Harmonieuze ode aan de muziek Tv-serie 'Zomer in 20 ZE De mooiste plekjes van Zeeu ws-Vlaanderen in beeld Lekzand, een fictief dorpje in Zeeuws- Vlaanderen, is het decor van de dramaserie 'Zomer in Zeeland' van SBS 6. De eerste aflevering, die vanavond uitgezonden wordt, is nu al online te zien. Vijf vragen aan Bart Oudshoorn, hoofd drama van producent IDTV. De dramaserie 'Zomer in Zeeland' gaat over een vader Sjors Mulder (gespeeld door Daniël Boissevain) die na het overlijden van zijn vrouw met twee tieners (gespeeld door Pip Pellens en Tonko Bossen) vanuit Amsterdam naar Zeeland verhuist. „In de originele Australische serie '800 words' (waarop 'Zomer in Zee land' gebaseerd is, red.) is gekozen voor Nieuw-Zeeland. Ik heb op de kaart gekeken wat het verst weg is. Je bent langer onderweg naar Zeeuws-Vlaanderen dan naar Lim burg of Groningen. De hoofdper soon uit 'Zomer in Zeeland' gaat naar Zeeuws-Vlaanderen, omdat hij daar in zijn jeugd gelukkig is ge weest. Ik ging vroeger vaak naar Re- tranchement, omdat een vriendin daar woonde. Ik heb enorm geno ten van de natuur en het Zwin. De omgeving is zo prachtig." „Dat klopt, maar dan moet je echt de tweede aflevering kijken. Daarin wordt het verhaal van Lekzand ver teld. Iedereen valt over Sjors heen, omdat hij het dorp in een column een dood gat genoemd heeft. Maar hij bedoelt het associatief: het heeft met de dood van zijn vrouw te ma ken. Hij houdt veel van Lekzand en hoopt er opnieuw het geluk te vin den. Het beeld wordt dus meer dan recht gezet." „Haha, dat zou je denken, maar dat is niet zo. De naam is bedacht door Elle van Rijn, die de teksten ge schreven heeft. Het is geen parodie, meer een associatie, want het moet wel geloofwaardig zijn. We wilden dat de serie zich in een dorp zou af spelen dat zo klein is, dat je niet weet dat het bestaat." Ik denk dat het leuker is om zelf iets te verzinnen. Dan laatje nog wat te raden over „Als je kiest voor een echt dorp, zo als Retranchement, dan moet je de serie ook echt daar opnemen. En daarmee belast je een dorp enorm: dan zouden er een hele zomer lang filmploegen rondlopen. Ik denk dat het leuker is om zelf iets te verzin nen. Dan laat je nog wat te raden over." „Veel opnames zijn in de buurt van het productiekantoor gemaakt, in Noord-Holland. Dat was prakti scher, in verband met de lange reis tijd. Bovendien: een Zeeuwse duin kun je niet onderscheiden van een andere duin. Daarnaast is er ge filmd in het Zwin en in Goes. We hebben dagenlang opnames ge maakt met drones, van het strand, de zee en de duinen. We laten de mooiste plekjes van Zeeuws- Vlaanderen zien." Caecilia is een Romeinse martelares en wordt gezien als patrones van muziek, in strumentenmakers en zangers. Heel wat muziekgezelschappen en koren zijn naar haar vernoemd en in november is elk jaar Caecilia- feest, waarbij gemusiceerd wordt en vaak met een samenzijn eindigt. Een traditie die het Bachcomité (organisatie van deze concerten reeks) voortzet. Handel compo neerde in 1739 de cantate Ode for St. Caecilia's Day. De tekst is geschre ven door de dichter John Dryden. BachPlus, II Gardelino en negen vo calisten vertolkten onder leiding van Bart Naessens deze cantate. In het werk vallen de twee in strumentale delen op door hun feestelijk karakter. In de Ouverture in Franse stijl met drie delen (lang zaam, snel en rustig) was een won dermooi trio in het menuet te ho ren door twee violen en altviool. In de March was de inbreng van de kopers gloedvol. De tekst verhaalt over de Schepping en over het laat ste Oordeel, tegenstrijdige taferelen die het geheel spannender maken door de verschillende emoties; van strijdvaardigheid en woede tegen over smart en harmonie. Het werk bevat recitatieven (accompagnato), aria's en koren. Tenor Adriaan De Koster bewees de juiste stem te hebben voor Handel. Hij zong zijn recitatieven met een strakke, blanke stem die ontroerde. Sopraan Amaryllis Dieltiens bracht de aria, die een ode aan de muziek is, met gevoel. Het deel waarin de strijd wordt uitgebeeld werd door de te nor en een lekker fel koor met pas sende crescendo's vertolkt. Na de ritmisch krachtige March klonk de sopraanaria smartelijk, begeleid door een klagende blokfluitpartij. Pluim Het werk is een harmonieuze ode aan de muziek en daarom pas hier een extra pluim voor de instru mentale solisten (cello, blokfluit, trompet en orgel). Handel is een meester in het componeren voor de menselijke stem; de vondst om op het woord 'warbling' de stem een versiering te laten zingen die het tokkelen van de luit weergeeft, is geniaal. In de aria met een lofzang over het orgel zong sopraan Diel tiens pianissimo en strelend zacht. Organist Herman Stinders sloot deze aria met een virtuoze passage af. Het slotkoor klonk triomfante lijk. Naessens dirigeerde in een plastische en effectvolle stijl. Hij gaf veel aandacht aan frasering en dynamiek.Caecilia mag geëerd worden. Wat zou ik graag de hymne Hail Bright Cecilia van Henri Purcell horen uitvoeren door dit ensemble, en ook het Dixit Do- minus van Handel. PZC ONLINE Blijft zo grappig dit, hoe vaak heeft het nu wel niet op fb of inde krant gestaan je moet nu toch weten dat ze daar veel controleren. maandag 8 januari 2018 Cornelleke Blok Waarom is gekozen voor de Zeeuwse kust als decor? Het beeld dat van Zeeland neer gezet wordt, is niet bepaald rooskleurig. Lekzand wordt in de eerste aflevering 'dat dooie gat aan het einde van de wereld' genoemd. Is Lekzand een parodie op Cad- zand? - Bart Oudshoorn, hoofd drama van producent IDTV Waarom is gekozen voor een fic tief dorpje? De serie is maar deels in Zee land opgenomen. Waarom? 'Zomer in Zeeland' is vanaf van daag elke maandag om 20.30 uur te zien op SBS 6. Jeanette Vergouwen RECENSIE Handelconcert Ode for St. Cae cilia's Day. Door BachPlus, In strumentaal en Vocaal ensemble o.l.v. Bart Naessens. Gehoord zondag 7 januari in de Sint Baafs in Aardenburg. PC HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk elk uur van de dag terecht op de web site van de PZC: www.pzc.nl. Altijd het ac tuele nieuws tot u beschik king; 24 uur per dag, zeven dagen per week. Wilt u het nóg gemakkelij ker? Installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw smart- phone. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland, maar ook in de wereld. Ook in de app heeft elke regio een eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net binnen' al tijd het laatste nieuws op een rij zien. FACEBOOK David Wagenvoort Vorig jaar bleek al dat de Sloeweg tussen de A58 en de Westerscheldetunnel uitnodigt om extra gas te geven. De politie pakte in 2017 zestien rijbewijzen af van mensen die harder reden dan 150 kilometer per uur. Dit weekend werd hier het eerste rijbewijs van 2018 ingenomen. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. KNRM Breskens neemt 10 vissers op sleeptouw na kapotte accu 2. Sluizen Terneuzen op nieuw dicht om te spuien 3. Italiaanse wegpiraat na achtervolging gepakt in Zaamslag 4. 'Reanimatie van Nouri was dramatisch' 5. Komende dagen lage ge voelstemperatuur in Zee land Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fjj facebook.com/depzc @pzcredactie De cast van Zomer in Zeeland, foto reiner bergsma/sbs6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20