14 WEE Ramon Alewijnse is een buitenbeentje onder de Vlissingse 'horecaffers'. Mensen lopen met hem weg of kunnen hem wel schieten. Maar dat de Kleine Markt bruist nadat hij café 't Archief begon, ontkent niemand. PORTRET RAMON ALEWIJNSE De Kleine Markt moetaf en toe bruisen als deel van de binnenstad Als kinderen lekker spelen, kunnen ouders rustig een kop koffie drinken Hij is geboren in Middel burg, woonde ook in Souburg, Goes, Zeist, Houten, Kapelle-Bieze- linge en Breda, maar voelt zich desondanks een echte Vlis- singer. Werken in de horeca werd hem met de paplepel ingegoten. Zijn vader was de fameuze kroegbaas Theo Alewijnse, die onder meer het bekende café De Concurrent aan het Bellamypark in Vlissingen begon. Zijn stiefvader dreef later onder meer een frietzaak, waarin Ramon vaak meewerkte. Maar hij was ook vuilnis man bij de gemeentelijke reinigings dienst. Op zijn 45ste denkt Ramon Alewijnse op zijn bestemming te zijn beland in 't Archief op de Kleine Markt in Vlissingen. Als uitbater van dat café is Ale wijnse een bijzondere 'archivaris'. „Toen ik het café een paar jaar gele den overnam, heette het De Dwaes. Een naam die ik volgens veel vrien den en kennissen gewoon op de gevel had kunnen laten staan. Maar ik wilde geen naam geven die het café eerder had gehad. Een zeeheld of stripheld zag ik ook niet zitten en een verwijzing naar de historie vond ik te afgezaagd. Het is dan ook niet zo dat er vroeger een archief aan de Kleine Markt zat. Ik verzamel gewoon van alles en die verzamelingen stal ik uit in het café. Toen ik het café net opende, ben ik begonnen met drie wanden in te laten richten door Vlis singse fotografen." „Ik wil bezoekers laten zien dat ze een Vlissings café binnen stappen. Door Lex de Meester, Ruben Oreel en Ru- den Riemens te vragen mooie, karak teristieke platen van Vlissingen en Walcheren te selecteren, zien mensen niet alleen direct dat ze in Zeeland zijn, maar ook hoe mooi het hier is." Lachend: „Nee, zeker niet. Ik vind het leuk als niet alles even recht hangt. Vooral de foto's aan de wand van Lex, wilde ik een beetje schots en scheef aan de muur hebben. Het heeft lang geduurd voor hij niet meer de nei ging had de lijstjes recht te hangen als hij het café binnenstapte." „Ik heb al wat gouden doden uit de popmuziek boven de bar hangen. Die portrettengalerij wordt de komende maanden nog uitgebreid, want er zijn nogal wat bijzondere muzikanten ge sneuveld de afgelopen jaren. Daar naast hangen er platenhoezen en borstbeeldjes en heb ik een aantal na slagwerken in een kast. Overigens moeten de verzamelingen niet gaan overheersen. Het moet een ratjetoe blijven, waarbij iedereen zich goed voelt en niemand zich ergert, een huiskamer waar iedereen zich thuis voelt." „Nee, zeker niet. 't Archief zit aan de rand van de binnenstad en is een buurtcafé voor iedereen. Koffiedrin kers die om 9 uur 's morgens op de klep vallen én barklevers die ik 's avonds tussen tien en elf naar huis moet sturen. Moeders met kinderen, die even willen bijkomen van het winkelen en ouderen die de dag doornemen onder een bakkie troost en/of een borrel. Muziekliefhebbers en toeristen die de weg naar de bou levard vragen en even iets blijven drinken, 't Archief is maar een klein kroegje, maar ik ben blij dat het uit twee gedeeltes bestaat. Omdat ik een schuifdeur kan afsluiten, heb ik een natuurlijk rookhol in mijn zaak. Veel vaste klanten zijn daar blij mee." „Ach ja, dat liep nou eenmaal zo. Ik ben geboren in Middelburg, waar mijn vader een kroeg dreef voor hij De Concurrent in Vlissingen begon. Na de scheiding van mijn ouders bleek ook mijn stiefvader een horeca- man te zijn. Hij baatte onder meer een frietzaak uit in Goes. Daar heb ik veel geholpen. Kwamen er van die lts'ers op hun Kreidlers, Zündapps en Puchs om snoep te halen. Na de te vroege, plotselinge dood van mijn va der heb ik samen met mijn zus een tijdje de horeca in de tennishal van Kapelle gedaan. Maar dat was het ook niet helemaal, ook al omdat de popu lariteit van indoortennissen afnam." PASPOORT „Ik heb een leuke tijd gehad in Breda, ja. Maar de liefde bracht me terug naar Vlissingen. Helaas hield de relatie geen stand. Maar het bracht me wel een dochter, het mooiste meisje van de wereld. Ik zie haar te weinig, maar ik ben een heel trotse vader." Ramons gedachten dwalen af tot hij zijn ge sprekspartner plotseling weer aan kijkt en lachend zegt: „Volgens mijn vrienden betekent Liv, Liever In Vlis singen, dus ik zal hier nog wel een tijdje blijven." Of het door zijn dochter komt of dat Ramon van huis uit een kinder vriend is, weet hij zelf niet. Maar in een hoek van 't Archief ligt altijd een berg speelgoed. Waarom? „Ik vind het mooi als ouders met hun kinderen het café binnen kache len. Maar dan moet er natuurlijk wel wat te doen zijn anders vervelen die kleintjes zich de pestpokken. Als het mooi weer is, gooi ik een kleed op de Kleine Markt en daar stort ik dan een lading speelgoed op. Kunnen de kin deren zich vermaken en de ouders rustig een bakje koffie drinken." „Het Plutoplein is vernoemd naar mijn hond, die bij een beetje weer de hele dag op het terras kan liggen. En het bieden van entertainment is be gonnen tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van Vlissingen. Toen werden overal festiviteiten ge houden en vond ik dat er ook wat op de Kleine Markt moest gebeuren. De gemeente en een aantal collega's lij ken het marktje niet tot het cen trum te rekenen, maar ik vind dat het pleintje mooi aan de rand ligt. Het kost nogal wat moeite om ver gunningen te krijgen voor activitei ten, omdat er wordt gevreesd voor geluidsoverlast. Daarom boek ik maar een paar optredens met luidere muziek tot later in de avond. Meestal houd ik het bij akoestische optre dens die voor tien uur 's avonds ge daan zijn. Het café sluit sowieso meestal tegen tienen, of er moet voetbal op televisie zijn." „De gemeente vond van wel, maar voor mij is de tuktuk gewoon een overdekte brommer om in de stad overal te kunnen komen. Mede door zijn opvallende uiterlijk is het ding natuurlijk zeer geschikt om activitei ten in 't Archief aan te kondigen. Nu ik de eventuele toegangsprijs weglaat, wordt de tuktuk op de Kleine Markt gedoogd. Acht vergunningen per jaar voor buitenactiviteiten vind ik veel te weinig. Het festival Sneeuwbal voer vorige week onder de vlag van Cul- tuurwerf, omdat de culturele instel ling Sneeuwbal graag bij Wonder- stroom trok. Die waardering doet me goed en als Cultuurwerf volgend jaar de vergunning aanvraagt, houd ik zelf een paar vergunningsdagen over. Zelf vind ik Hrieps een fantastisch festival, dus ben ik sponsor en sta ik een hele dag achter de bar in Grijpskerke." „Ik heb les op gitaar en saxofoon ge had, maar ik had te weinig geduld om me echt te bekwamen. Dus ik ken de grepen en de noten en kan wel wat spelen, maar soms playback ik maar wat. Ik houd wel van een beetje show, dus kom ik graag op als Elvis of een andere rockicoon. Het was aanvankelijk een verrassing, maar intussen hoort het er al een beetje bij." „Ik kook niet graag voor mezelf en ik heb er ook vaak geen tijd voor, omdat ik aan het werk ben. Toen op een ge geven moment een klant vroeg of hij voor mij wat extra's zou koken, heb ik dat aanbod met beide handen aange nomen. Nu zijn er zes, zeven vaste klanten, vrouwen én mannen, die af en toe een maaltijd voor me koken. Een restje in een vries- annex magne tronbakje en klaar is Kees. Voor de ko kers is het geen extra moeite bezwe ren ze en ik blijf er gezond bij." zaterdag 6 januari 2018 GO Ramon Alewijnse is toch het liefst in Vlissingen René Hoonhorst Welke gedachte zat daar achter? Die schoonheid hoeft niet steriel gepresenteerd te wórden- Wat voor verzamelingen laat je nog meer zien? Je richt je dus niet op een be paalde doelgroep als klant? Je hebt nogal wat omzwervingen gemaakt voor je aan de Kleine Markt afmeerde? Maar toen je in het centrum van Breda een café had - De Baron zijn Vriendin aan de Veemarktstraat - Ramon Alewijnse (45) is alleen staand. Hij heeft een dochter (Liv) van 8. Als zoon van de Zeeuwse hore- caman Theo Ale wijnse - die onder meer Het Hof in Middelburg, de Concurrent in Vlis singen en een ten nishal in Kapelle uitbaatte - bleek Ramon een aardje naar zijn vaartje te hebben. Hij volgde de mid delbare hotel school in Middel burg. Hij werkte al lang voor hij diplo ma's op zak had in etablissementen van zijn vader en stiefvader. Hij dreef zelf een café in het centrum van Breda en was ook nog vuilnisman. Hij woonde op 23 adressen in acht steden. Als uitba ter van café 't Ar chief op de Vlis singse Kleine Markt lijkt Ale wijnse zijn bestem ming te hebben ge vonden. Na slui tingstijd van zijn café mag Ale wijnse af en toe graag bij collega's binnen stappen. had je het toch voor elkaar. Waarom daar niet gebleven? Niet alleen voor kinderen, maar ook voor tieners en ouderen zorg je vaak dat er wat te doen is op de Kleine Markt, die overigens Plu- toplein heet voor veel omwonen den? Waar komt die alternatieve naam en de behoefte aan enter tainment vandaan? Je ligt nogal eens overhoop met de gemeente. Over de vergunnin gen voor buitenactiviteiten of over je tuktuk. Is dat nou een auto en een reclamevehikel of niet? Je springt zelf nogal eens op het podium als er een band optreedt. Kun je echt spelen of doe je alsof? Je hebt nogal een raar eetpatroon. Klanten kunnen jou 's morgens tussen negen en tien uur vaak achter een bord spaghetti of stamppot aantreffen. Waar komt die afwijking vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50