Steense toneelclub wint prijs 18 ZEEUW! »Sluis ziet kansen in zelf rijdend vervoer Meidenvoetbaldag bij Dames 1 in I Jzendijke zv Een zelfrijdende auto of minibus die met ongeveer vijftig kilometer per uur tussen de gemeente Sluis en België pendelt met zo'n twintig scholieren, toeristen of ouderen aan boord en een 'steward' die alles in de gaten houdt. Het zou over een paar jaar zomaar kunnen. Onder zoeksbureau Future Mobility Net- work onderzocht of zelfrijdend en grensoverschrijdend vervoer in West-Zeeuws-Vlaanderen kan be staan en die uitkomst is positief. Het haalbaarheidsonderzoek toont aan dat het in theorie kan, dat er draagvlak is en dat er verschil lende subsidies aan te vragen zijn. Als vervolg daarop gaat Sluis samen met de Vlaamse grensgemeenten de komende paar jaar onderzoeken of een proef met een nog nader te bepalen voertuig, zoals zelfrijdende auto's of een minibus, kans van sla gen heeft. „De burgemeesters van de gemeenten Knokke-Heist, Damme, Maldegem en Sint-Lau- reins zijn ook enthousiast", vertelt de Sluise wethouder Peter Ploe- gaert, die legio mogelijkheden ziet voor stuurloos door de grensstreek gaan. „Zo leeft in Knokke het idee om het centrum autoluw te maken en om zelfrijdende voertuigen naar het Zwin Natuur Park te laten rij den." Er zijn in Nederland al proeven gedaan met zelfrijdend vervoer in Er komt heel wat bij kijken. De infrastructuur moet worden aangepast stedelijk gebied, zoals WEpods die tussen universiteit Wageningen en station Ede-Wageningen rijden. Eenvoudig wordt het in een platte landsgemeente zoals Sluis niet, in het onderzoek worden de knelpun ten benoemd. Zo zijn er veel smalle wegen die ook door fietsers worden gebruikt en obstakels zoals sluizen en rotondes. Ook liggen veel dor pen en steden ver uit elkaar en de bestaande automatische voertuigen rijden nu slechts zo'n twintig kilo meter per uur. Wegen in zowel Ne derland als België zijn daarnaast in beheer van verschillende organisa ties. „Er komt heel wat bij kijken", erkent Ploegaert. „De infrastruc tuur moet worden aangepast en verschillende verkeerssituaties moeten naast elkaar kunnen be staan." Het zou de leefbaarheid in het gebied, volgens de onderzoe kers, wel aanzienlijk verbeteren. Vervolgonderzoek HZ University of Applied Sciences in Vlissingen, TU Delft, NHTV in Breda en de universiteiten van Ant werpen en Gent willen meewerken aan het vervolgonderzoek. Dat ver voerders Connexxion en De Lijn ook enthousiast zijn, is een opste ker voor Sluis. De Belgische ver voersmaatschappij De Lijn zag eer der geen brood in het doortrekken van de Vlaamse kusttram, maar is wel bezig met de ontwikkeling van zelfrijdend vervoer. Connexxion exploiteert de Park Shuttle in Ca- pelle aan den IJssel. De prijs, een bedrag van 2.500 euro, werd vrijdagavond tijdens een uit voering van de toneelclub in de voormalige parochiekerk in Sint Jansteen symbolisch door Jan van de Sande van de Lions uitgereikt aan toneelspeler Ivan de Witte. Deze laatste vertolkte in het jubile umstuk (het kerstverhaal van Char les Dickens) ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan de hoofd rol van Ebenezer Scrooge. Cultuurprijs De cultuurprijs van de Lions gaat naar een persoon, instelling of ge zelschap dat zich in de regio na drukkelijk inzet voor cultuur of erf goed. De Steense toneelclub had voor het jubileum alles uit de kast ge haald om goed voor de dag te ko- men. Het bedehuis werd omge bouwd tot een ware theaterzaal met tribune en professionele licht en geluidsinstallatie. In eerste instantie waren vanaf december tot en met gisteren (zon dag 7 januari) negen voorstellingen gepland. Door de run op kaarten kwam er nog een extra voorstelling bij waardoor in totaal zo'n 2.000 be zoekers hebben genoten van dit spektakelstuk. IJZENDIJKE Voetbalvereniging IJ- zendijke houdt zaterdag 13 januari een 'meisjesvoetbaldag'. Meiden van 10 tot 17 jaar kunnen kennisma ken met de sport en de club. Dat ge beurt onder leiding van de spelers van Dames 1. IJzendijke heeft een naam hoog te houden op vrouwen- voetbalgebied. Het dameselftal speelt in de hoofdklasse - uitzon derlijk hoog voor een Zeeuwse voetbalclub. Dit jaar speelt het team uitwedstrijden tot in Heerenveen. De club heeft ook een tweede vrou wenelftal en meisjesteams. De kennismaking begint om 10.30 uur. Aanmelden via maud- jekuypers@hotmail.com. IN DE REGIO Nieuw cursusjaar van Seniorweb MIJN DORP, MIJN STAD AARDENBURG maandag 8 januari 2018 Zelfsturende auto is kwestie van tijd Sluis wil de eerste plattelands gemeente zijn waar mensen van A naar B bollen in zelfrijdende voertuigen. Dat klinkt misschien vergezocht, maar het is wellicht 'slechts een kwestie van tijd', blijkt uit onderzoek in opdracht van de gemeente. Sophie Stockman Sluis -Peter Ploegaert, wethouder Toneelvereniging De Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene heeft de cultuurprijs 2017 van de Lions Club Oost Zeeuwsch- Vlaanderen gewonnen. Edy de Witte Sint Jansteen A De toneelclub neemt de prijs in ontvangst, fotocamileschelstraete OOSTBURG Seniorweb Oost burg geeft dit jaar weer elf verschil lende computercur sussen voor oude ren. Beginners kun nen een introduc tiecursus krijgen, of meer specifiek leren omgaan met Windows, een ta blet of smartphone. Wie zich meer wil specialiseren, kan cursussen fotobe- werken of sociale media (Facebook, WhatsApp) volgen. Ook zijn er work shops waarin uitleg wordt gegeven over veiligheid op inter net, privacy, tele bankieren en Digid. Cursussen worden gegeven in elk West-Zeeuws- Vlaams dorp waar voldoende belang stelling is. De cursussen be staan uit zeven bij eenkomsten op maandag of dins dag. Meedoen kost 85 euro, inclusief een lesboek. Aan melden of meer in formatie via 06 33850805 of per mail: seniorwe- boostburg@gmail.c om. Wie meer wil weten over de cur sussen, kan op vrij dag 2 februari te recht bij Porthos aan de Nieuwstraat 2 in Oostburg, tus sen 10.00 en 12.00 uur. Cursisten wordt aangeraden hun eigen tablet of smartphone mee te nemen. TERNEUZEN Ben Tornij (70) en Corrie Scheele-Polderman (78) uit Terneuzen gingen zondagochtend nietsvermoedend naar de Goede Herderkerk in Terneuzen. Dat ze allebei tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau zouden worden benoemd was tot op het allerlaatste moment stilgehouden. Corrie en Ben kregen hun onderscheiding onder meer voor hun werk voor de kerk. Corrie was voorzitter van het College van dia kenen van de PKN-gemeente in Terneuzen, betrokken bij contacten met maatschappelijke instanties en personen die in nood waren. Ben was ook actief voor het College van dia kenen van de PKN, de evangelisatie- en de implementatie commissie en deed dienst als diaken. Verder helpt hij met rommelmarkten en het ouderenvervoer, foto peter nicolai Brandweerkazerne, 18.00 uur: Kerst boomverbranding; AXEL De Halle, 13.30 uur: Kaarten; Gezond heidscentrum, 10.00 uur: Formulie renbrigade; Grego- riuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, bil jarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.00 uur: Biljarten; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Koersbal; JoJo's, 20.00 uur: Bingo; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HOEK De Lovenhoek, 09.30 uur: Biljarten; HULST Curamus Zoutest- raat 28,14.00 uur: Creatief, spelletjes; De Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Hand werken; 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 09.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 20.00 uur: 't Lawait; Grote Markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Witte't Nog; 11.30 uur: 't Frietpaleisken; De Binnendeur, 10.30 uur: Inloop dorps raad; 13.30 uur: Koersbal; 19.00 uur: Inloop dorpsraad; SAS VAN GENT St. Albert, 14.00 uur: Kaarten, biljar ten; De Statie, 13.00 uur: Koersbal; 16.00 uur: Zumba kids; 18.30 uur: Zumba volwasse nen; 19.30 uur: Volksdansen; SINT JANSTEEN De Warande, 13.15 uur: Internetcafé; SLUIS Belfort, 19.30 uur: Nieuwjaarsreceptie gemeente Sluis; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bieden en jokeren; WESTDORPE De Kirke, 18.30 uur: Biljarten; 't Oude Raedhuijs, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.15 uur: Dansen. LINTJES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49