coco Vaker 'verkeerd' plastic afval langs de weg in Kapelle II II II Winter Doeboek Vierhonderd deelnemers aan wandel- en mountainbiketocht ILEN 19 Tweehonderd wandelaars en tweehonderd mountainbikers hebben gisteren meegedaan aan de ATB Toer- en Wandeltocht vanuit Wissenkerke. De eerste georganiseerde tocht van het jaar. 0H Schipper Naast wandelaars staan bij de in- schrijfpost in café De Kroon ook man nen in strakke lycra pakjes in de rij. Ys- brand van Dam uit Borssele is een van de deelnemers aan de mountainbike- tocht. Hij heeft net ingeschreven voor de afstand van 35 kilometer. Wie wil kan een extra lus maken en rijdt 55 ki lometer, waarvan de helft onverhard. Ysbrand wil het jaar goed beginnen. Hij is net twaalf kilo afgevallen en wil nog beter in vorm komen. „Als schip per zit ik veel. Dat is niet goed voor het lijf. Toen ik stopte met roken vlogen de kilo's eraan. Nu ik begonnen ben met mountainbiken gaat het goed." De deelnemers blijven het café bin nenstromen. Organisator Peter de Looff is twaalf jaar geleden gestart met de tochten. Toen nog alleen voor mountainbikers. „Wat in Brabant kan, moet op Noord-Beveland ook mogelijk zijn", zegt hij. Na vijf edities had hij zijn doel bereikt: vijfhonderd deelne mers. Later zijn daar de wandeltochten bijgekomen. Als schipper zit ik veel. Dat is niet goed voor het lijf De routes zijn goed uitgestippeld en ieder jaar anders. Het verveelt nooit De fanatiekelingen komen rond kwart voor negen café De Kroon in de Voor straat in Wissenkerke binnenlopen. Trees Si- monse uit Heinkenszand is een van de eerste inschrijvers aan de wandeltocht. Vijftien kilometer gaat ze lopen. Sa men met vriendinnen Rie Wessels en Annie Fackler. Het drietal wandelt ie dere donderdagmiddag in groepsver band. Doen ze al jaren. De wandel tocht in Wissenkerke hebben ze niet eerder gelopen. Trees zag de aankondiging in de krant. „Ik dacht: dat is iets voor ons. Leuk om eens ergens anders te lopen. Het is heerlijk ontspannend." Via de Dorpsdijk vertrekken de wandelaars in noordoostelijke richting. Met tempera turen net boven het vriespunt is het fris. De gure oostenwind maakt het ge voelsmatig nog kouder. Trees, Rie en Annie hebben er flink de pas in. Een half uur na vertrek bereiken ze de ver- zorgingspost bij camping Wilgenoord. Vader en zoon John en Tim van der Heijden uit Vlissingen zijn alvast be gonnen met trainen voor de kustmara- thon. „Je kunt niet vroeg beginnen", grapt Tim. „Het is een mooi begin van het jaar. Na de feestdagen is het fijn weer in beweging te komen. Ik heb weer veel teveel gegeten." Voor Tim is het de vijfde keer dat hij meedoet aan de wandeling in Wissenkerke. En dat bevalt goed. „De routes zijn goed uit gestippeld en ieder jaar anders. Daar door verveelt het nooit. Vandaag lopen we de twintig kilometer." Leuk om eens ergens anders te lopen. Het is heerlijk ontspannend Plastic en pakken van sap of melk moeten in de gemeente Kapelle in doorzichtige zakken worden aan geboden. Die zakken zijn gratis verkrijgbaar en kunnen eens in de veertien dagen bij de weg worden gezet. Alleen constateren de me dewerkers van de reinigingsdienst steeds vaker dat er verkeerde (niet doorzichtige) zakken langs de weg staan. In die zakken zit bovendien ook vaak meer dan alleen plastic of drankkartons. Afgekeurd Voor de gemeente Kapelle is dat reden om de inwoners nog maar eens te wijzen op de spelregels. Want als er 'verkeerd' afVal tussen het plastic zit wordt de partij bij de afvalverwerker afgekeurd. De me dewerkers van de reiniging zijn bovendien bevoegd om de ver keerde zakken te weigeren. Dat be tekent dat het afval langs de weg blijft staan en dat vergroot volgens de gemeente Kapelle de kans op zwerfafval. In Kapelle gelden sinds 1 januari 2016 nieuwe afvalregels. Het uit gangspunt is dat goed afval schei den loont, want de inwoners beta len per keer dat de grijze container aan de weg komt te staan. Het nieuwe beleid sloeg aan en de Ka- pellenaren gingen fanatiek schei den en zetten in 2017 de grijze con tainer minder vaak buiten. Steeds meer Zeeuwse gemeen ten stimuleren de inwoners beter afVal te scheiden door over te stap pen op nieuwe manieren van afval inzamelen. maandag 8 januari 2018 Muts op, handschoenen aan, rugzakken gevuld en gaan A Wandelaars op de Vlietenburgweg ten oosten van Wissenkerke. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN - Ysbrand van Dam - Tim van der Heijden Timo van de Kasteele Wissenkerke - Trees Simonse TSWp PIXAR Uw (klein)kind verveelt zich geen moment in de kleurrijke wereld vol knotsgekke buitenbeentjes. ©DISNEY/PIXAR 2017 Lever deze bon in en ontvang 1,- korting bij o.a.: AKO, Blz, Bruna, Libris, Primera The Read Shop, Vivént Geldig t/m 13-01-2018. OP=OP Regelmatig lappen inwoners van Kapelle de spelregels over het aanbieden van plastic afval aan hun laars. Ze stoppen het niet alleen in verkeerde zakken, er zit ook veel ander afval tus sen. Melita lanting Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46