OZCAN AKYOL Oproep aan chauffeurs: Schijf ergens anders 6 Internetf lirt is razend populair, maar elkaar Ben je nog vrijgezel? Niet getreurd. Het is morgen namelijk Love Sunday. Dé dag van het jaar waarop singles in Nederland massaal online op zoek gaan naar een nieuwe liefde. Het beste tijdstip voor een nieuwe match? 21.00 uur. Column In Duitsland is een omstreden antinepnieuwswet ingevoerd, die ervoor moet zorgen dat ge bruikers van sociale media niet moedwillig worden misleid, waar door ze bijvoorbeeld verkeerde keuzes maken tijdens een verkie zing. Het is ook een middel tegen smaad, laster en vuilspuiterij. ondervond meteen de gevolgen van deze nieuwe regeling. Omdat ze vlak na oudejaarsavond, terwijl het volk nog volop aan het feesten was, een kritisch bericht stuurde naar de politie, die de inwoners van Keulen ook in het Arabisch had gefeliciteerd met het nieuwe jaar. Ze schreef (ik parafraseer): 'Wat is er met dit land aan de hand? Waarom twittert het officiële ac count van de politie ook in het Arabisch? Denken ze soms dat ze daarmee de barbaarse moslim- groepsverkrachtende horden kun nen sussen?' Ferme teksten en een tikkeltje pathetisch, daar is iedereen het wel over eens, maar of ze nu ook daadwerkelijk van het internet moesten verdwijnen, zoals de vol gende dag het geval bleek, valt ten zeerste te betwijfelen. Toch gebeurde dat wel: Twitter blokkeerde niet alleen het speci fieke bericht, maar schortte ook het account van de rechtsextre- mistische politica op, zonder tus senkomst van een rechter, uit angst voor een boete van de over heid, die dus de nieuwe wet met veel bombarie had ingesteld. De wet, met de weinig sexy naam Netzwerkdurchsuchungsge- setz, stelt commerciële bedrijven als Facebook en Twitter in staat om zelf te beoordelen wat zij grensoverschrijdend internetge drag vinden. Dat is nogal een merkwaardige ontwikkeling: we hebben een rechter die zulks moet toetsen, hij of zij beoordeelt wat wel of niet toelaatbaar is. Niet de ceo of de callcentermedewerker van een commerciële instelling, die zich laat leiden door de publieke opi nie. De vrijheid van meningsuiting komt hiermee in het gevaar. In plaats van gedachten en uitspra ken te censureren, is het veel beter om proactief op internet te recher cheren of die een wet hebben overtreden, en dus genoeg muni tie bieden aan het Openbare Mi nisterie voor een strafzaak. Nepnieuws is een onmiskenbaar probleem. Maar de bestrijding hiervan moet geen vals alibi vor men om politieke tegenstanders monddood te maken. Dat is niet alleen kwaadaardig maar ook na ïef. Want ideologieën verdwijnen niet door ze te verdonkeremanen. Twitter schortte ook het account van de politica op De decemberperi- ode voorafgaand aan Love Sunday gaat veel singles duidelijk niet in de koude kleren zit ten. Of het nou die bemoeizuchtige tante aan het kerstdiner was ('Ben je nou nog stééds alleen?!), het gebrek aan een zoenpartner tijdens nieuw jaar of wederom die goede voor nemens: feit is dat er niet één dag zo populair is om online te gaan daten als de eerste zondag van het nieuwe jaar. Morgen dus. Dat blijkt uit cijfers en uit onderzoek van populaire datingapps zoals Tinder, Happn en The Inner Cir- cle. Maar hoe maak je Love Sun day tot een succes? En is al dat on line daten wel goed voor ons lief desleven? „Kwaad kan het zeker niet", vertelt liefdescoach Tom Gorny van het Rotterdamse bedrijf Mas- terflirt. Ze geven mannen en vrouwen workshops en coaching in de zoektocht naar liefde. In dien gewenst gaan ze zelfs met je mee de kroeg in. Om je te leren flirten. Ook over online daten ge ven ze advies, want: „Datingapps zijn here to stag." Je gaat dus mee met je tijd als je er gebruik van maakt, maar pas op dat het geen vlucht wordt. „Iemand in het echt aanspreken is op lange termijn vaak succesvoller", meent Gorny. „Het is spannender, de investe ring is dieper en het resultaat dus vaak beter." Dat datingapps voorlopig niet verdwijnen, blijkt uit het enorme aantal gebruikers in Nederland. Tinder en Happn hebben in Ne derland alleen al ruim twee 2,2 miljoen gebruikers. Volgens on derzoekster Claire Certain, die in opdracht van Happn onderzoek doet naar trends in onlinedating, is de telefoon tegenwoordig ver vlochten met de liefde, zoals hij ook vervlochten is met de rest van het dagelijks leven. Volgens Certain lopen mensen een hoop liefde mis, omdat ze gefocust zijn op hun telefoon. Apps zoals Happn proberen op een positieve manier gebruik te maken van al die aandacht voor de telefoon. Alles draait om profielfoto's. Apps zijn vluchtig, dus zet je goed neer Toch is dat 'even hoi zeggen' voor veel mensen vaak nogal een ob stakel. Je ziet een leuk iemand, maar de verlegenheid wint het van de nieuwsgierigheid. Een stuk minder kwetsbaar ben je als je vanaf de bank een berichtje stuurt. „Zonde", vindt Gorny. „Maar, als je het doet, doe het dan wel goed." Waar valt of staat zo'n internetflirt dan mee? „Alles draait om profielfoto's. Da tingapps zijn vluchtig, dus zorg dat je snel een goed beeld neerzet van wie je bent. Een goede foto van jezelf in portretvorm is essentieel. Net als een foto waarop je iets aan het doen bent, of iets wat opvalt zodat men sen je er een vraag over kunnen stellen. Je pro fiel moet in enkele se conden een deel van je persoonlijkheid kun nen overbrengen." Ben je een man, en zit je te wachten tot een vrouw van onder de 35 je aanspreekt? Dan kun je volgens Gorny wachten tot je een ons weegt. Zélfs als je een enorme hunk bent. Het klinkt ouderwets, maar het zijn toch dikwijls de mannen die een gesprek moeten begin nen. Ben je eenmaal leuk aan het chatten? Wacht dan niet te lang met afspreken. Echte ver liefdheid ontstaat immers pas als je iemand in de ogen kijkt, blijkt uit wetenschappelijk onderzoek. De geur van je potentiële vlam, hormonen, non-verbale signalen; bij flirten komt veel meer kijken dan een leuk berichtje. Zonder dat je het door hebt, doet je li chaam bij een eerste ontmoeting het meeste werk. Ga niet direct op zoek naar het perfecte plaatje. Aantrekkingskracht is veel meer dan dat. „Denk maar aan een verjaar dagsfeestje waar iemand met een niet zo'n bijzonder uiterlijk een enorme gangmaker is. Die is dan veel aantrekkelijker dan die knappe jongen in de hoek die de hele avond op zijn telefoon staat te kijken." „Het gebeurt regelmatig dat ik hier een plas doe in de struiken", zegt een chauffeur van de busdienst. „Ook van mijn collega's hoor ik dat ze hier soms plassen. Eén keer was de nood zelfs zo hoog, dat ik een grote boodschap heb gedaan, in een plastic zak die ik bij me had. Mijn darmen waren die dag van streek." De chauffeur is niet de enige die bij het NS-station van Putten een sterke aandrang voelt een toilet te bezoeken. In de berm achter een beukenhaag heeft een onbekende twee rode jerrycans neergezet met het opschrift: „Ga ergens anders zitten schijten." In de beukenhaag hangt toiletpa pier. „Ik heb 85 collega's die deze rit soms maken", vertelt hij. „De rit van Ede naar Putten en terug duurt twee uur en een kwartier. Voor sommigen is dat te lang. Omdat de stationsrestauratie lang niet altijd i De rit van Ede naar Putten en terug duurt ruim 2 uur. Dat is te lang voor sommigen open is, kunnen we nergens onze behoefte doen." Busmaatschappij Syntus kent het probleem, zegt woordvoerder Han- neke Ruiter. „We zoeken een oplos sing. Buslijn 107 is een geval apart. We hebben nog enkele van dit soort trajecten waarbij de chauf feurs lang onderweg zijn. Een dixie is niet toereikend. We gaan overleg gen met de gemeente Putten, want er ligt daar geen riolering." Margee Bergman is exploitant van de stationsrestauratie op het NS-station Putten. „Van de 85 bus chauffeurs komen er hooguit 10 af en toe bij ons om naar het toilet te gaan. We vinden dat goed. Maar omdat we niet altijd open zijn, snap ik dat er een andere oplossing moet komen." zaterdag 6 januari 2018 GO @ÖzcanAkyol Nee euws AFD-politica Beatrix von Storch Morgen is het Bonne Kerstens Rotterdam -Tom Gorny, liefdescoach Kijk voor meer tips voor een geslaagde date op de site van deze krant A Jerrycans met een helder verzoek aan de buschauffeur hangen op een plasplek in de buurt van het ov-station in Putten. Bij station Putten zijn twee jerry cans opgehangen met een dui delijke boodschap. 'Ga ergens anders schijten', staat erop. Het verzoek is gericht aan buschauf feurs die hier soms hun be hoefte doen. Hemmy van Reenen Putten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6