t Tè?- s Een l'oto vertelt nooit hoe iets is begonnen. schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Het boek dat ik maar niet uitkrijg is... Wat ik altijd nog wil lezen... Duitsland evenementen gehouden. In Leipzig bijvoorbeeld werd steevast een marathon georganiseerd. „Al dat rennen was ideologisch inge bed. In 1936, met de Olympische Spelen in Duitsland, hadden de nazi's een pri meur. Het olympisch vuur ging voor het eerst van Athene naar Berlijn - een afstand van 3000 kilometer die door Kroaat en door de collaboratie van Kroa tië met de nazi's - mijn vader zat op zijn 17de in het leger - ontvluchtte hij het land. „Gek genoeg had ik een gelukkige tijd. Ik had wat 'gammele botten' heette en ging naar gastgezinnen in Zwitserland, Luxemburg en Noorwegen." Naar eigen zeggen leerde Keglevic te Er zijn jongeren die denken dal de Holocaust zich op een dinsdag' lussen 2 en 4 afspeelde drieduizend renners in tien dagen werd afgelegd. „Dictaturen tonen graag hun spierbal len aan de hand van sport. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Atleten die voor de natie goud winnen, hoe nationa listisch wil je het hebben?" Gammele botten Keglevic werd in 1950 geboren in Oosten rijk, dat tot 1955 onder geallieerde con trole stond vanwege de al te geestdriftige reactie op de inlijving van het land door Duitsland in 1938. „Ik ben grootgebracht in een vluchte lingenkamp nabij Salzburg. Mijn vader is overleven door humor als wapen te gebruiken. In zijn roman schuwt hij die geestige kant bepaald niet. „Het leven in de Führerbunker was een groteske vertoning. Hitier verbood het gebruik van airconditioning, bang dat er van buitenaf gas kon worden gebruikt. Als de airco dan een kwartiertje aan mocht, spoedden tachtig man 5 meter onder zich naar de roosters om frisse lucht op te snuiven. Dat niemand die gek die de hele dag op z'n potlood kloof tegensprak, is op zich toch al een heer lijke bizarre situatie?" De boodschap van zijn boek blijft evenwel ernstig. Geen overbodige luxe anno 2017, zegt hij. „Jongeren in Duits land denken dat de Holocaust zich op een dinsdagmiddag tussen 2 en 4 afspeelde. En Adolf Hitier is voor hen Bruno Ganz, de acteur die hem in de speelfilm De On dergang speelde. In die zin ben ik niet bijster optimistisch." 41 VnmtltH WiW AFGEDANKT Hun stiefvader ziet Rita en Rosie niet zitten. Ouderloos belanden de kinde ren in Australië. (Fontein, €20) iedereen k':- LANGLEVEJANE Reportages, quotes, tips, Op wie lijk jij': Jane voor iedereen is fijn leesvoer voor (aspirant)fans van Jane Austen. (Karmijn, €14,95) 'AUL0 Hcoëliio PARABELS Paulo Coelho schreef Maktub al in 1994, maar het verscheen pas nu in Neder landse vertaling. (Arbeiderspers, €19) EERSTE ZIN De pianist van Yarmouk, Aeham Ahmad Van Lydia Rood verscheen onlangs Niemands meisje. Machten der duisternis, van Anthony Burgess. Bijzonder vermakelijk, een heksenbrij van de 20ste eeuw. alleen boeken die qua onderwerp en stijl heel ver afstaan van waar ik mee bezig ben. Anders geeft het af. Een verhaal van liefde en duisternis van Amoz Oz. Dat blijft in mijn keel ste ken, ondanks de uitste kende vertaling. is Overvloed en onbehagen van Simon Schama. Dat moet ik nu wel, als onder zoek voor een eigen boek, dus dat komt goed. Hoe ik Hitiers getuige werd Peter Keglevic, 592 pag. (Thomas Rap, €25) 201 zaterdag 6 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84