Ik ben grootgebracht in een len over wat er in de bunker gebeurde zijn allerminst eensluidend. Toen Hitiers chauffeur, lijfwacht en secretaresses door de Russen en de Amerikanen werden on dervraagd, verschilden hun ooggetuigen verslagen. „Hitiers adjudant verklaarde dat hij Hitier na diens zelfmoord op de bank zag liggen. Een secretaresse wist zeker dat hij in een stoel zat. Lachend: „Mijn versie is net zo geloofwaardig als alle andere." Broadway De inspiratie om het boek te schrijven, vertelt Keglevic, deed hij op tijdens film opnamen in New York. „De locatie was een huis op Broadway. De eigenaar ver huurde het graag, maar hij wilde niet met ons spreken. Ik ontdekte in een kamertje een psalmenboek met aantekeningen in het Pools. We begrepen dat de woning van een Poolse Jood was van 85, die elke dag 17 kilometer naar Central Park liep. „Toen ging mijn fantasie aan het werk. Loopt hij vanwege zijn gezondheid? Of omdat hij de drang en dwang heeft te lopen? Een Jood die voor zijn leven loopt...? Zo gingen mijn gedachten met me op de loop." In werkelijkheid heeft een dergelijke hardloopwedstrijd nooit bestaan. Maar, zegt Keglevic, ter ere van de verjaardag van Hitier, 20 april, werden in gans groep van vijftig lopers die wordt geacht 1000 kilometer af te leggen van Berch- tesgaden (waar Hitiers Adelaarsnest is gevestigd) naar Berlijn, waar de opper- Germaan zich onder minder prettige omstandigheden ophoudt in zijn bunker. Daar, in de bedompte omgeving van beton, is Freudenthal getuige van het huwelijk van Adolf Hitier en Eva Braun. Op het oog een absurde samenloop van omstandigheden, die volgens de auteur evenwel minder krankzinnig is dan doet vermoeden. „Natuurlijk is het fictie, maar de verha- wg magazine 19 RAADSEL Waarom Irini werd weg gegeven aan een tante ontdekt ze pas na het overlijden van haar moeder. (Fontein, €17,50) OP EXPEDITIE De ijsvlaktes van de poolgebieden doen de Catalaanse Alicia Kopt denken aan thuis, no teert ze in Een broer van ijs. (Harper Collins, €20) IDENTIEK EN TOCH UNIEK IDENTIEK Tweelingen vertellen hoe het is om samen op te groeien en als autonome volwasse nen te leven. (Donker, €17,50) voor Hitier Scherp oog Leni Riefenstahl (midden) filmde ook de Olympische Spelen van 1936.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83