Behalve een ticket voor de Spelen heeft Visser nu ook een gouden medaille 6 Debuteren met winst op een internationaal kampioenschap: Esmee Visser deed het zaterdag bij de EK en gaf direct haar visitekaartje voor de Spelen af. Valse start voor eerste EK afstanden De Europese titel had de club nog niet, gefe liciteerd Esmee.' Was getekend, Bob de Jong. Esmee Visser deed zaterdag iets wat de olym pisch en meervoudig wereldkam pioen én haar ijsclubgenoot uit Leimuiden tijdens zijn indruk wekkende carrière niet lukte: met winst debuteren op een interna tionale seniorenkampioenschap. In Kolomna werd Visser verras send de eerste Europees kampi oene op de 3000 meter. Ze is pas 21. Smal, bijna iel. Per fectionistisch - al won ze, in Rus land vertelde ze eerst voor de ca mera te balen van race -, ze is be scheiden en een week geleden dacht ze nog dat haar opvallendste schaatsprestatie het behalen van een ticket voor de 5000 meter op de Olympische Spelen was. Een van haar eerste opmerkingen te gen haar trainer destijds: „Wan neer zijn de Spelen eigenlijk?" Ik denk dat er nog veel meer in zit, dus ik denk dat er nog een mooie tijd aankomt Over ruim een maand, dat weet Visser inmiddels. En ze hoorde ook dat ze al een week later mee mocht doen aan de eerste EK af standen ooit. Op de 3000 meter weliswaar, wat haar betreft geldt eigenlijk hoe langer hoe beter, maar ook op die afstand kan ze uit de voeten. Eind oktober, bij de NK afstanden werd ze nog elfde, bij het OKT werd ze ruim een week geleden op de 3000 meter vijfde. Ongeloof „Wow, vet, ik mag een EK rijden en ervaring opdoen voor de Olym pische Spelen", dacht ze, zo ver telde ze na haar winst voor de ca mera van de NOS. Haar hoofd schudde uit ongeloof zachtjes maar onophoudelijk heen en weer. Meermaals viel vervolgens het woord 'perplex'. Geweldig voorbe reid was ze niet. Korte nachten, olympische verplichtingen en een reis naar Kolomna maakten dat ze zich beter voelde voor het OKT dan afgelopen weekeinde op het toernooi dat veel collegaschaatsers aan zich voorbij lieten gaan. Visser houdt van een underdog positie. Als anderen de druk op voeren, haalt ze deze zelf liever di rect weer weg. Een achtste of een tiende plek is reëel op dit interna tionale podium, dacht ze voor de EK. Ook al deden titelfavorieten als Ireen Wüst, Antoinette de Jong en Martina Sablikova niet mee. Een kanttekening bij deze titel. Voor het OKT ging het ook zo. Kenners tipten haar als kansheb ster. Tijdens trainingen maakte ze indruk op haar ploeggenoten, en Sven Kramer en Koen Verweij - „Voor mij de helden van het schaatsen"- maakten in aanloop naar het toernooi met regelmaat Wanneer zijn de Olympische Spelen eigenlijk? plagende opmerkingen over haar kansen. Zelf dacht Visser: „Ja, nee, jongens, ik ga gewoon rijden. Mijn doel komt pas bij de Spelen over vier jaar. Al is het wel superleuk en heel gaaf als ik dan persoonlijk bij ze opval." Nut en Vermaak Visser studeert farmaceutische wetenschappen aan de VU in Am sterdam, wat ze tegenwoordig las tig te combineren vindt met haar topsportcarrière. Ze groeide op in Beinsdorp en schaatst voor de Lei- muidense ijsclub Nut en Vermaak, die tot voor kort alleen bekend stond als de club van Bob de Jong. Sinds anderhalfjaar woont Visser voor het schaatsen in Heerenveen. Colleges volgt ze sindsdien vooral op afstand. „Ik geloof dat ik er maar bij vier ben geweest. De rest is thuisstudie." Na het OKT dacht ze nog: in Py eongchang, 'mijn eerste verre reis', onbevangen te schaatsen en daar ervaring op te doen. Maar door ONGELUKKIG haar prestatie in Kolomna is een rol als de underdog geen optie meer. „Ik denk dat er nog veel meer in zit, dus ik denk dat er nog best wel een mooie tijd voor me aankomt", zei ze zaterdagmiddag tegen de NOS. Zij weet ook dat de medaillekansen op de lange af standen groot zijn bij de Neder landse vrouwen. „Ik kan niet ontkennen dat het nu misschien wel wat meer gaat borrelen bij mij." Om vervolgens weer snel toe te voegen dat ze het wel zal zien in Pyeongchang. En dat 'het', waarmee ze doelt op presteren, over vier jaar ook nog kan. Even later haalt Visser hoofd schuddend haar medaille op. maandag 8 januari 2018 GO Van debutante in underdogpositie naar Europees kampioene Lisette van der Geest Rotterdam - Esmee Visser Esmee Visser haalde haar gouden medaille hoofdschuddend op. Ze kwam als outsider naar Rusland, maar verbaasde alles en iedereen. Opnieuw, fotosergeiilnitsky/epa - Esmee Visser nadat ze op het OKT een ticket naar Pyeongchang veroverde KOLOMNA Een valse start, zo is de eerste EK afstanden ooit het best te omschrijven. Topfavorieten ontbraken in Kolomna. De planning op de wedstrijdkalender is verre van ideaal, vlak na olympische kwalificatietoernooien en slechts een ruime maand voor het toernooi waar het dit schaatsseizoen om draait: de Olympische Spelen. En giste ren kwamen geen individuele afstanden aan bod, maar al leen maar nieuwe nummers, die juist nog aan populariteit moeten winnen. Dat er vervolgens ook nog eens minutenlang verwarring was over de winnaar bij de massastart hielp daar niet bij. Jan Blokhuijsen won. Maar wel met een rondje extra. Het rondenbord werd in Kolomna niet op de juiste manier be diend, het hele peloton sprintte hierdoor te laat af. „Lijkt me de enige logische beslissing", zei Blokhuijsen na de lange discussie van de offi cials tegen de NOS. In eerste instantie stond hij geruime tijd op plaats twee, iets wat zowel Blokhuijsen als de uiteinde lijke nummer twee, de Let Ha- rald Silovs, merkwaardig en oneerlijk vonden. Blokhuijsen: „Je gaat uit van het ronden- bord. Nu heb ik een extra trai ningsrondje gereden." Er was ook succes bij de ach- tervolgingsploegen. Beiden wonnen dit onderdeel. Op de teamsprint was de animo ge ring. De Nederlandse vrouwen wonnen zilver; de mannen kwamen ook met de tweede tijd binnen, maar kregen een diskwalificatie voor te vroeg wisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34