Succes coldcasekalender leidt tot vervolg in 2018 Camiel Eurlings aan de leiding in Sorrylijst 2017 5 Handelsblad dat de KNVB en Ajax al in 2014 wisten dat hij een hart afwijking had. Die kwam aan het licht tijdens een medische test van de voetbal bond, maar werd als 'ongevaar lijk' beschouwd. De familie weet dit pas recent na inzage in het medisch dossier. Second opinion Volgens het protocol van de bond worden de uitkomsten gedeeld met de speler en zijn club. Nouri was destijds ouder dan 16 jaar. Dan mogen medische ge gevens alleen met de familie wor den gedeeld als hij toestemming geeft. De familie weigert te geloven dat Nouri zelf wist van de hartaf wijking. „Als de familie eerder kennis zou hebben gehad van een hartafwijking, had zij direct aan gedrongen op diepgravend ver volgonderzoek, een second opi nion en regelmatig terugkerende tests", staat in een verklaring. „In de ogen van de familie had het op de weg van zowel de KNVB als Ajax gelegen om de ou ders hierover uitdrukkelijk te in formeren en in samenspraak een vervolgtraject af te spreken. De familie betreurt het in hoge mate dat dit nooit is gebeurd." Ajax heeft ook een advocaat in geschakeld en werkt mee aan het onderzoek van de familie. „Alles wat wij hebben en weten is aan hen ter beschikking gesteld. Wij verstrekken geen inhoudelijke in formatie aan derden, aangezien het hier om een medisch en ver trouwelijk dossier gaat." (Met medewerking van Daniël Dwarswaard en Maarten Wijffels) De politie verspreidde vorig jaar voor het eerst kalenders met cold cases in gevangenissen. Het was een proef om tips te krijgen in za ken die zijn vastgelopen. Op de kalender staan 52 cold cases, voor elke week één. „We verstrekken de kalender aan gedetineerden omdat we weten dat bij hen rela tief veel kennis aanwezig is over gepleegde strafbare feiten", ver telt recherchekundige Jeroen Hammer, die de kalender be dacht. En met succes. Er kwamen 78 tips binnen, 32 bleken bruik baar. De kalenders komen dit jaar ook te hangen in kantoren van de reclassering. Belangstellenden kunnen hem ook online bekijken. „De politie besteedt sinds 2017 extra aandacht aan cold cases. We merken dat dit leidt tot meer tips", aldus Aart Garssen, lande lijk portefeuillehouder cold cases. „We hopen dat die tips bijdragen aan het alsnog oplossen van ern stige misdrijven." De politie hecht grote waarde aan het oplossen van oude zaken, benadrukt Garssen. „Los van kna gende gevoelens van onrecht vaardigheid bij nabestaanden, doet het niet oplossen van ern stige misdrijven afbreuk aan het vertrouwen in de politie. Je kunt ook niet uitsluiten dat daders de fout in blijven gaan tot ze worden gepakt. Nabestaanden én ver dachten mogen het weten: de po litie laat cold cases nooit rusten." In de top tien staan zowel excuses die negatief als excuses die positief uitpakten. Voorwaarde voor op name in de lijst was dat ze buiten proportioneel veel aandacht krijgen in kranten, newssites, tv of op so ciale media. Met de lijst wil De Reputatiegroep aanto nen dat spijt betuigen net zo vaak goed als fout gaat. Oud-bestuurder Camiel Eurlings voert de lijst aan met zijn excuses voor het ge- weldadige incident met zijn ex-vriendin Tessa Rolink. Volgens de Reputatiegroep zijn Eurlings' excuses zowel de meest prominente als de minst geloofwaardige excu ses van 2017. „Zijn excuses voelden als een wanhoopsdaad", zegt Paul Stamsnijder, directeur van de Reputa tiegroep. „Het was eerder een poging om zijn eigen straatje schoon te vegen. Het publiek pikt het niet als je over de schreef gaat en de werkelijkheid naar je hand wilt zetten." Hoe het wel moet, laat oud- Defensieminister Jeanine Hennis zien, zegt Stam snijder. Vrijwel direct na het verschijnen van een vernietigend rapport over het omkomen van twee mili tairen in Mali, bood de VVD politica haar excuses aan. Twee dagen later trad ze af. „Hennis reageerde snel, haar excuses leken oprecht en ze nam een besluit in het publieke belang." Filmproducent en -re gisseur Job Gosschalk completeert de top drie. Hij gaf toe bij de casting van acteurs voor zijn bedrijf Kemna over seksuele grenzen te zijn gegaan. Zijn sorry viel samen met de in ternationale #MeToo- schandalen. Niet oprecht, concludeert De Reputatie groep. Max Verstappen is de nummer vier op de Sorrylijst. Het superta lent moest in 2017 drie keer zijn ex cuses aanbieden. Aan heel Brazilië, nadat hij afgelopen april bij een conflict met collega-coureur Felipe Massa zei dat met Brazilianen niet te praten viel. Aan teamgenoot Da niël Ricciardo, nadat hij de Austra liër eind juli in de GP van Hongarije uit de wedstrijd had gereden. En dit najaar toen hij in de VS de steward die hem een tijdstraf bezorgde mongool noemde. Daarmee riep hij de woede van de Stichting Downsyndroom over zich af. De eerste niet-prominente Nederlander is Marcel K„ op de vijfde plaats, die met een lynch- fdmpje met Sylvana Simons in de hoofdrol het nieuws haalde. Hij bood zijn excuses aan, aangevuld met: „Ik heb er niet goed over na gedacht." Radio 538 DJ Frank Dane staat nummer zes. Hij en zijn sidekicks lieten een streaker verschijnen toen zangeres Maan een nummer live aan het zingen was. Toen ze de naakte man plots zag, barstte ze in huilen uit en stopte met zingen. Dane zei sorry! Uit een compleet andere hoek kwam het sorry van de voorzitter van het Rode Kruis Inge Brakman, die spijt betuigde voor de be handeling van joden en po litieke gevangenen tijdens de Tweede Wereldoor log. Dat deed de organi satie na een onderzoek van oorlogsinstituut NIOD. Nog een prominent die de Sorrylijst haalde, is Jeroen Dijsselbloem (plek 8). De oud-minister van Financiën haalde als Eurogroep-baas weer eens de woede van zui delijk Europa op zijn hals toen hij zei dat die niet hun geld aan 'drank en vrou wen' kunnen uitgeven en dan bij Noord-Eu ropa om financiële hulp kunnen vragen. Powned haalt de top tien met een smakeloze be richtgeving over de ver drinking van een Syrische vluchteling, waarvoor oprichter en voorzitter Do- minique Weesie zijn excu ses aanbood. Een opmerkelijk excuus is dat van een 16-jarige brommer rijder. Begin december werd hij dronken en zon der rijbewijs door de politie gearresteerd. Een dag later kwam de tiener berouwvol een banketletter bij het poli tiebureau brengen. Het was de letter S van „Stom, spijt en sorry. Volgens De Reputatie groep is het opvallend dat veel van de excuses van 2017 onder grote druk van het publiek zijn gemaakt. „Als publiek figuur dien je te genwoordig aan de gehele samen leving verantwoording af te leggen. Op Facebook en Twitter speelt ie dereen voor eigen rechter." Een goede spijtbetuiging moet volgens de communicatiestrateeg aan drie voorwaarden voldoen. „Ten eerste moet de timing goed zijn, waarbij geldt: hoe sneller hoe beter. Ten tweede moet het publieke belang altijd boven het persoonlijke belang worden geplaatst. En ten derde moet het excuus oprecht zijn." maandag 8 januari 2018 GO niets doen' Abdelhak Nouri is in de stabiele zijligging ge legd, vol gens specia listen wordt dat in de medische wereld nooit gedaan en is hierdoor kostbare tijd verloren ge gaan. FOTO ANP De politie brengt dit jaar op nieuw een coldcasekalender uit na het succes van de eer ste. In negen oude zaken is het politieonderzoek heropend of onderzoekt een coldcaseteam de mogelijkheden daartoe. Koen Voskuil Arnhem Camiel Eurlings, oud-minister Jeanine Hennis, regisseur Job Gosschalk en Formule 1-coureur Max Verstappen zijn de meest prominente sorry-zeggers van 2017. Ze voeren de jaarlijkse Sorrylijst aan van communica tiebureau De Reputatiegroep. David Bremmer Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5