"1 Het enige vrouwelijke aan hem was dal hij op verjaardagen al tij' 1 met zijn bene over elkaar zat et waren Roberto's karakteristieke ge zicht, zijn dikke, zwarte haar en tatoeages waar ik meteen op viel toen ik hem 22 jaar geleden ontmoette. Vanaf het eerste moment voelde ik me veilig bij hem, vertrouwd. Roberto en ik leerden elkaar kennen bij groepstherapie. Hij was zijn vrouw en kinderen kwijtgeraakt, zijn kostbaarste bezit. Dat was gebeurd doordat hij in een depressie was geraakt door medicijnen voor zijn transitie naar vrouw. De relatie met zijn vrouw bleek daar niet tegen bestand. De transitie was toen al stop gezet. Ik had zelf wat nare dingen meege maakt, waaronder vervelende ervaringen met mannen, maar ik had alles wegge stopt. Jarenlang had ik me gefocust op studie en werk, en nu kwam de klap. Roberto en ik hadden meteen een klik. Het was geen chemie tussen ons zoals die er kan zijn tussen een man en een vrouw, het was geen romantische ontmoeting. Hij voelde als mijn soulmate. Hij zag mijn masker en wist daarachter te kijken. Mijn hele leven had ik verstoppertje gespeeld. Bij hem hoefde ik dat niet meer te doen. Aan het einde van de therapiesessies zijn we samen wat gaan drinken in een cafeetje. Daar schreef Roberto een onwijs mooi gedicht voor mij. Hij gaf me een opstap om verder te kunnen in het leven. Ik gaf hem vriendschappelijke liefde. We waren ontzettend eerlijk tegen elkaar en deelden hoe we ons voelden. Ik heb destijds weieens gevraagd hoe hij eruit zag in de tijd dat hij in transitie ging. Ik kon me er geen voorstelling van maken. Toen trok hij een zwart, fluwelen jurkje van mij aan. Ik moest even slikken; het was heel anders. Maar ik zag ook meteen het vrouwelijke. Hij leek op zijn zussen." Metroman „Na een jaar kregen we een liefdesrelatie. Voor die tijd voelde ik me door mannen vaak gezien als object, niet als Saskia. Er was nooit iemand die helemaal voor mij ging. Nu was er iemand die voor me wilde zorgen en die zag dat ik pijn had. Andersom zag ik Roberto's getergde blik. Die was ontstaan door zijn tijd als mili tair in Libanon, door zijn ex en kinderen die hem hebben achtergelaten, maar ook door de pijn van zijn verschrikkelijke jeugd. We voelden dat we voor elkaar wilden zorgen. Ik viel op de persoon Roberto. Al was ik blij dat die persoon een man bleek te zijn. In het verleden ben ik weieens verliefd geweest op vrouwen, maar fysiek lukte het me uiteindelijk niet om daar voor te gaan. Een man-vrouwrelatie is de stan daard. Bovendien heb je een man nodig om kinderen te krijgen, zo was mijn redenering. Roberto was in mijn ogen een echte man. Niet alleen qua uiterlijk, ook wat betreft de keuzes die hij in zijn leven had gemaakt. In 1982 diende hij als militair in de oorlog in Libanon, later had hij een eigen bedrijf in de bouw. Achteraf gezien is het enige vrouwe lijke aan hem dat hij op verjaardagen al tijd met zijn benen over elkaar zat en veel empathie had voor de verhalen van de aanwezige vrouwen. Over dat laatste kreeg ik regelmatig complimenten. 'Zo, jij hebt het getroffen met zo'n metro man.' Vrouwen voelen zich vertrouwd bij Roberto. Hij had alleen maar vrien dinnen en geen vrienden. Hij ging nooit eens naar de kroeg om over voetbal te praten of over seks. Ik wilde altijd veel tijd doorbrengen met Roberto. Als ik het vergelijk met nu, was ik toen erg verwend. Het maakt me verdrietig als ik me dat zo realiseer. Dat Roberto ooit alsnog in transitie zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88