Franse zangeres Gall overleden BUSREIZEN 2018 l/&eZ v&rfreJt^arasvbfa! BOEK NU! effeweg.nl 23 088 10 30 800 Met een uptempo, bijna jachtig chanson, geschre ven door Serge Gainsbourg, won de Franse zangeres France Gall in 1965 namens Luxemburg in Napels het festival. Haar liedje Pou- pée de are, poupée de son geldt bin nen het idioom van het Songfestival nog altijd als een van de mooiste bijdragen. Als 15-jarige blonde tienerster had ze in 1963 haar eerste grote hit in Frankrijk met Ne sois pas si béte, geschreven door haar vader Robert Gall, die tevens componeerde voor groten als Edith Piaf en Charles Aznavour. Na haar Songfestivalzege in Napels lonkte een internatio nale carrière, maar die bleek moeilijk te bestendigen. Ze had relaties met Franse zangers als Claude Fran^ois en Ju- lien Clerc. De zanger/componist Michel Berger, met wie ze trouwde en twee kinderen kreeg, maakte haar vanaf 1974 weer rijp voor de hitparades, vooral in haar geboorteland. Met Ella elle Va (1988) scoorde ze ook ook in deze streken. Haar echtgenoot overleed in 1992 aan een hartaanval - vijf jaar later stierf haar dochter Pauline. Daarop trok France Gall zich nagenoeg te rug uit het publieke leven. Ze woonde in Senegal. ben: „Dus daar wil ik het over hebben. Schrijf daar maar ge woon zo veel mogelijk over. Wil je bier?" „Heb je even? Aan het begin van het jaar is Geslacht! op tv geko men. Daar kun je het woord 'co- ming-out' aan hangen, maar zo voelde het voor mij niet. Ik zei ineens publiekelijk dat ik als hermafrodiet geboren ben, terwijl mijn vrienden en familie daar al van op de hoogte waren. Het hermafroditisme is voor veel mensen een abstract ding, dus het was voor B mij best een mijl- paal daar- mee naar buiten te komen. Ik krijg er nog steeds dagelijks reacties op van mensen. Het begint me te da gen dat het programma impact heeft gehad. Ik wist helemaal niet dat dat kon met televisie." „Ja, maar dat is anders. Reacties daarop kwamen ook veel van fans van het programma in het algemeen. Geslacht! is van een andere orde: het programma had blijkbaar ook een educatieve waarde, al voelde het niet zo tij dens het maken. Ik ben voor zo wel Geslacht! als Holland! vooral heel erg met mijn eigen nieuws gierigheid bezig geweest." Je wil niet weten hoe vaak ik ben gebeld na Geslacht! om even te komen kletsen over gender „Je wordt zo snel in een post vakje gestopt. 'De hermafrodiet'. Je wil niet weten hoe vaak ik ben gebeld na Geslacht! om even te komen kletsen over gender. In talkshows, op openingen, bij le zingen. Tief een eind op! Daar heb ik geen trek in. In een inter view in de Volkskrant heb ik een malig uitgelegd wat ik wilde ver duidelijken. En vervolgens gaat toch iedereen bellen. Rot toch op! Ze snappen het niet. Voor je het weet ben je jezelf aan het stigmatiseren. Dat was juist wat ik niet wilde. Dan ben ik dadelijk alleen maar dat. Jij bent toch ook niet alléén journalist? Ik heb geen zin om alleen maar herma frodiet te zijn, of alleen maar tv- maker, of alleen maar muzikant. Ik wil het allemaal zijn." „Na Geslacht! heeft BNNVARA meteen gevraagd om door te gaan met iets nieuws. Het on derwerp van de Nederlandse identiteit is tot in den treure aan de orde geweest aan de talk showtafels. Ik ben in een vrij linksig milieu opgegroeid en heb mijn kont een tijdje in de links- activistische hoek gegooid. Ik heb in kraakpanden gewoond en ben gaan demonstreren tegen van alles en nog wat. Toen ik op groeide, was er nog een broeierig sfeertje, maar ik heb het idee dat het progressieve, het experimen tele een beetje weg is in Neder land. Dat was voor mij de Neder landse identiteit en ook de reden waarom mensen vanuit de hele wereld hierheen komen. Niet al leen om te blowen, maar om an dere dingen uit te vinden. Het progressieve homoseksualiteits- beleid, abortus, euthanasie. Dat soort shit. „Nederland is altijd een voor loper geweest, maar we zijn dat ergens kwijtgeraakt. Sommige mensen hebben het meteen over Zwarte Piet als het over de Ne derlandse identiteit gaat. Daar ga ik geen standpunt over innemen want het zal me aan mijn reet roesten of Piet zwart of wit is. Het heeft voor mij ook niks te maken met de Nederlandse identiteit. Er is toch veel meer dan dat?" „Ik denk dat we ons niet de hele tijd door sensatie moeten laten leiden. Die bullshit, die polarisa tie, waarbij je het gevoel krijgt dat je móet kiezen. Er is veel meer. Veel meer positiefs, ook. In Nederland lopen we als buren niet de deur bij elkaar plat, maar we zijn wel gezellig. We zijn echt wel een leuk volkje, dat niet op zijn mondje is gevallen." Jgr Schotland in een notendop Dalmatische kust, Trogir en Split Fichtelgebergte Andorra en Barcelona Gardameer, Verona en Venetië maandag 8 januari 2018 GO echt wel een leuk volkje' France Gall, die al jaren tegen kanker vocht, overleed gisteren in Neuilly-sur-Seine. De in Frankrijk geliefde zange res werd 70 jaar. Arno Gelder Op Instagram postte je rond de jaarwisseling: 2017 gaat de boeken in als meest levendige en intense jaar in de historie van Ryanne van Dorst. Kun je dat verduidelijken? Nee? Je deelname aan Expedi tie Robinson in 2015 heeft toch ook veel losgemaakt? Waarom wil je niet meer pra ten over gender? Geboren 11 september 1984, Vlaardingen Opleiding Het leven zelf Loopbaan 2000: band Bad Candy 2004: band The Riplets 2009: album Elle Bandita: Queen of Fools 2014: deelname Jouw Vrouw, Mijn Vrouw VIPS 2015: deelname Expeditie Robinson 2017: debuut als tv-maker met Geslacht! (BNNVARA) 2017: eerste album rock band Dool: Here now, there then 2018: Holland! op tv —Ryanne van Dorst Waarom wilde je Holland! ma ken? Namelijk? GEEN AANBETALING! L-- - -F- «-«v Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskSsten^n Calamiteiténfonds. <?i>) Krakau, 'Florence van Polen' 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 7 mei, 8,29jun, 13jul, 10 aug V Stadswandeling Krakau •J Excursies Auschwitz-Birkenau en zoutmijn Wieliczka bij te boeken 7 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 23 apr, 7 mei, 25jun, 23jul V Overnacht op een schip! V Het prachtige Scone Palace V Proef de Schotse whisky! 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 23 apr, 14 mei, lljun, 10 sep ■J OptioneeL: eilandencruise 6 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 27 apr, 25 mei, 8jun, 31 aug ■J Gevarieerd avondprogramma •J Gebruik zwembad en fitnessruimte 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 28 apr, 28 mei, lljun, 3 sep V Inclusief stadsrondrit Barcelona V Sagrada Familia en Montserrat 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 23, 30 apr, 18jun, 16,30jul V Mooie Dolomietentocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23