."A 8 Het was onmogelijk: blinden weer laten zien. Maar Nederlandse wetenschappers denken dat het kan. De eerste successen bij apen zijn geboekt. WEER ZIEN BRIL MET MINICAMERA Toen ik opnieuw blind werd, begreep niemand hoe erg ik dat vond ver vijfjaar lopen de eerste blinde patiënten op straat zonder blindenstok. Ze zien het randje van de stoep, de contouren van de daken, de tram die voorbij dendert, een bekende die zwaait. Pieter Roelfsema probeert zijn eigen enthousiasme te tempe ren. Het lukt maar matig. „Ik moet natuurlijk voorzichtig zijn met voor spellingen, maar we zijn heel dicht bij." Als directeur van het Nederlands Herseninstituut staat Roelfsema aan het hoofd van een onderzoek waar momenteel miljoenen euro's in wor den geïnvesteerd. De onderzoekers willen blinden weer laten zien, zón der tussenkomst van de ogen. Want: bij de meeste blinden - Nederland telt er 70.000 - is de oogzenuw stuk. Daar valt niets mee te beginnen. De onderzoekers vervangen de nutte loze, blinde ogen voor een bril met minicamera, die zijn beelden recht streeks doorgeeft aan de hersenen. Voor zo'n futuristische prothese is eerst een zware hersenoperatie no dig die in Nederland tot nu alleen op apen is getest. Bij één resusaapje zijn 1.000 elektroden geïmplanteerd in het hersengebied dat hij - maar ook wij - gebruiken om informatie van de buitenwereld om te zetten naar beelden. Wanneer er stroom op een van deze elektrodes wordt gezet, ziet de aap een lichtflits. Sinds kort ziet het dier 1.000 stipjes. „Alsof de kerst boom werd ontstoken", beschrijft Roelfsema. Dat is het eerste succes van zijn onderzoek: licht in de duis ternis. Zijn onderzoeksgroep borduurt voort op oude studies van onder an dere William Dobelle, een omstre den Amerikaanse arts die vanaf de jaren 70 probeerde een camera op de hersenen aan te sluiten. De arts ne geerde alle medische wetten in eigen land, en nam zijn patiënten mee naar Europa om daar chips in het brein van zestien blinden te implanteren. Bij een aantal gebeurde er niks, an deren zagen alleen lichtflitsen, een enkeling had eventjes beperkt zicht. Omdat Dobelle overleed voordat zijn onderzoeksrapport klaar was, heb ben de Amsterdammers veel aan de ervaringen van patiënt Jens Nau- mann, die de experimenten ternau wernood overleefde. 144 elektrodes We bellen hem op. Aan de andere kant van de wereld vertelt Naumann (54) over die allereerste test in 2002. Dokter Dobelle had 144 elektrodes achterin zijn hoofd gestopt. Die dag zouden ze één voor één worden aan gezet. „Natuurlijk was ik gespannen. Ik was zijn allereerste patiënt. Er sta ken twee stopcontacten uit mijn hoofd, waar draden zo dik als een potlood uitkwamen. Die werden aangesloten op een computer: een Pentium 586, een van de eerste pro cessors. Die moest communiceren met de elektroden in mijn hoofd. Vlak nadat de dokter de eerste aan zette, zag ik een stip. Links van het midden, een beetje naar onder. Het was geweldig! Alsof je vastzit in een donkere badkamer in het huis van een ander. De deur is dicht en je denkt: waar is de schake laar? En dan dat gevoel van op luchting wanneer je het licht aanknipt: ahh, dat is beter." Het verhaal van Jens Nau mann is ongelooflijk. Hij raakte op zijn 17de gedeeltelijk blind, toen er tijdens zijn werk een stukje metaal van de spoorrails in zijn oog boorde. Drie jaar later vloog er een splinter door de kunststof motorkap van zijn sneeuwscooter in zijn andere oog. De Canadees maakte wat van het leven: hij werd piano stemmer, houthakker, boer, kreeg acht kinderen, van wie hij er zes zelf ter wereld bracht, en reisde de wereld rond. Maar hij bleef ver- langen naar het moment dat hij weer zou kunnen kijken. Na zijn hersenoperatie zag Nau mann lichtstipjes. 96 van de 144 elek trodes werkten. Even was er die enorme opwinding. Hij zag licht! „Maar de hoofdpijn was niet te har den. Mijn spraak ging achteruit, ik had vreselijke hallucinaties. Hersen- vocht droop langs mijn oren. Ik reali- seerde me dat dokter Dobelle hier minder van wist dan ik had gedacht. Maar ik kon niet anders dan doorgaan. Het spul zat al in mijn hoofd, you see." Naumann, die een speci ale bril met camera droeg, zag alleen stipjes. Geen ob jecten, patronen of mensen, zoals de dokter had ge hoopt. Het interpreteren van de camerabeelden bleek moeilijker dan gedacht. Om medische missers te voorkomen, is eerst grondig on derzoek nodig in proefdieren. Dankzij de studie met apen - muizen en ratten zijn ongeschikt - weten de onderzoekers nu hoe gezonde ogen het licht van buiten opvangen. De cellen op het netvlies sturen deze informatie door naar de hersenen, die de signaaltj es omzet ten naar 'pixels' die samen een beeld vormen. Dagelijks zijn 100 miljoen hersencellen driftig in de weer om deze vertaalslag te maken. Dokter Dobelle kreeg met zijn techniek 96 groepen van cellen aan de praat. Relevant De Amsterdammers weten inmid dels het tiendubbele aan hersencel len te activeren in het brein van de proefaapjes. Nog steeds niet veel, geeft Roelfsema toe, maar met slimme computersoftware kunnen ze de juiste cellen in het brein aan zetten. „We ontwikkelen nu een pro gramma dat de camerabeelden zo goed kan bewerken dat de patiënt straks alleen dingen ziet die voor hem relevant zijn. Als je bijvoorbeeld buiten loopt, is het reclamebord bo ven de weg totaal onbelangrijk. Je wilt de stoeprand zien en de obsta kels. Alleen deze hoofdzaken, dus niet de bijzaken, sturen we straks naar de hersenen. Wij denken dat je met r.000 pixels vrij veel kan zien." Ook de Amerikaanse arts experi menteerde met een - weliswaar ou der - computerprogramma, dat de elektroden in Naumans hoofd aan- en uitzette. „Eerst zag ik alleen maar lichtflitsen. Het dreef me tot waan zin. No way dat ik een stoel van een telefoon kon onderscheiden. Na drie dagen kreeg ik door dat als ik mijn hoofd meedraaide met de flitsen, ik 'iets' kon waarnemen. Als ik bijvoor beeld mijn hoofd in een vierkant be woog, moest dat een deurpost zijn. De hersenen hebben een enorme neuroplasticiteit. Ze zijn erop gericht om vooruit te gaan en je het grotere zaterdag 6 januari 2018 GO Licht in de duisternis: Blind zijn is niet meer voor altijd Hanneke van Houwelingen Amsterdam Pieter Roelsema: „Het liefst zou ik ons systeem binnen vijf jaar uitproberen in een patiënt." FOTO BART VAN VLIJMEN T Jens Naumann: „Eerst zag ik alleen maar lichtflitsen. Het dreef me tot waan zin." —Jens Naumann, deelnemer experiment

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8