n k 'Een Fluplander is heel anders dan een Tholenaar' Oostdijk, 13 Ik ben een echte supermarkt of kerk in het dorp ontbreken, maakt Houtekamer weinig uit. „Ik zie het totaal niet als belemmering. En bovendien, bin nen drie minuten rijden sta ik in een supermarkt in Krabbendijke." DNA Wat nu precies het DNA van Oost- dijk is, is moeilijk onder woorden te brengen, vinden de dorpsbewo ners. Kees Harthoorn (70) doet een poging. „Ik denk dat het gaat om rust, ruimte en saamhorigheid. Ie dereen kent elkaar, iedereen groet elkaar. Het is hier gewoon prettig wonen." Daar sluit Janssen zich helemaal bij aan. „Het DNA is moeilijk te grijpen. Maar vooral ook respect voor elkaar is belangrijk. Tot in de diepste vezels. We hebben oog voor elkaar en staan voor elkaar klaar." Dat blijkt ook uit de dagbe steding voor verstandelijk beperk ten die Janssen een aantal jaar gele den heeft opgericht samen met an dere inwoners van Oostdijk. „Dat is een enorm succes. Echt een win kel van en voor eêl d'n Öosdiek!" Als je van buitenaf in het dorp komt wonen, word je meteen opgenomen in de groep. Waar je ook vandaan komt of welk geloof je ook aanhangt; iedereen wordt geaccepteerd „Ik ben in het ziekenhuis in Ber gen op Zoom geboren. De vraag is dan of je wel een echte Zeeuw bent. Ik zeg altijd dat ik geboren en getogen ben in Sint Philips land. Het hoort bij de gemeente Tholen, maar een Fluplander is geen Tholenaar. Andersom is dat gevoel er ook. Er is echt verschil. Zelf vind ik dat een Fluplander een rustige manier van aanpak heeft en de dingen goed over denkt. Niet te hard van stapel lo pen, zeggen wij. Ik spreek plat Zeeuws en ik probeer wel over te schakelen op Hollands als het moet, maar het is niet makkelijk. Op de middelbare school kon ik ook gewoon Zeeuws praten. Ik ging naar Flakkee en daar spreken ze ook vrij plat. En daarna ging ik studeren in Breda. Dat klikt wel, tussen Zeeuwen en Brabanders, met die Brabantse gezelligheid. Ik ging nooit op kamers, ik was altijd blij dat ik weer thuis was. Ik geniet van de vergezichten en de lege polders. Ik heb wel eens in Arn hem tussen de bossen gezeten voor mijn studie, maar dat na drie dagen helemaal beu." „Als een Zeeuw ergens groos op is, zie je dat meer aan zijn gezicht dan dat je dat aan zijn stem zou horen. Een Zeeuw schreeuwt niet zo hard van de toren. Misschien zijn we soms te bescheiden. Als ik kijk naar mijn werk bij de ge meente Tholen zouden we het best eens tegen elkaar mogen zeg gen als het goed gaat." „Dan denk ik aan eten: Zeeuwse babbelaars - ons noemen dat kok- kienen -, stroopvet op je boterham en stokvis met rijst en buttersaus. Maar we hebben ook iets typisch Fluplands: het systeem waarop we bootjes langs de zeedijk wegleg gen, met een zinkstuk en een touw met een katrol, waarmee je je bootje weer naar de kant trekt. Van kleins af aan jaag ik al. Dat is niet typisch Zeeuws, maar mijn opa noemde een woerd altijd een wertel. Dat kennen ze elders niet." zaterdag 6 januari 2018 GO - Danny Janssen, voorzitter dorpsraad Dossier 100% Zeeuw. pzc.nl/echtezeeuw zw Peter Quist (34) uit Sint Philipsland spreekt plat Zeeuws. „Ik probeer wel eens Hollands te praten, maar dat gaat niet zo mak kelijk." Valeska Nastaly Waarom bent u een echte Zeeuw? Hoe gedraagt een Zeeuw zich? Wat is voor u typisch Zeeuws? •4 Peter Quist. FOTO ERNESTA VERBURG T-SHIRT BESCHIKBAAR GESTELD DOOR ZEEUWSE WINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49