Te kort door de bocht Keerzijde van koppelen apparaten en slim internet 083't808 SGP wil kat Zeeuwse aan de lijn in Roompot Kapelle ^■L M renners willen doorgroeien in 2018 Ten Hag is klaar om Ajax te vernieuwen Walcheren Sandyvan der Weijde voorziet li 1 1 oorlog pie ftgk B 1 1 'l -!»*. J| A fy-' HÉH Beveiligingsexperts waarschuwen voor toene mende cyberaanval len in 2018 door botnets, (geïn fecteerde computernetwerken) die misbruik maken van de matige beveiliging van op in ternet aangesloten apparaten als webcams. Apparaten die met internet ver bonden zijn, moeten daarom snel veiliger worden, want botnets richten veel schade aan. Een koelkast die automatisch de boodschappen aanvult, een slimme thermostaat die het huis warm houdt, op afstand bedien- bare camera's. Op internet aange sloten apparaten bezorgen de consument gemak en comfort. Maar beveiligingsexperts waar schuwen voor de keerzijde van die slimme technologie. De appa raten zijn vaak gemakkelijk te hacken, waarna ze worden mis bruikt om grote cyberaanvallen te plegen. Of het nu gaat om Google, YouTube of Office 365; als hon derdduizenden gehackte inter- netcamera's of wifirouters zich tegen hen keren, is daar geen en kele dienst ter wereld tegen be stand, zegt beveiligingsexpert Roel van der Valk van RedTeam Cyber Security. t Een koelkast met internet is handig, maar de software is makkelijk te hacken Het probleem van botnets wordt de komende jaren alleen maar groter: in 2017 waren er ongeveer 8,4 miljard internet- of things-ap paraten actief. In 2020 zijn naar schatting 20 miljard apparaten op internet aangesloten. „Dit is een probleem waarvan je met redelijkheid kunt stellen dat het groter wordt", zegt ook chief information officer Erik de Jong van Fox-IT. „Botnets zijn makke lijk op grote schaal te gebruiken, terwijl we aan de verdedigende kant nog uitvogelen hoe we dit probleem moeten tackelen." Cri minelen gebruiken botnets onder meer om bedrijven af te persen, door te dreigen met een cyberaan val. Welke economische schade ge hackte internetgadgets kunnen aanrichten, bleek in 2016, toen het zogeheten Mirai-botnef huishield. Een netwerk van 500.000 ge hackte internetcamera's en wifi routers veroorzaakte een giganti sche aanval in de Verenigde Sta ten. Het botnet legde het internet in het oosten van Amerika plat, waardoor ook diensten als Twit- ter, Spotify en Netflix uitvielen. Wie kwaad wil, kan met een botnet websites als overheid.nl of politie.nl weken platleggen. Nieuwsmedia De achtersteven van het Poolse binnenvaartschip Ewa hangt in de lucht. Het schip liep zaterdagochtend bij Hansweert aan de grond toen het de Westerschelde op wilde varen. P2 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN W ilm Bïi'.i /Sfê SPORT7 SPORT2 Gadgets zwak bij cyberaanval Koen Voskuil Rotterdam P6 maandag 8 januari 2018 4°C Droog en pzc.nl zonnig Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1