'Ik vond zijn hobby maar ik was geïntrigeerd' HIJ LAAT DE VLINDERS STIKKEN MET ETHYL ACETAAT Die mm mij Meiling (59) zag Bouke (65) aanvankelijk niet staan tijdens de reis die zij met een groep maakte. Hij maakte wel indruk met zijn enorme vlindernet. k was op een planten- en vlinderreis naar Armenië. Met een groep natuur mensen, allemaal in van die lelijke afritsbroeken. Bouke was een van hen, hij viel me eerst niet op. Wel vond ik dat hij een vreemde geur om zich heen had, die ik niet thuis kon brengen. Met zijn jasje vol zakken dribbelde hij met ons mee achter de gids aan. Dat loopje van hem, dat vond ik wel grappig. Met van die gespierde, bruine, haarloze kuiten. Terwijl wij planten keken, ging hij met zijn anderhalve meter lange vang net achter de vlinders aan. Hij had ze al tijd: wat hij zag, ving hij. Tot groot plezier van de rest van de groep, want zo konden wij ze van dichtbij bekijken. Totdat Bouke uit een van zijn talloze zakken opeens potjes tevoorschijn trok, daar de vlinders in stopte en ze liet stikken met ethylacetaat. Dat was dus die geur die ik had geroken. Gruwelijk vond ik het. Wat was dit voor een man? We waren toch zeker op natuurreis? Zelf hielp ik toen al vaak met nachtvlinders vangen, maar dat doen we om te inventariseren welke soorten er in ons gebied leven. We lokken ze in een lichtval, determineren ze, en laten ze weer vrij. Als er daarbij per ongeluk eens één vertrapt wordt, vinden we dat heel erg. En nu was ik op stap met iemand die voor zijn hobby vlinders vermoordde! Hoe akelig ik zijn hobby ook vond, ik was toch geïntrigeerd. Ik vond het eng en interessant tegelijk. En Bouke wist alles over vlinders te vertellen en ook over kevers, trouwens. Ik ben gek op mensen die over diepgaande kennis van een on derwerp beschikken. Zelf weet ik van alles een beetje, net genoeg om indruk te maken in gezelschap, maar vraag vooral niet verder, want dan val ik door de mand. Zo niet Bouke; die streeft naar volledigheid. En als ik tijdens een excur sie naast hem liep, etaleerde hij zijn kennis graag. We praatten over de natuur en over boeken over de natuur en de rest van de groep hoefde niet meer op onze aandacht te rekenen. Steeds vaker kreeg ik kriebels als ik bij hem in de buurt was. Dus toen de reis ten einde liep en hij me uitnodigde bij hem thuis, heb ik ja gezegd. Om daar ook meteen weer spijt van te krijgen. Waar begaf ik me in? Zo'n man die vlinders prepareert en kevers verzamelt - wie weet wat hij nog meer opzette? In mijn fantasie maakte ik een soort griezelkabi net van zijn huis, met Bouke als Dr. Cali- gari. Half grappend waarschuwde ik mijn vriendinnen: 'Als je over een etmaal nog niks van me gehoord hebt, bel dan de politie!' Het rook er natuurlijk naar ethylace taat. En toen hij in zijn vlinderarchief de eerste lade opentrok, zag ik een knal blauw exemplaar ter grootte van twee handen. 'Ik geloof niet dat ik dit aankan', zei ik, en dat begreep hij. We zijn gaan wandelen in een natuurgebied, de zon ging onder en ik zag hem dribbelen door het gras, gravend in de grond, op zoek naar kevers. Dit heb ik weer, dacht ik. Maar ik had het zwaar te pakken. Nu, een halljaar later, ben ik zo ver dat ik dode insecten naar hem toestuur. Mijn eerste cadeautje aan hem was een mest kever uit mijn tuin, verpakt in een zelf versierd doosje. Zijn eerste cadeau aan mij was een boek om wantsen te deter mineren. Hij is net terug van een reis naar Zuid-Amerika waar hij nieuwe vlinders heeft gevangen. Binnenkort ga ik weer eens proberen of ik ernaar kan kijken." 41 magazine 17 eng Tekst PAM VAN DER VEEN ES Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl De echte naam van de geïnterviewde is bekend bij de redactie. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81