Bouw van bioscoop in Hulst ligt stil coco Zeeuws-Vlaamse protestanten kerken voortaan samen Winter Doeboek Aardenburgs jeugdkoor houdt traditie Driekoningen in ere EN 19 In Aardenburg houdt het jeugdkoor het zingen met Driekoningen springlevend. Samen trekken ze door het dorp en ze zingen dat het een lieve lust is. Floor Corthals (11), Isa Corthals (8) en Marieke van Dale (12) uit Aardenburg kennen het liedje voor Driekoningen uit hun hoofd. En de ruim twintig andere kinderen die zaterdagmiddag van deur tot deur trokken hadden ook geen moeite het versje op te lepelen. Logisch, er staat hun deze zater dagmiddag een aardige beloning te wachten: snoepgoed! En als het nóg meer meezit, valt er ook nog een muntje in het collectebusje van het Jongerenkoor Aardenburg. Maar wat de betekenis van Drieko ningen nou ook alweer echt is? Daarover hebben Floor, Isa en Ma rieke ieder hun eigen eerste ge dachtes. „Om geld op te halen voor het koor", zegt Floor. „Ik doe het voor de snoepjes", vult Isa haar aan. Marieke gaat een stapje verder. „De aanleiding is dat de wijzen uit het oosten een ster zagen en die volgden om bij het kindeke Jezus te komen." Het Jongerenkoor grijpt het Driekoningenfeest sinds 2001 aan om een centje bij te verdienen. Niet dat er zo heel veel overblijft, het gaat vooral om de gezelligheid. En natuurlijk ook om het in ere houden van een traditie, die is ge koppeld aan het verhaal van de drie wijzen uit het oosten, die een ster zagen en daarna op zoek gingen naar de pasgeboren koning. In basisschool Op Dreef oefent dirigent Fred Moens nog één keer met alle 'koninkjes' het liedje dat zo aan de voordeuren in Aarden burg en Sint Kruis moet klinken. Voor een tochtje naar Sint Kruis moeten eerst nog een paar vrijwil ligers worden gevonden. „Wie gaat er mee naar Sint Kruis? Leuk daar De aanleiding is dat de wijzen uit het oosten een ster zagen en die volgden hoor, daar zit het meeste geld!", grapt Moens. Een paar minuutjes later klinkt het Driekoooningen, Driekooningen door de straten van de Kikkerstad. Tenminste, als er open wordt ge daan. Een enkeling heeft geen zin in gezang aan de deur en trekt daarom de gordijnen dicht maar gelukkig laat het gros van de men sen zich van zijn beste kant zien. Een muntje voor het koor, een snoepje voor de kids en een liedje voor de gulle gever; daardoor voe len haast alle Aardenburgers zich deze zaterdagmiddag de koning te rijk. De Koning van Engeland is geen uitzondering. Tientallen nieuw bouwprojecten in Nederland kampen met vertraging omdat de levertijden van bouwmateri alen vertraagd zijn. Voor de Hulster bioscoop is het echter het zoveelste uitstel. De bouw van het vermaakscen trum liep onder meer vanwege de economische crisis al eerder jaren vertraging op. „Dit hadden we drie, vier jaar geleden ook niet gedacht", verzucht project ontwikkelaar Karei Rietbergen. „En ik had liever ook niet zoveel asbest gevonden." De laatste as- bestresten worden nog deze maand verwijderd. Door de leveringsproblemen zal het Terneuzense bouwbe drijf Sprangers begin maart pas weer verder kunnen gaan. De opleverdatum schuift op naar oktober. „Het is een krappe plan ning, maar dat moet lukken", denkt Rietbergen. Dan zal alleen de begane grond klaar zijn. De bouw van de 25 appartementen die boven het vermaakscentrum komen, kan later worden afge rond. Bioscoopzalen Op de begane grond komen on der meer vier bioscoopzalen met in totaal 350 stoelen, vijf bow lingbanen en een restaurant. In de kelder moet een wijnbar ko men. Rietbergen verwacht dat nog deze maand het contract met de exploitant kan worden getekend. Die zal alle onderde len van De Koning van Engeland voor zijn rekening nemen. In de Hervormde kerk van Schoondijke is zaterdag de akte ondertekend: de samenvoeging tussen de kerkgemeenschappen van Breskens, Groede, Schoon dijke en Waterlandkerkje tot de protestantse gemeente De Verbin ding is nu officieel. Na afloop van het formele gedeelte konden de kerkgangers, bestuurders en vrij willigers van de vier kernen met elkaar kennismaken. De stemming was over het alge meen positief. „Wij hebben zo meer mankracht, kunnen samen inspiratie opdoen en vooral door gaan", aldus Debora Leijte uit Wa terlandkerkje. „Een grote verbete ring", noemde Adrie Oosterling uit Groede de fusie. „Lekker sa menwerken, waarom moet ieder dorp apart kerken? Nu zien we nieuwe gezichten, dit verruimt onze blik." Een van de initiatiefnemers, Joke SteeneveJd, was meer dan te vreden: „Achter de schermen wer ken we al een poosje samen. Vooral voor Breskens was de fusie een noodzaak." Schoondijke was de inspirator voor de samenwer king. „Wij zijn ook de grootste kerkgemeenschap", zei Mieke Aarnoutse. „Wij hebben elke zon dag nog wel ruim zeventig kerk gangers. Uniek in de regio." Was de fusie noodzaak? „Zeker", wist Henk Cijsouw uit Groede. „Dit zorgt wel een poosje voor sta biliteit. Maar wie weet gaan we ooit voor één grote West-Zeeuws- Vlaamse gemeente." maandag 8 januari 2018 2V Een muntje voor het koor en een snoepje voor de kids Raymond de Frel Drie koooningen, drie koooningen, geef mij nen nieuwen (h)oed. Mijnen ouwen is ver- slee-eeten, mijn moe der mag 't nie wee-eeten. Mijn vader heeft het geld op de toonbank neer geteld. '"«TS.y De 'koningen' Floor Corthals, Isa Corthals en Marieke van Dale zingen het ingestudeerde liedje aan de deur bij Conny Dierick. foto peter nicolai -Marieke van Dale (12) De bouw van vermaakscen trum De Koning van Engeland in het centrum van Hulst ligt grotendeels stil. De beno digde breedplaatvloeren, die al in september besteld zijn, kunnen pas in mei worden ge leverd. Bob Maes Hulst PIXAR Uw (klein)kind verveelt zich geen moment in de kleurrijke wereld vol knotsgekke buitenbeentjes. ©DISNEY/PIXAR 2017 Lever deze bon in en ontvang 1,- korting bij o.a.: AKO, Blz, Bruna, Libris, Primera, The Read Shop, Vivént Geldig t/m 13-01-2018. OP=OP Het gebeier van de kerkklokken voor een dienst, het 'kom-maar, kom-maar' zal in een aantal West-Zeeuws-Vlaamse dorpen node worden gemist. Voortaan rouleren de diensten in Bres- kens, Groede, Schoondijke en Waterlandkerkje. Wilma Valk Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50