HOERA, IK HAD DE INFORMATIE- SLURPER VERSLAGEN Column Monica heeft geen zin in een digitale versie van zichzelf en neemt een rigoureus besluit. ronisch genoeg moest ik even googelen hoe het moest, maar daarna was het zo gepiept. Het opheffen van mijn Gmail- account. Of ik het zeker wist, vroeg Google nog. Ja, ik wist het zeker, en zelfs toen kreeg ik nog een paar uur (of waren het dagen?) bedenktijd om mijn beslissing terug te draaien. Want, zo dreigde Google, er was geen weg terug. Echt alle informatie uit mijn Gmail- account zou worden weggespoeld in de oceaan van verloren data. Voorgoed. Echt alles. Met genoegen drukte ik op OK. Gooi maar weg, Google, ik kan zonder jou! Ik keek even om me heen, of ik iemand deelgenoot kon maken van mijn over winning, maar iedereen was hard aan het werk, dus juichte ik stilletjes in mijn eentje. Hoera, ik had de informatie- slurper verslagen! Ik ben echt geen privacy-evangelist, laat dat duidelijk zijn. Ik heb geen mega- wachtwoorden en heb me altijd weinig aangetrokken van bescherming van persoonsgegevensblablabla. Maar ineens begon het me toch tegen te staan. Zonder dat ik het door had, was ik via mijn Google-account al ingelogd bij weet ik niet wat voor diensten. Sterker nog, m'n hele telefoon staat vol met Google-apps die er niet af te krijgen zijn. Google Play, Google Plus, Google Maps, Google Drive. En die wisten ook allemaal waar ik was. Ja, ik weet dat je de locatiefunctie ook uit kunt zetten, maar na een tijdje had ik blijkbaar toch altijd via een omweg weer toestemming gegeven mee te kijken op welke plaats ik mij bevond en, God ver hoede, misschien ook wel wat ik aan het doen was; die kleine lettertjes lees ik niet. Er zijn vast heel goede methodes om dat allemaal onder controle te krijgen, maar de meest haalbare en effectiefste oplossing voor een digibeet als ik leek mij de bron uitschakelen: weg met Google. En dat paste voor mijn gevoel ook wel bij de rest van mijn Facebook- en Instagram- loze leven. Ik heb geen zin in een online- versie van mezelf. Zeker niet een met een gluurder in mijn nek die ongewild informatie slurpt. Zonder Google-account is het leven wel iets lastiger, heb ik gemerkt. Een nieuwe app downloaden, dat wilde Google Play niet zomaar meer voor mij doen. Maar daar was een weg omheen: je blijkt ook met een Hotmail-account te kunnen inloggen. En Hotmail - die had ik ook nog - dat is toch de dinosaurus onder de e-mailaccounts. Eigenlijk dood en daarmee ongevaarlijk (hoop ik). Dat probleem is dus opgelost. Maar op You- Tube ben ik nog steeds persona non grata. YouTube is van Google, weet ik nu, en kinderachtig als ze zijn, als je het moederbedrijf de rug hebt toegekeerd, houden zij ook de deur voor je dicht. En hoe weet YouTube eigenlijk dat ik geen Google-account meer heb? Precies! Kijk, misschien overdrijf ik, dat sluit ik niet uit, gezien mijn zeer beperkte over zicht van het digitale speelveld, maar hé, misschien ook niet. En dan ben ik mooi ontsnapt. 41 Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. H Reageren? monica@ persgroep.nl Gluurder 61 zaterdag 6 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70