'Ik hoop dat ik zaterdag in Lelystad mijn eigen kart kan winnen' 18 WALC Maatwerk in nieuwe nota Donker Veere Dat staat in de nieuwe nota Beleid voor Donker. Het Veerse college wil de nachtelijke duisternis in de ge meente zoveel mogelijk behouden en bewaken en op sommige plaat sen herstellen. De raadscommissies geven maandag 15 januari hun commentaar in de commissiever gadering. Het uitgangspunt van de Don kernota blijft staan: in natuurgebie den als de Manteling in principe géén licht, behalve bij de strand paviljoens die daar staan. Wat er aan licht is toegelaten moet mini maal, duurzaam en naar beneden gericht zijn. Duintrappen en paden moeten onverlicht blijven, behalve voor één route naar elk paviljoen. Daar mag voor de veiligheid van gasten en werknemers en de bereikbaarheid langs één kant zacht en laag licht branden. Proefopstellingen bij de trap naar paviljoen de Strandzot in Zoutelande, het pad naar Brooklyn Beach in Domburg en een deel van de trap naar Strandpaviljoen Noordduine bij Domburg moeten als voorbeeld dienen om te zien hoe verlichting in het vervolg kan uit pakken. Om dat te meten wordt Astro- nomy Project Oostkapelle, facilita- tor van de sterrenwacht Philippus Lansbergen ingeschakeld. Die gaat Veere gaat met ondernemers in overleg over de lichtsituatie rondom de paviljoens drie jaar lang meten wat het effect is op de hemelhelderheid op ver schillende plekken in de gemeente. Daarbij wordt gebruikgemaakt van rondomfoto's van het donkere landschap om de horizonvervui ling weer te geven. Veere betaalt daarvoor drie jaar 6.300 euro. Paviljoenhouders, vooral die grenzend aan de Manteling, von den het oorspronkelijke beleid van het college veel te rigide en schade lijk voor de veiligheid van mede werkers en gasten, en voor hun om zetten: paviljoens die schuilgaan achter duistere paden en trappen trekken minder volk. Dat bena deelde de ondernemers in natuur gebieden ten opzichte van pavil joens dichter op de kustkernen. Bereikbaarheid De klacht van ondernemers dat het onderhoud van diverse overgangen te wensen overlaat en trappen daar door gevaarlijk worden, trekt het college zich terdege aan. De bereik baarheid van de stranden krijgt ex tra aandacht, belooft de nieuwe nota. Komende maanden wil de ge meente Veere met ondernemers in overleg hoe de lichtsituatie rondom de paviljoens kan worden aange past. Dat gaat dan wel voor rekening van de ondernemers zelf. In het voor jaar van 2019 wordt ge keken hoe het beleid uitpakt. In september 2019 mag de raad daar dan een oordeel over geven. IN DE REGIO Cursus Franse conversatie Senioreninloop Proefles dans MIJN DORP, MIJN STAD Kartcentrum Lelystad houdt voor het eerst een talententraject voor kinderen tussen de zeven en tien jaar die nog geen racelicentie heb ben. Van de ruim 400 deelnemers zijn de snelsten van elke provincie het scoutingtraject ingegaan. De 9- jarige Niek van den Berge is er daar één van. Hij hoopt een eigen kart in de wacht te slepen. Dat hij in de finale staat kwam overigens als een complete verras sing voor het ventje. In eerste in stantie viel hij buiten de boot. Toen de organisatie de halve finale schrapte, kreeg hij uit het niets be richt dat hij toch mocht deelnemen aan de finale. Het mannetje kon zijn geluk niet op en kan niet wach ten tot het zaterdag is. Dat Niek gek is op racen wisten zijn ouders nog niet zo heel lang. Het virus is een jaar geleden toege slagen op de kartbaan in Middel burg. Zoals bij zoveel jongens is zijn vader de oorzaak. „De snelheid vind ik geweldig", zegt Niek. Vol gens zijn moeder kan hij het racen uren volhouden. „Wij moeten 'm echt stoppen, anders gaat-ie ge woon door." Twee keer in de week kruipt Niek achter het stuur van een kart op de baan in Middelburg. Daar probeert hij keer op keer een nieuw baanre cord neer te zetten. Het ventje is bloedfanatiek. „Het is best een las tig circuit", zegt hij. „Vooral met de chicane heb ik moeite. Daar moet ik nog wel even op oefenen." Of Niek de finale in Lelystad wint of niet, hij maakt dit jaar deel uit van het OW Kartingteam uit Hengelo. Hij staat aan de start van zeven wedstrijden, waaronder Spa Francorchamps. Ook komt hij in ac tie tijdens het Zeeuws kampioen schap, eind deze maand in Middel burg en het Europees kampioen schap volgende maand. Of er een racecarrière in zit voor Niek is lastig te zeggen, mede om dat de hobby vrij prijzig is. „We gaan door omdat het echt zijn pas sie is. Maar we zijn wel hard op zoek naar nog meer sponsoren. We moe ten alles zelf betalen", zegt zijn moeder. Niek kijkt niet te ver voor uit. „Ik hoop dat ik zaterdag in Lely stad mijn eigen kart kan winnen." Dan zet hij zijn helm op, laat z'n lijf in het smalle kuipstoeltje zakken en gaat de baan op. Daar nam hij het zaterdag op tegen zijn rivaal Fabian Feliciano Rebelo. maandag 8 januari 2018 WA Meer licht voor strandpaviljoens Veere gunt de strandpaviljoens iets meer licht om gasten veilig over het duin te loodsen. Er komen drie proefopstellingen bij duintrappen en een pad. Claudia Sondervan Domburg MIDDELBURG De Alliance Fran- gaise Walcheren heeft in de cursus Franse conversatie die op donderdag middag gegeven wordt (14.00 tot 15.30 uur) nog ruimte voor nieuwe cursisten. Aan de hand van filmpjes, opdrachten of tek sten van Franse chansons wordt uit sluitend Frans ge sproken. Cursisten dienen een redelijke basis te hebben wat de Franse taal be treft. De cursus is bij de docente thuis, waardoor de sfeer informeel is. Meer informatie vindt u op afpb.nl/walche- ren. MIDDELBURG Het Leger des Heils houdt morgen een inloop voor 55-plus- sers in Middelburg. Bezoekers kunnen een praatje maken of een spelletje spelen. De inloop is op elke tweede dinsdag van de maand. De bijeenkomst is van 14 tot 16 uur en vindt plaats bij Leger des Heils aan Het Zwin 1. Deel name kost 2,50 euro. SINT LAURENS In het Van Citters- hof in Sint Laurens wordt woensdag van 19.00 tot 22.00 uur een kennisma kingsles dans ge geven. The Dancing Path beoogt het vrijmaken van le vensenergie. Een sessie wordt inge leid met meditatie. Na de opwarming dansen deelnemers een cyclus van vijf levensritmes: vloei end, staccato, chaos, lyriek en stilte. Aanmelden 0118-617781, 06- 51762783, dancing- pathelle@- gmail.com. CD PEETMAN MIDDELBURG Melancholie gemengd met zelfspot, zoals zijn zangheld Johnny Cash dat ook kon. Dat kenmerkt de nieuwe single van de Middelburgse singer-songwriter Peet man Wisse, Make it Right. De gezongen smeekbede aan een verloren geliefde werd voorzien van een licht absurd-humo ristische videoclip van videoartiest Martijn Fincke uit Mid delburg, met diverse karakters uit het Vlissingse en Middel burgse straat- en kroegleven. Peetman presenteerde de sin gle en clip zaterdag in boekhandel De Drukkery in Middel burg. Song en video zijn te vinden op het YouTubekanaal van Peetman Wisse, foto ruben oreel KOUDEKERKE Sporthal De Cou- burg, 09.15-10.15 uur: Activiteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00- 16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal; MELISKERKE Gymzaal Ons huis, Burgemeester Ade laarstraat 26,13.30- 14.30 uur: Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor oude ren; 13.30-17.00 uur: Seniorensoos met o.a. sjoelen en ge zelschapsspelen; MIDDELBURG Markt, 09.00-18.00 uur: Openstelling ijsbaan; Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning C'est la Viel; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 16.15-17.00 uur: Kleuterdans; Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek; VEERE Gymzaal Frans Naereboutstraat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, Gezond en actief leef model voor se nioren; VLISSINGEN Ter Reede, 13.30 uur: Nieuwjaarsbij eenkomst m.m.v. zangeres Ingrid Pieters; Speelhuus Ter Reede, 13.30-15.30 uur: Lezing Marinus van den Berg met als thema Verlies en rouw; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Quak- kelaarstraat 106, 16.00 uur: Kleuter- gym; Cine Café, Spui- komweg 3,19.45- 23.00 uur: Quiz avond in teams van maximaal 5 perso nen; VROUWENPOLDER Verenigingsge bouw, Dorpsdijk 38, 14.00-15.30 uur: Volksdansen. Het 9-jarige karttalent Niek van den Berge, foto ruben oreel Hij is de snelste in zijn leeftijds klasse in Zeeland. Binnenkort misschien wel van het land. Karttalent Niek van den Berge (9) rijdt zaterdag de finale van de Formido Talentscouting Kar- ten in Lelystad. Timo van de Kasteele Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18