Geld en ongeluk Nachtmerrie Lees mee met cle boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Deze week gaat de film All the money in the world in première, gebaseerd op het boek Painjully Rich; Paul Getty and his heirs van John Pearson uit 1995. Ter gelegenheid hiervan is de filmeditie in Neder landse vertaling uitgeko men (Harper Collins, €20), aangevuld met een update over het wel en wee van de erfgenamen in de afgelopen twintig jaar. Het boek draait om de oliemagnaat Paul Getty (1892-1976), zijn vier zoons en veertien klein kinderen, van wie de be roemdste, Jean Paul III, in 1973 door de Italiaanse maffia werd ontvoerd. De huidige generatie gaat aanzienlijk beter om met de miljoenen dan hun voorgangers. De oude Getty was een vrouwen gek en een enorme vrek - hij waste zijn ondergoed zeifin de wastafels van de hotels vanwaaruit hij gro tendeels zijn zaken be dreef- en was alleen maar bezig zijn kapitaal te ver groten. Toonde iemand in zijn ogen onaanvaardbaar gedrag, dan werd deze subiet onterfd. En anders stortte zijn nageslacht zichzelf wel in het onge luk: de een pleegde zelf moord, de ander raakte verslaafd aan drank en drugs. De biografie, die geen bronnen vermeldt, gaat niet diep. Het span nendste en meest ont hutsende hoofdstuk gaat over de ontvoering. Door de gierigheid van Paul Getty, het gekleun van een voormalig spion en de algemene desinteresse voor de situatie van de gekidnapte tiener liep deze bijna rampzalig af. -Jolanda van der Ploeg verleden onder ogen moet zien. Het appartement, ge schreven door het schrij versduo S.L. Grey, belooft spanning en horror en hoewel de schrijfstijl aan genaam is, mist het boek diepte en scherpte om die belofte waar te maken. Angstaanjagend wordt het nergens en verwacht ook geen spannende ontkno ping. Die is er niet. De filmrechten werden al verkocht aan Steven Spiel- berg; benieuwd wat hij ervan maakt. -Joop Liefaard De Oostenrijker Peter Keglevic schreef een roman over een Joodse jongen die in april 1945 na een hardloopwedstrijd van 1000 kilometer in de Führerbunker belandt. Je zou Hoe ik Hitiers getuige werd als volstrekt ongeloofwaardig kunnen bestempelen, maar daarmee doe je het lijvige werk van Peter Keglevic (67) beslist tekort. Wie zich laat meeslepen door de belevenissen van de Joodse jongeman Harry Freudenthal, die onder het pseu doniem Peter Renner meedoet aan het jaarlijkse evenement 'Lopen voor de Führer', beleeft met het debuut van de Oostenrijkse cineast/schrijver een adembenemend avontuur, waarin fictie en feiten naadloos in elkaar overgaan. „Ik werkte er twintig jaar aan", zegt Keglevic. „Ik las alles over vooral de laat ste stuiptrekkingen van nazi-Duitsland en Hitiers ondergang in de bunker in Berlijn." De schelmenroman neemt de lezer aan de hand door nazi-Duitsland anno april 1945. Adolf Hitiers gedroomde duizendjarige rijk ligt in puin en staat op het punt te bezwijken onder de over macht van de geallieerden. Maar de traditionele paasloop voor de de verjaardag van de Führer, waarbij de winnaar de dictator de hand mag druk ken, gaat natuurlijk door. Ordnung muss sein, ook al ligt het land op zijn kont. Onbedoeld en ongewild belandt Harry Freudenthal, nota bene op instigatie van nazi-cineaste Leni Riefenstahl, in een lezen Ruud Roodhorst: Noord van Sien Volders-voorspelling: Volders wint dit jaar minstens één debutantenprijs. Ellen den Hollander: Acht maanden in de Gazastraat van Hilary Mantel - Frances volgt haar man naar Saoedi- Arabië. Ze ondervindt hoe het is om niets te mogen. All the money in the world Biografie .L. GREY Het appar tement Thriller Na een overval op hun huis in Kaapstad besluiten Mark en Steph in Parijs te her stellen van deze schok kende gebeurtenis. Wat een idyllische vakantie had moeten worden, mondt uit in een nacht merrie waarin Mark de geesten uit een duister Hardlopen l ek sl ARNO GELDER Foto BUNDESARCHIV 181 zaterdag 6 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82