FIRE IfM Ï7^ 4 Donald Trump probeert de publicatie van een explosief boek over zijn presidentschap te voorkomen en maakte zo van Fire nog vóór verschijning een bestseller. Wat staat erin? AND radlij r W," 'JPÜS&i ''■jïiy Trump wordt door auteur Michael Wolff geportretteerd als een semi-analfa- betisch kind dat slechts uit is op roem. Wolff schreef in een voorbeschou wing in The Hollywood Reporter dat hij de 'onuitwisbare' indruk heeft gekregen dat alle stafleden van de president 'waren gaan geloven dat hij niet in staat was te functioneren als president'. Zo raakt Wolff hem precies waar het bij mediafanaat Trump veel pijn doet: zijn imago. De werkwijze van Michael Wolff (64), mediajournalist uit New York, is niet onomstreden. Zo zou hij ge sprekken die off the record worden gevoerd soms wel degelijk publice ren en aarzelt hij niet om een flinke dosis verbeelding te verwerken in beschrijvingen van dialogen. Er is dus veel debat over de geloof waardigheid van zijn verslag. Het boek is gebaseerd op ruim 200 inter views, onder meer met Steve Ban- non, de provocatieve rechts-nationa- listische adviseur die door Trump is ontslagen nadat hij conflicten op stookte en informatie lekte. Trump verbrak inmiddels alle banden met Bannon, omdat hij in het boek onder meer zegt dat Donald junior 'land verraad' heeft begaan in gesprek met een Russische advocaat. Korte aandachtsspanne Wolff beschrijft de intellectuele ca paciteiten van de president op ver nietigende wijze. 'Op het meest ba sale niveau kon hij simpelweg oor zaak en gevolg niet verbinden', stelt white house MICHAEL WOLFF hij bijvoorbeeld. Trump luistert niet naar advies. Hij leest niet - volgens Wolff vragen sommigen zich af of hij het wel goed kan - en is niet in staat tot een fatsoenlijk gesprek waarin je luistert naar de ander en reageert op wat hij of zij zegt. We leren dat hij alleen over zichzelf praat, zijn eigen verhalen steeds herhaalt en een extreem korte aan dachtsspanne heeft. Katie Walsh, in de eerste maanden plaatsver vangend stafchef, beschrijft wer ken met hem als 'proberen uit te vinden wat een kind wil'. Niemand in Trumps campag neteam geloofde dat hij de verkiezin gen zou winnen, beschrijft Wolff - ook Trump zelf niet. Maar hij gaat nog verder: zijn team zou er ook al voor de verkiezingen van overtuigd zijn geweest dat hij maar beter geen president kon worden. Geen pro bleem, want winnen zou toch niet lukken. Ondertussen zouden ze alle maal beroemd en belangrijk worden - daar ging het ze om, schrijft Wolff. Melania zou in tranen zijn geweest toen de uitslag bekend was. 'En niet van vreugde.' Opnieuw weinig hoopgevende de tails over Trumps respect voor vrou wen. Zijn theorie: hoe meer leeftijdsverschil tussen een vrouw en een oudere man, y des te minder zij zich het J J y vreemdgaan van haar man aantrekt. Trump zou vaak hebben ge- probeerd de vrouwen m van zijn vrienden in bed te krijgen. 'Een van de dingen die het leven de moeite I waard maken', zoals hij het noemde. Hij probeerde de echt genotes ervan te overtuigen dat ze hun man niet trouw hoefden te zijn door zijn vrienden op kantoor uitspraken te ontlokken over 'meisjes' die Trump zou laten komen, terwijl hun vrouw via de telefoon meeluisterde. Melania en Donald Trump hebben aparte slaapkamers. Trump wilde een slot op de zijne, tot wanhoop van de Secret Service die de president be schermt. Hij moest wennen aan al het personeel om hem heen. Niemand mocht iets aanraken in zijn slaapka mer - al helemaal zijn tandenborstel niet. (Trump heeft smetvrees, en is volgens Wolff ook bang om vergiftigd te worden.) Hij gaf het huishoudelijk personeel van het Witte Huis een re primande voor het opruimen van overhemden die hij liet slingeren. „Als een overhemd op de grond ligt, ligt het daar omdat ik dat wil." Politieke radar Volgens Wolff heeft Ivanka Trump presidentiële ambities. „Jared en Ivanka hadden een serieuze deal ge sloten: als ergens in de toekomst de tijd zou komen, zou zij zich kandidaat stellen voor het presidentschap (of het als eerste van het koppel proberen). De eerste vrouwelijke president, dacht Ivanka, zou niet Hillary Clinton zijn, maar Ivanka Trump." Aan een politieke radar schort het echter. Jared Kushner en Ivanka haal den communicatiedirecteur Anthony Scaramucci binnen, de man die na tien dagen alweer het veld moest ruimen. Het ontslag van FBI-directeur Comey zou ook uit de koker van 'de kids' of 'Jarvanka' zijn gekomen. Het leidde tot de benoeming van een speciaal aan klager. Advocaten hadden weinig trek in het verdedigen van de onvoorspel bare president: negen advocatenkan- I toren weigerden Trump bij te staan. Steve Bannon, de man die Trump aan zijn overwinning hielp en maandenlang voor hem werkte in het Witte Huis, schat de kans dat de presi dent wordt afgezet of op stapt 2 op 3. zaterdag 6 januari 2018 GO Wolff raakt ïo/ Trump waar het i Karlijn Van Houwelingen fury INSIDE T"ET"UWIt' Het boek over Trump was al een bestseller nog voor dat het te koop was. Steve Bannon noemt Donald junior in het boek een 'landverrader'. Auteur Michael Wolff neemt geen blad voor de mond. FOTO AFP pijn doet: in zijn ego Melania (boven) huilde van el lende toen Trump won, Trump verbiedt het personeel in het Witte Huis (midden) zijn tanden borstel aan te raken en dochter Ivanka (onder) heeft presidenti ële ambities, foto's epa.getty images, AFP, REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4