FOTO DREAMSTIME «er verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7