*|p; §11 Meer gericht onderzoek naar archeologische schatten in Zeeland Tv-serie 'Zomer in Zeeland' laat mooiste plekjes van Zeeuws-Vlaanderen zien Dat er in Zeeland weinig te ontdekken valt is volgens archeologe Nathalie de Visser een misvatting. „Er is hier genoeg, zeker in Zeeuws-Vlaanderen." HOEK In tal van plaatsen in Zeeland gingen zaterdagavond de laatste restjes kerst in vlammen op. In Hoek bijvoorbeeld werden ongeveer honderdvijftig bomen in brand gestoken. Die waren ingezameld door kinderen uit het dorp, in ruil voor lootjes. De brandweer hield een oogje in het zeil, maar hoefde niet in actie te komen. Het vuur had amper vijf minuten nodig om de stapel kerstbomen tot de grond toe af te branden. FOTO PETER NICOLAI Zeeland is rijker aan archeologische schatten dan tot nu toe werd aange nomen. Als je maar diep genoeg kijkt, zegt archeologe Nathalie de Visser. Zij werkt als beleidsmede werker van de gemeente Terneu zen mee aan Leemten in de Kennis. Een sinds 2014 lopend project waarbij geprobeerd wordt echt goed in kaart te brengen wat er in Terneuzen allemaal aan archeologi sche schatten onder de bodem en soms onder het water zit. Volgens De Visser heel wat. Zee land telt zeker 177 verdronken dor pen, het merendeel in Zeeuws- Vlaanderen. Er zijn resten uit de Romeinse tijd, bij Zaamslag een kasteel en tempelierscomplexen. Waarom lang werd gedacht er in Zeeland weinig te vinden zou zijn kan ze wel verklaren. „Tot 2007 werd er voor het inschatten of ge bieden al dan niet archeologisch in teressant waren, de Indicatieve Kaart Archeologische Waarde (IKAW) gebruikt. Maar deze ging uit van een maximale diepte van 1 meter 20. Hier in Zeeland werkt dat niet zo. Met alle overstromingen, dijkdoorbraken en afzetting door de eeuwen heen, liggen veel arche ologische vondsten veel dieper, soms wel vier meter diep. In België zijn ze een stuk verder met het in kaart brengen van archeologische zaken. Als je daar de kaart bekijkt en je ziet net over de grens van al lerlei vindplaatsen, een Romeinse weg die bij de grens ophoudt, dan kun je wel bedenken dat er hier echt ook een en ander te vinden is. Zeker in Zeeuws-Vlaanderen om dat dat gebied sinds de prehistorie altijd bewoond is." „Met Leemten in de Kennis wil len nu echt eens kijken wat we heb ben en dat beschermen. Daarnaast hebben we een tiental plaatsen ge kozen waar heel gericht onderzoek naar wordt gedaan." In Zeeland liggen veel archeologische vondsten veel dieper, soms wel vier meter Door meerdere methoden en bronnen te gebruiken worden de archeologische plaatsen nauwkeu rig in beeld gebracht. Dat kan be ginnen met een luchtfoto waar in het gewas de omtrek van de funda menten van een gebouw te zien zijn. In combinatie met eerdere vondsten van bijvoorbeeld ama teur-archeologen, archiefmateriaal en moderne technieken als mag- neto-onderzoek. Door al de ver schillende bronnen als puzzelstuk jes te combineren ontstaat er een totaalbeeld. „We weten natuurlijk nooit alles zeker. En al zouden we mogen graven, dan nog is het vaak een kwestie van interpretatie." tz maandag 8 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Bodem rijker dan gedacht Guido van der Heijden Terneuzen - Nathalie de Visser, archeologe Dinsdag 16 januari presenteert Nathalie de Visser samen met collega-archeoloog Karei-Jan Kerckhaert de resultaten van het onderzoek naar twee ver dronken dorpen: Aendijcke nabij Zaamslag en Sint Janscapelle nabij Zandstraat. Stadhuis Ter neuzen, de aanvang is om 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47