Met zo'n 500 inwoners is Oostdijk het kleinste dorp in de gemeente Reimerswaal. Maar desondanks is het een levendige gemeenschap. Jonge gezinnen doen hun intrede en de school barst bijna uit haar voegen. Wat onderscheidt Oostdijk van andere Zeeuwse dorpen? 12 WEE SERIE 100% ZEEUW Je kiekt as 'n uul op 'n zieke koe - je kijkt niet zo heel slim ken wij juist plannen voor uitbrei ding", zegt Janssen. „De school barst uit zijn voegen. Dat is geheel tegen alle prognoses in. Er zitten nu zo'n 90 kinderen op school, dat worden er in de toekomst waar schijnlijk ongeveer 130." Ons kent ons Zoals het een dorp betaamt, is het ook op Oostdijk 'ons kent ons'. Janssen: „Maar ondanks dat is de sociale controle zeker niet negatief. Als je van buitenafin het dorp komt wonen, word je meteen op genomen in de groep. Waar je ook vandaan komt of welk geloof je ook aanhangt; iedereen wordt geaccep teerd." Die mentaliteit sprak ook Peter Houtekamer (33) en zijn vrouw aan. In 2011 verhuisden ze van Krabbendijke naar Oostdijk. Ze voelden zich meteen thuis. „Ik hoop hier heel mijn leven te blij ven wonen. Hier is ruimte en rust en het wonen is een stuk goedko per. En het mooiste: iedereen is so ciaal naar elkaar." Dat voorzieningen als een grote Hier heb je nog het ouderwetse dorpsgevoel." Opvallend aan Oostdijk is het hoge percentage dialectspre kenden. Uit het Streektaalon derzoek van ZB Planbureau uit 2013 blijkt namelijk dat Oostdijk het enige Zeeuwse dorp is waar bijna 95 procent dialect spreekt. Hoe dat precies komt, durven dorpsbewoners niet te zeggen. „We zijn gewoon heel trots op Zeeland. Als je Zeeuws spreekt, voel je je op en top Zeeuw", zegt inwoner Jo Nieuwenhuijse (77). „Ik kan er ook echt van genieten als mijn kleinkinderen Zeeuws praten. Buiten de provincie pro beer ik wel 'op mijn eigen manier' Hollands te praten, maar hier zo onder elkaar doen we het heerlijk in het Zeeuws." Als voormalig directeur van de Oostdijkse basisschool De Born put, weet Janssen dat ook op school veel Zeeuws wordt gespro ken. „Maar toen we merkten dat kinderen echt niet op een ander woord voor duif konden komen, vonden we dat er iets moest veran deren." Sindsdien wordt er extra getraind op ABN. „Het Zeeuws, waarmee ze opgegroeid zijn, rolt er zo uit. Het ABN is vaak veel las tiger, dat zit niet in hun ritme." De meeste Öosdiekenaeren zijn erg honkvast. De een blijft zijn hele leven in het dorp wonen, een ander keert na zijn studie terug naar zijn geboortedorp. Vaak voor goed. „Maar wie hulpbehoevend wordt, kan hier niet blijven", zegt Sinke. „Er is hier geen verzor gingshuis, dus dan zul je echt naar Krabbendijke moeten." Naast de 'honkvaste' bewoners, stijgt het aantal nieuwe inwoners snel. Met name het aantal jonge gezinnen neemt toe. Toen het dorp zo'n twintig jaar geleden dreigde te vergrijzen, werd het uitgebreid. „Dat trok veel jonge gezinnen aan. Waar andere scholen in dorpen hun deuren moeten sluiten, ma- e in Oostdijk zoekt naar een dorps- hart -bij voorbeeld een centraal plein - komt be drogen uit. Dat is er niet. En ook een kerk, supermarkt, sportvereniging en bakker ontbreken. Maar of dat betekent dat de dorpsbewoners niet samen komen? Zéker niet, zegt Rinus Sinke (75). Hij is voorzitter van Dorpshuis Apeldoorn, al sinds jaar en dag hét verzamelpunt. Het werd in 2953 geschonken door de gemeente Apeldoorn toen een groot deel van Oostdijk was ver woest door de watersnood ramp. „Hier komen de mensen samen. Er wordt van alles georganiseerd. Er is een jeugdclub, een dartclub, er wordt cate chisatie gehouden, hier zijn feestjes: ga zo maar door." De saamhorigheid in Oostdijk is groot, kun je wel stellen. Danny Janssen (55), voor zitter van de dorpsraad, noemt als voorbeeld de winterfair die in december werd georganiseerd. „Het was stampend druk, heel Oostdijk was er. Maar ook mensen uit andere plaatsen kwamen op de fair af. Een ver koper uit Kruiningen zei tegen me dat het bij een fair in Krui ningen zelf lang niet zo druk is. Nou, dat is dus ty pisch Oostdijks. zaterdag 6 januari 2018 verzamelpunt Dorpshuis is hét Jo Nieuwenhuijse (links) en Kees Harthoorn: „Het gaat om rust, ruimte en saamhorigheid." AM Rinus Sinke, voorzitter van Dorpshuis Apeldoorn. AA Peter Houtekamer: „Ik hoop hier heel mijn leven te blijven wonen." FOTO'S ERNESTA VERBURG Uit het Streektaalonderzoek van ZB Planbureau uit 2013 blijkt dat Oostdijk het enige Zeeuwse dorp is waar bijna 95 procent dialect spreekt. Marieke Kesteloo w Deze krant onderzoekt in de serie '100% Zeeuw' het Zeeland- gevoel, dat volop leeft en breed wordt uitgedragen. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt ie mand tot een 'echte' Zeeuw? Volgende week zaterdag in dit weekendkatern de zevende af levering van de serie '100% Zeeuw': Zeeuwse voor- en achternamen. MDanny Janssen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48