II JjLjJdsi/ffJZJfJ, fjJ Deskundigen zeggen dat bij reanimatie Nouri ernstige fouten zijn gemaakt 4 Hoe kon het drama rond Abdelhak Nouri (20) gebeuren? Advocaten doen onderzoek naar een eerder geconstateerde hartafwijking bij de voetballer en de hulpverlening op het veld. men, als je het zelf nooit gezien hebt", aldus Engelen. „Er is bijna niet op te trainen. Er zijn filmpjes en geluidsfragmenten van dit soort situaties. Die moeten onderdeel zijn van de scholing en training." Feit blijft dat een snellere reani matie veel leed bij Nouri had kun nen voorkomen. Volgens de Arbo- wet is Ajax verantwoordelijk voor de veiligheid en het welzijn van de spelers. „Als de clubarts een fout heeft gemaakt, kan de werkgever aansprakelijk worden gehouden", zegt letselschadeadvocaat Martin de Witte van SAP Advocaten. Ajax zal moeten bewijzen dat de club aan de zorgplicht heeft vol daan en de reanimatie adequaat was. De Witte: „Mij valt op dat Ajax niks concreets zegt over de behan deling de eerste tien minuten. Waarschijnlijk omdat ze bang zijn voor een claim. Dit soort ongeval len gebeurt vaak op voetbalvelden. Daarom is het ook in het belang van alle voetballers dat Ajax opening van zaken geeft." Op verzoek van de familie Nouri komt het kantoor Beer Advocaten met een onderzoek naar de hulp verlening en het nieuws in NRC dische wereld nooit gedaan. Tenzij iemand dronken is en gaat braken." Als iemand onwel raakt, is de procedure 'simpel'. Kijken of die gene aanspreekbaar is en de pols controleren op een hartslag. „Is die er niet of bij twijfel, ga je reanime ren. Aan de tong trekken en in een stabiele zijligging leggen, is in feite hetzelfde als 'niks doen'." Bij Nouri snelden binnen een paar minuten wel Oostenrijkse hulpverleners met een defibrillator (AED) het veld op, maar die werd niet gebruikt. „Op een foto zie je dat het gezicht van Nouri grauw is", al dus de SEH-arts. „Zo zie je eruit als je dood bent. Aan zijn blik is te zien dat het niet goed gaat." Die kostbare minuten dat de her- Mij valt op dat Ajax niks concreets zegt over de eerste tien minuten senen geen zuurstof krijgen, kun nen funest zijn. „Als er vijf minuten niet gereanimeerd is, treedt bescha diging van de hersenen op", zegt een vooraanstaande anesthesio loog. „Hoe langer het duurt, des te ernstiger de beschadiging. In dit ge val lijkt het alsof ze de diagnose ge mist hebben en pas laat in de gaten hadden dat Nouri een hartstilstand had." Logisch Daar kan een logische verklaring voor zijn, zegt Paul Engelen, con sultant van ambulancemeldkamers en voormalig ambulanceverpleeg- kundige. „Veel hulpverleners on derkennen een ademhaling die de voorloper is van een hartstilstand niet. Daardoor wordt reanimatie te laat opgestart." Bij een hartstilstand is er aanvan kelijk genoeg zuurstof in het bloed. Dat neemt daarna snel af. Het ene slachtoffer valt direct om, een ander gaat eerst zitten en dan langzaam liggen, zoals Nouri. Weer anderen geven een harde gil of beginnen te snurken. In die tussenliggende periode lijkt de patiënt nog te ademen, ter wijl die dat niet doet. Deze agonale ademhaling (gaspen) is vergelijk baar met een vis op het droge die naar lucht hapt. Engelen: „Dat duurt één a twee mi nuten. Iemand die het heel benauwd heeft, doet dat ook, maar I J haalt nog zuurstof binnen. Iemand met een agonale ademhaling niet." Hulpverleners die nog nooit ge confronteerd zijn met zo'n adem haling, zullen de noodzaak tot rea nimatie niet herkennen. „Het is las tig om achter die ademhaling te ko- Ja, ze hebben alleen de tv-beelden gezien. En nee, dat maakt hun oor deel niet anders. De reanimatie van Nouri was dramatisch, zeggen drie medici. De Ajax-voetballer had nooit in een stabiele zijligging ge legd mogen worden. En de hulp verleners verloren kostbare tijd doordat ze bezig waren met zijn tong en wellicht een hartstilstand over het hoofd zagen. Twee artsen die de beelden van het drama op 8 juli vorig jaar heb ben gezien, willen anoniem blijven. Maar ze zijn eensgezind in hun conclusie. „Er had meteen gereani meerd moeten worden." Dat is minstens acht minuten niet ge beurd. Nouri liep daardoor ernstige en blijvende hersenschade op. Hij ligt sindsdien in een laagbewuste toestand in het ziekenhuis. „Ajax zegt elke keer dat er goed is gereanimeerd maar op basis van tv- beelden durf ik te zeggen dat de reanimatie dramatisch was", zegt een SEH-arts (Spoedeisende Hulp). „In feite is er acht minuten niks ge daan." Ajax-fysiotherapeut Ronald Ver meer was als eerste bij Nouri, nadat die tijdens een oefenwedstrijd in Oostenrijk in elkaar was ge zakt. Kort daarna spoedde ook clubarts Don de Winter zich naar de speler. Ze draaiden Nouri op zijn zij en focusten op een inge slikte tong. Dat laatste is een veelgemaakte fout op het voetbalveld. „Je tong kan iets naar achteren zakken, maar je kunt 'm niet inslikken en stikken", zegt de SEH-arts. „In een stabiele zijligging leggen, wordt in de me- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Rondreis Baltische Staten 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Rondreis Ierland maandag 8 januari 2018 GO 'Het was hetzelfde als Tonny van der Mee Amsterdam advocaat Martin de Witte v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata ^QËjkfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4