II II Winterdroom II Een tuigje gaat voorbij aan natuur kat 17 Ontdek onze natuur in het donker Oorlog. Dat is wat Marco Kleppe kan verwachten als de SGP-lijst- trekker voor elkaar krijgt dat kat- tenbaasjes hun geliefde huisdier moeten gaan beteugelen, weet Sandy van der Weijde zeker. De Kapelse heeft zelf twee kat ten: Tommy en Jaimy. Tommy - veertien jaar oud - heeft sinds Kinderen die zwerfvuil op straat gooien, dat vind ik veel erger twee jaar de gewoonte ontwik keld om zijn behoefte op de bak te doen. „Eerst maakt hij zijn om metje: de achterdeur uit, rondom het huis, dan bij de voordeur mi auwen en nadat ik hem heb bin nengelaten, loopt hij naar de kat tenbak." De anderhalfjaar oude Jaimy - een opvangkat die nooit meer weg ging - is meer een fliereflui ter. „Die betrap ik er zelden op dat hij het binnen doet", zegt Sandy. Ja, in haar tuin treft ze ook wel eens drolletjes aan. „Daar heb ik geen problemen mee. Kinderen die zwerfvuil op straat gooien, dat vind ik veel erger. Als ik met mijn Jack Russel-terriër Mickey een rondje loop, erger ik me dood als ik weer een chipszakje zie vlie gen." Eigenzinnig Haar kat africhten? Met een tuigje lopen? „Dat ga ik niet eens probe ren. Dan ga je voorbij aan de na tuur van een kat. Die zijn toch ei genzinniger. Honden kun je op sommige plekken nog laten los lopen, maar er zijn al zo weinig van dat soort plekken waar ze lek ker hun energie kwijt kunnen." Sandy is een echt kattenmens. „Mijn ouders hadden katten, ik heb ze ook altijd gehad. Vroeger Ik tref ook wel eens drolletjes aan in mijn tuin. Daar heb ik geen problemen mee heb ik wel een binnenkat gehad: een Noorse boskat. Die mócht van mij niet eens naar buiten, be halve dan in de kattenren. Ras katten hou je binnen, die weten niet beter." En een kattenren voor de ge wone huis-, tuin- en keukenkat dan? „Dan mogen ze hier eerst eens geld komen storten. Om te beginnen. Want ik vind het ge woon grote onzin." is dat niet vanzelfsprekend. Hon deneigenaren ruimen vaak ook net jes de poep op. Een katteneigenaar zet het dier 's ochtends buiten en denkt: ik zie je vanavond wel te rug." „Het is een beetje scheef en eigen lijk gewoon niet netjes. Het is ook vies als kinderen spelen op plaatsen waar kattenpoep ligt. Bovendien brengen uitwerpselen gezond heidsrisico's met zich mee. Toxo plasmose is een bekend verhaal." „Mensen moeten vooral genieten van zo'n dier, maar ook de conse quenties ervan dragen en mis schien af en toe offers brengen. Een hond laat je ook drie keer per dag uit. Misschien gaan we dat op ter mijn met katten ook wel zien. Je hebt voor vier euro een tuigje met een riempje. Waarom zou je met je kat niet een stukje gaan wandelen?" „Ik heb niet de illusie dat na de ge meenteraadsverkiezingen Kapelle kattenvrij is. Maar het begint met bewustwording dat het niet nor maal is dat een kat onbeperkt in en uit loopt en overal zijn behoefte doet. Vervolgens hoop ik dat eige naren hun dier laten chippen en voorzieningen aanbrengen zodat de kat niet meer over de schutting kan. Dan hou je op straat alleen de zwerfkatten over. Die kun je van gen en naar het asiel brengen. Of la ten castreren, zoals bijvoorbeeld Stichting Scheldekat doet." „Ik realiseer me heel goed dat er mensen zijn die dit een belachelijk idee vinden. Maar ik ben ervan overtuigd dat er een grotere groep is die zegt: dit is een serieus pro bleem, goed dat iemand het onder kent. Ik ga niet beloven dat ik het ga oplossen, want dat moet de samen leving echt zelf doen. Maar ik weet zeker dat het kan. Elke omwente ling begint met erover te praten. Een lawine begint ook klein en neemt vanzelf steeds meer met zich mee, totdat we met z'n allen zeggen: we gaan het anders doen in ons land. Laten we daarmee begin nen in Kapelle." BOETE Drol bij buren kan boete opleveren Van 29,50 voor 19,95 per ticket* <u w^.es/ Bestel uw tickets op pzc.nl/winteruitjes maandag 8 januari 2018 Ondine van der Vleuten Kapelle - Sandy van der Weijde - Sandy van der Weijde Is dat erg? U dwingt een katteneigenaar wel tot allerlei maatregelen. Is zo'n losloopverbod te handha ven? Is dit geen verkiezingsstunt? A Sandy van der Weijde met haar katten Tommy en Jaimy. FOTO MECHTELD JANSEN Wie zijn kat in de tuin van de buren laat poepen, is in prin cipe strafbaar, zegt SGP-lijst- trekker Marco Kleppe van Ka pelle. „Het is geen zaak van de gemeente, want die gaat alleen over de openbare ruimte. Dus kom je op het terrein van straf recht, op grond van overlast." Hij wijst op een uitspraak van de rechtbank in Maastricht in 1996. Die veroordeelde een kattenbezitter tot het betalen van een dwangsom van één gulden - toen nog - voor iedere keer dat een van diens katten zijn behoefte deed in de tuin van de buurman Uiteraard een symbolisch be drag. „Maar de uitspraak geeft wel aan dat je als baas aansprake lijk bent", zegt Kleppe. Tijdens Winterdroom kun je Beekse Bergen dagelijks bezoeken van 12.00 tot 20.00 uur. Zodra het gaat schemeren, vertellen onze rangers spannende verhalen en nemen je mee om vanuit de bus dieren te spotten in het donker. Incl. glühwein of chocolademelk marshmallows om te roosteren bij een gezellige kampvuurtje TOT EN MET ZONDAG 14 JANUARI 2018 - Safaripark Beekse Bergen Eu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17