m 9 We sturen straks alleen hoofdzaken, zoals obstakels, naar de hersenen Na het succesvolle onderzoek bij resusapen is dit de volgende stap, bij blinde mensen: Camei stuurt signaal naar een implantaat ÉJnl 'r -V' I —'ft'. plaatje te laten zien. Dat was precies wat er gebeurde toen ik op een dag naar mijn blindenstok zocht. Waar is dat ding, mopperde ik. En opeens zag ik hem. Mijn witte stok, leunend te gen een zwarte wand." Naumann stapte naar buiten en zag steeds meer. De bomen, de bla deren, de daken, de raamkozijnen. „Ik was enorm opgetogen. Al negen tien jaar zeulde ik die verdomde stok mee, nu kon ik vrij rondlopen." Het nieuws maakte dokter Dobelle zo enthousiast dat hij een gloed nieuwe auto huurde, de patiënt ach ter het stuur zette en CNN uitno digde voor een ritje. Om het spekta kel compleet te maken zetten de arts zijn 8-jarige zoon in dezelfde auto. „Ik reed maar 20 kilometer per uur, maar het ging goed. Ik zag de beton nen obstakels op het parkeerterrein, de gebouwen in de verte. Het gaf me een enorm gevoel van ruimtebesef. Geweldig!" De euforie hield een paar weken aan. Naumann liep rond met een stekker uit zijn hoofd en een draag bare computer in zijn rugzak, maar het kon hem niks schelen. In een res taurant kon hij plots weer zien welke tafels bezet waren, van 5 meter af stand. En waar hij moest afrekenen. „Letters kleiner dan xo centimeter zag ik niet. Ook gezichten herken nen ging voor geen meter. Ik kon wel zien of iemand een hoed of een bril droeg, maar het kon evengoed mijn moeder, broer of een vreemdeling zijn. Dobelle zei: het wordt alleen nog maar beter. We gaan naar 500 of 1.000 elektroden in je brein. Maar ik was er niet zo zeker van of ik weer geopereerd wilde worden. De opera tie was extreem pijnlijk." Binnen een halfjaar ging het berg afwaarts. De lichtstipjes verloren kracht. Dobelle joeg steeds meer stroom door de bovenkamer van zijn patiënt, waardoor Naumann zwel lingen in zijn hoofd, epileptische aanvallen en wondinfecties kreeg. Roelfsema noemt Dobelle een in spirator, maar ook een cowboy. „Het is foute boel om je patiënten te on derwerpen aan een systeem, dat nog onvoldoende is getest." Zijn onder zoeksgroep heeft nu een implantaat ontwikkeld dat iets dieper het brein ingaat. Hierdoor kunnen ze veel pre ciezer de hersencellen prikkelen, die moeten helpen bij het zien. De directeur wijst naar elders in het gebouw, waar een proefdierfaci liteit zit. Hier traint de 'toekomst' één a twee uur per dag. De apen zijn fit en hebben geen last van bijwer kingen, zegt hij. „We hebben ook de plicht goed voor ze te zorgen." De apen krijgen 1.000 elektroden in het brein geplugd, maar zijn niet blind gemaakt. Ze worden getraind om een seintje te geven wanneer ze een lichtflits zien. Bewegen ze hun oog naar de juiste plek op het beeld scherm, krijgen ze een beetje appel sap als beloning. Eén aapje legde de testen al succesvol af. Het computerprogramma dat de elektrodes aanstuurt moet straks zo worden aangepast dat het dier niet alleen lichtflitsen ziet, zoals Nau mann in het begin, maar ook dingen kan herkennen zoals de letter A. Roelfsema: „Dat is nogal lastig. Je kunt een aap helaas niet vragen wat hij ziet. Daarom hebben we hem eerst het alfabet geleerd en proberen we hem via een keuzemenu de juiste letter aan te laten wijzen. Als dat lukt, zijn we al heel ver." Op een paar plekken ter wereld worden momen teel soortgelijke studies verricht om blinden weer te laten zien. „Maar ons onderzoek is het meest realistisch", meent de directeur. „Het liefst zou ik dit systeem binnen vijfjaar uitpro beren in een patiënt, maar dat vergt nog veel werk." De Amsterdammers denken dat de prothese straks alleen werkt bij blin den die tot hun 10de ziend zijn ge weest. Bij hen zijn de juiste hersen- verbindingen aangelegd, die als het ware staan te trappelen om gebruikt te worden. Mensen die vanaf hun ge boorte blind zijn gebruiken ditzelfde gebiedje in het brein voor andere functies. Bijvoorbeeld als werkge heugen om woorden op te slaan. Weer blind Jens Naumann raakte na acht maan den definitief zijn zicht kwijt omdat zijn prothese er plots mee ophield. „Toen ik opnieuw blind werd, be greep niemand hoe erg ik dat vond. Mijn familie zei: je hebt toch een goede modus gevonden om hiermee te leven. Voor mij was het verschil gigantisch. Ik was terug bij af: leven in duisternis." Voor de Canadees kwam het expe riment te laat. Door de hardware die nog in zijn hoofd zit is het waar schijnlijk te riskant om in de toe komst deel te nemen aan de eerste experimenten bij blinden in Amster dam. Maar diep in zijn hart wil hij het wel. „Ik ben nooit in staat ge weest om mijn kinderen te zien le ren lopen, spelen, vechten, lachen, whatever, alles wat kinderen doen. Het leven als blinde hoeft niet saai te zijn, maar je zult de wereld nooit ten volle ervaren als je niet kunt zien." zaterdag 6 januari 2018 Met een pc kan de waarneming worden gecontroleerd en afgesteld Het implantaat bestaat uit duizenden elektrodes enfëen slimme chip Camerabeeld V j» v'«. Stap 2: Slimme chip bewerkt beeld tot contouren Stap 3: geeft dit beeld in de hersens: Stap 4: en verbetert het beeld door hoofd- van bijzaken te scheiden Pieter Roelfsema, hoofd Nederlands Herseninstituut CORRECTIE Op de wereldkaart met 'brandhaarden' die giste ren op deze pagina stond was Myanmar abusievelijk ingete kend op de plek van Thailand. Onze excuses hiervoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9