f O O) 0) O 20 Z Primeur De Boks tijdens Ondoloop Fieret geeft aanvulling op opvoeding Boehlé strandt in eerste ronde Kerkhove mist duel met nummert GERTJAN FIERET WAPENKUNSTENAAR Als hoofdtrainer van Budo Fieret zet Gertjan Fieret (42) al ruim tien jaar vol passie het levenswerk van zijn vader voort. Afgelopen zomer bekroonde hij in Londen zijn arbeid met het behalen van de vierde Dan Kobujutsu. Beachvolleyballer Dirk Boehlé uit Hulst heeft, samen met zijn partner Steven van de Velde, ook de tweede groepswedstrijd op het Dela Beach Open in Den Haag verloren. Daardoor is de poulefase van het World Tour-toernooi het eindstation voor de Zeeuw. Het tweede groepsduel, met de Amerikanen William Kolinske en Miles Evans, begon nog goed voor het Nederlandse duo. Boehlé en Van de Velde wonnen de eerste set met 24-22. Maar daarna ging het mis. De Amerikanen trokken de tweede en derde set (17-21 en 3-15) naar zich toen en wonnen met 1-2. Eerder waren de Brazilianen Pedro Solberg en George Souto Maior Wanderley al te sterk. Zij wonnen met 2-0 van de Nederlanders. Tennisster Lesley Kerkhove is in het Chinese Shenzhen een duel met Simona Halep, de nummer 1 van de wereld in het enkelspel, nipt misgelopen. De Zierikzeese verloor vrijdag namelijk haar halve finale in het dubbelspel, terwijl de Roemeense wel doorging naar de eindstrijd. Kerkhove en haar partner Lidziya Marozava speelden deze week uitstekend bij het WTA- toernooi, maar in hun derde partij in 2018 red den ze het net niet. De Tsjechische vrouwen Barbora Krejcikova en Katerina Siniakova, die als eerste geplaatst zijn in Shenzhen, waren met 7-5 3-610-4 te sterk. Door een rugblessure, opgelopen in de Tan kloop, kon Wim van Sparrentak zijn grote aantal zeges tijdens de Ondoloop niet verder ophogen. Jorim de Boks profiteerde daarvan en won de wedstrijd in Sint Laurens voor het eerst. Carolien van de Kreeke won bij de vrou wen voor de vijfde keer. De Boks liep al snel weg van de meute en kwam na 7.5 km en 24.38 minuten terug bij het clubhuis van korfbalvereniging Ondo. Rene den Hollander gaf bijna drie minuten toe en hield Martijn de Vries knap achter zich. Van de Kreeke was bij de vrouwen ruim de snelste, voor Evelien van Sparrentak. Hoondert FC Twente RCS Het was 1970 dat Dick Fieret, net nadat hij had afgezwaaid bij de koninklijke marine, op 23-jarige leeftijd binnenstapte bij een karateclub in Terneuzen. In de vechtkunst vond hij zijn grote passie en in 1974 startte hij zijn eerste dojo (oefen zaal voor de vechtkunst) in IJzen- dijke. Al snel kwam er daar één Terneuzen bij en in de loop der ja ren wisten de nodige Zeeuws-Vla mingen onder leiding van sensei Fieret de felbegeerde zwarte band te behalen. Maar in 2007 kwam er een abrupt einde aan het leven van Dick Fieret. Hij overleed in de sportschool, onder het toeziend oog van diverse leerlingen, waar onder zijn oudste zoon Gertjan. De impact van het verlies was groot. Vader en moeder Fieret run den jarenlang samen de sport school. Voor moeder Emmy bleek het te zwaar en te confronterend om daar mee door te gaan. Gert jan, die zelf op zevenjarige leeftijd begon met karate en sinds zijn vijftiende les geeft, twijfelde geen moment om het levenswerk van zijn vader en oefenmeester voort te zetten: „Het was een zware pe riode, maar sport is dan juist een goede uitlaatklep. Je moet je volle dig concentreren op wat je zelf doet." Wapenstudie Tien jaar later geeft Gertjan Fieret nog altijd vol trots en passie les aan zijn leerlingen in Terneuzen en Schoondijke. Persoonlijke voortgang is zijn belangrijkste drijfVeer, maar ook van de vooruit gang bij zijn leerlingen kan hij ge nieten. „Ik haal er voldoening uit om de kunst over te brengen op mijn leerlingen en ik wil graag dat ze zelf weten hoe ze tot een be paald niveau komen. Je bent nooit klaar met leren." „Eigenlijk is het een studie met vele verschillende wapens", ver volgt hij. „Allemaal kennen ze een aantal basisoefeningen, die laten zien dat je het wapen beheerst. Van ieder wapen bestaan daar naast langere oefeningen die vaak historische waarde bevatten, door dat ze gecreëerd zijn door groot meesters uit het verleden. En dan kent ieder wapen ook nog een aantal partner-oefeningen. Zodra je met een bepaald wapen aan het trainen bent, koelen de andere wa pens ook weer af. Het ene wapen kost vervolgens meer tijd dan het andere om het weer 'warm te ma ken'. Dat maakt het geheel extra uitdagend om goed te beheersen." Een favoriet wapen uit het Kobu- jutsu-arsenaal kiezen valt voor hem niet mee. „Zodra je er meer tijd en energie in steekt, is ieder wapen enerverend. Ik ben geneigd om voor het schild en de speer te kiezen, maar dan wordt het toch de Sai, oftewel de metalen drie tand." Het was een zware periode, maar sport is dan juist een goede uitlaatklep Hoewel Gertjan Fieret veel leer lingen onder zijn hoede heeft, is hij zelf ook nog lang niet uitge leerd. „De vecht- en wapenkunst is iets dat met je meegroeit", legt hij uit. „Eigenlijk blijf je altijd din gen bijleren. Toen ik twintig was, dacht ik al dat ik alles wist. Toen ik dertig was dacht ik dat ook en toen ik veertig werd, dacht ik weer het zelfde. Maar dat is niet zo, je blijft groeien en leren. Als kind is het lang leve de lol, maar op een gege ven moment word je serieuzer en merk je dat je interesse hebt om te leren." Een belangrijk onderdeel dat daarbij komt kijken, is discipline. „Op een gegeven moment kom je in de puberteit en ga je op stap, maar blijf je toch trainen. Daarna kun je met je rijbewijs overal gaan en staan waar je wilt. Er volgt ook nog een relatie. Omdat de sport zo veel tijd opslokt, komt daar druk op te staan. Drie avonden in de week sta je les te geven, daarnaast moet je voor jezelf trainen en wil je ook nog regelmatig op stage naar het buitenland. Gelukkig heb ik een hele lieve vrouw die het be grijpt en zelfs meehelpt in de sportschool, onder anderen met de administratie." Dat Gertjan Fieret met enige re gelmaat in het buitenland is te vinden, is niet zo gek. Hij is aange sloten bij een Engelse Kobujutsu- trainer (Julian Mead) en een Belgi sche karate-trainer (Dirk Heene), waar hij met enige regelmaat op bezoek gaat. In Londen legde hij afgelopen augustus met succes nog het examen voor zijn vierde Dan Kobujutsu af. Een prestatie van formaat binnen de vecht kunst. Japan De bakermat van de vechtsport, Japan, heeft Gertjan Fieret twee maal bezocht. „Ik hoop zeker nog eens terug te gaan, want dat is echt een land om verliefd op te worden. Daar heb ik getraind onder diverse aansprekende sensei. De eerste keer werd er een grote stage met 260 deelnemers georganiseerd, waarbij wij met het Engelse Kobu- jutsu-team een demonstratie heb ben gegeven aan verschillende grootmeesters uit andere discipli nes." Het in stand houden van tradi ties is voor Gertjan Fieret ook een reden dat hij zo gedreven les geeft. „Het is mooi om iets door te kun nen geven dat in het verleden is gecreëerd door mensen met een eigen verhaal. Ik zie Kobujutsu dan ook niet zozeer als een sport, maar vooral als een kunst. Toch zijn er mensen die wel specifiek voor de beweging hier komen en dat kan ook prima. Daarnaast is het sociale aspect erg belangrijk. Je maakt vrienden over de hele we reld, waarmee je een speciale band opbouwt, omdat je samen afziet. Dat is volgens mij ook de essentie van sport: samen iets volbrengen dat een band schept. Eigenlijk is het dus een mooie mix van sport en kunst." Of de volgende generatie straks ook klaar staat om Budo Fieret voort te zetten, zoals Gertjan Fie ret na de dood van zijn vader deed, is nog even de vraag. „De oudste is nu zeven en begint er een beetje aandacht voor te krijgen. Hij doet af en toe al mee met de warming- up, dus wie weet..." RESPECT zaterdag 6 januari 2018 BEACHVOLLEYBAL Dirk Boehlé. foto ruben oreel TENNIS Kerkhove (links) en Marozava. fotoanp ATLETIEK 31 Navier etappes in de Africa Eco Race staat het team van Adwin Hoondert op de 31ste plaats in het algemeen klasse ment. De Zeeuwse truckracer deed gisteren goede zaken en klom zes plekken in het klassement. Het FC Twente van Tom Boere speelt vanmiddag om 15.00 uur een oefenduel. In het Spaanse La Manga is VfB Stuttgart de te genstander. FC Dordrecht, met trainer Gérard de Nooijer en verde diger Julius Bliek, komt in actie tegen Noordwijk (14.00 uur). 3 Zaterdag-derde klasser RCS heeft trainer John Bent- schap Knook lan ger aan zich ge bonden. De oefen- meester staat ook volgend seizoen voor de groep bij de club uit Oost- Souburg en staat daarmee voor zijn derde jaar. Ook assistent Kees Westerweele blijft. 'De vechtsport Menno Kole Terneuzen -Gertjan Fieret „Ik denk dat onze sport enorm karakterversterkend is", zegt Gertjan Fieret. „Je moet wel karakter hebben om het keer op keer op te kunnen bren gen. Als iets fout gaat, moet je het weer doen en weer doen... Qua discipline is het voor kin deren heel goed. Je geeft ze iets mee als aanvulling op de opvoeding. Daarbij breng je respect over richting trainer, leraar en scheidsrechter. Ik zal het ook niet tolereren als een ouder langs de kant iets roept als we bezig zijn. Ik word niet graag gestoord, ook dat is een vorm van respect." a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56