7... 8... Voor hem op de bran card ligt een man die zojuist elders in het HagaZiekenhuis een hartaanval heeft gehad. Muller heeft zich in een hoekje gedrukt om niemand in de weg te lopen. Het reani- matieteam probeert uit alle macht het hart van de patiënt weer aan de praat te krijgen. Dit is de meest zenuwslo pende fotoreeks die fotograaf Muller voor zijn project maakte. Twintig dagen, avon den en nachten bracht hij door op de intensive care van tien ziekenhuizen in het land. Het resultaat bundelde hij in het boek Ik en mijn ic. Voor Muller was dit niet zomaar een fotoproject. Hij ging terug naar de afdeling waar hij zelf tien jaar als ver pleegkundige heeft gewerkt en waarvan hij bewust af scheid nam na het overlijden van een patiëntje. Tijdens de medicijnronde van 04.00 uur was het hart van het geope reerde jongetje er plots mee opgehouden. Terwijl de ou ders werden gebeld, begon nen Muller en collega's met reanimeren. Drie kwartier gingen ze door. Tevergeefs. Achteraf bleek dat de peuter een verkeerde dosering van de medicatie had gekregen. Het jongetje was dus niet overle den aan een complicatie van de zware hartoperatie, maar door een medicatiefout die Mullers collega had gemaakt. „Iedereen was er kapot van. Het duurde weken voordat ik overdag weer prettig kon functioneren. Maar de nacht diensten bleven gepaard gaan met spanning en buikpijn. De angst dat mij dit ook zou overkomen, dat ik een ver keerd medicijn zou spuiten in die spaghetti van slangetjes werd steeds groter." Muller diende uiteindelijk zijn ontslag in en ging aan de slag als fotograaf, met name voor medische vakbladen. Sindsdien duikt hij op in ziekenhuizen, in de thuiszorg, op de ambulance, bij instellin gen voor mensen met een geestelijke of lichamelijke handicap, bij tandartsen, fysiotherapeuten, in huisarts praktijken en verpleeghuizen. En daar staat hij dan bij de reanimatie in het Haga Ziekenhuis. Terug op de ic. 9... 10... Bij de elfde stroom stoot laat de hartmonitor een piek zien. Eindelijk! Frank Muller haalt opgelucht adem. „Ik bewonder mijn ex-colle- ga's, maar ik benijd ze niet." <1 €37,50, Van hand tot hand Na een operatie wordt een patiënt in kritieke toestand op de intensive care opgenomen. Rond het bed vindt de overdracht plaats van het operatieteam (in het groen) naar de ic-artsen en -verpleegkundigen. 4... 5... Stilletjes telt fotograaf Frank Muller de stroomstoten mee. 6... Ik en mijn ic, inclusief verzendkosten. Te bestellen via info@ zorginbeeld.nl 301 zaterdag 6 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 94