8 Winnaar landelijke portretprijs exposeert in Galerie T Het werd tijd om weer eens bij Galerie T in Middelburg langs te gaan. Frank Leenhouts exposeert er en er is ook werk te zien van onder anderen twee Chinese kunstenaars. #hedwigepolder Aan de ene kant geven we aan de natuur en aan de andere kant pakken we het weer terug #Brou- werseiland Het fijne van Galerie T is dat er altijd een flinke hoeveelheid werk te zien is van andere aan de gale rie verbonden kunste naars. Maar ik kwam voor Frank Leen houts (1955). Deze in Oostburg gebo ren schilder heeft zich ontwikkeld tot een van de toonaangevende Neder landse portretkunstenaars. Hij ein digde in 2017 ex aequo als eerste bij de Nederlandse Portretprijs. Het genre is sinds de opkomst van de fotografie ingehaald door andere kunstvormen, maar nooit verdwenen. Niet voor niets behoort volgens velen een schilder als Lucian Freud tot be langrijkste kunstenaars van de 20ste eeuw. Wie als kunstenaar visie paart aan schilderkunstig vermogen en psy chologisch inzicht, maakt kans om de essentie van iemand aansprekend voor het voetlicht te brengen. Frank Leenhouts heeft dat alles in huis en kreeg niet voor niets van de jury van de portretprijs de kwalificatie: 'Raak en kundig. Hier zit een mens die leeft. Het plezier in schilderen spat eraf.' Dat slaat op het portret van Govert van der P., dat deel uitmaakt van het werk dat Leenhouts in Middelburg toont. Een portret wordt vaak gewaar deerd vanwege de band van de be schouwer met de geportretteerde. De hoofdvorm goed neergezet, de middentonen subtiel gedoseerd, pittige accenten om het werk af te maken Omdat ik die niet heb, kan ik het por tret op zich zien. Ik ontmoet een man van middelbare leeftijd, zelfverzekerd en zonder poespas. Gewaardeerd ook: een lintje op de revers van zijn jasje. Leenhouts heeft hem sober en infor meel vastgelegd. Hij maakt de indruk zich een moment los te maken van waarmee hij bezig was om zich tot mij en de schilder te wenden. Het echte genieten wordt veroorzaakt door de manier van schilderen. Leen houts heeft de vaart erin gehouden door met lef stevige verftoetsen te ge bruiken. Elke streek is raak. Zijn grote voorbeeld John Singer Sargent zou te vreden zijn. De hoofdvorm goed neer gezet, de middentonen subtiel gedo seerd, pittige accenten om het werk af te maken. Het geheel is in gedempte tinten gehouden, maar absoluut niet saai. Kijk alleen maar eens naar de manier waarop de achtergrond is neergezet. Er hangen nog vier andere portret ten, die elk op zich hun onderwerp en de schilderkunst recht doen. Maar Leenhouts schildert ook graag een landschap of een tuin en werkt daar naast aan een serie ambitieuze grote doeken. In één ervan staat Salomé centraal, de koningsdochter die haar danskunst inzette om op verzoek van haar moeder het hoofd van Johannes de Doper te kunnen opeisen. Daar mee was een lastige factor die de posi tie van het koningshuis ondergroef, succesvol geëlimineerd. Leenhouts schildert de verbeelding van het kwaad net zo verleidelijk als Salomé danste. Galerie T biedt ruimschoots verge lijkingsmogelijkheden. Ik werd bij voorbeeld getroffen door de subtiele keramische portretten van Mieke Ol- denburg. Anonieme vrouwen die zo uit de vroege Renaissance zouden kunnen zijn weggelopen. Hun ingeto genheid toont een heel ander aspect van het mens-zijn. Zeefdrukken Eén van de kunstenaars die regelma tig in de galerie exposeren, Martin Baeyens, komt vaak in China en heeft grafisch werk van twee collega's mee genomen. Zeefdrukken die hij zelf maakte samen met Dong Xiaozhuan, en kleuretsen van Wu Bin. De zeef drukken zijn abstracte composities op basis van schrift en schriftuur: sterk, •PC PZC ONLINE speels en dynamisch. Het werk van Wu Bin is gebaseerd op traditionele Chinese voorstellingen. In een onbe rispelijke techniek creëert hij een we reld waarin strijd, jaloezie en overspel gesitueerd zijn in het oude China. Wu Bin combineert een strakke vormgeving met een buitenge wone detaillering en ge bruikt de mogelijkheden van de techniek optimaal. Dat is ook te zien in de composities met onderde len van Chinese architec tuur. In een deel van zijn pren ten past Wu Bin reliëfdruk toe. Geïnspireerd vakmanschap. zaterdag 6 januari 2018 Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie n facebook.com/depzc @pzcredactie Leenhouts: elke streek is raak @jetvangent De Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen mag ontpolderd worden. Grond eigenaar Gery De Cloedt moet de polder afstaan. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op www.pzc.nl 1. Vrouw (75) raakt met auto onder vrachtwagen en overlijdt 2. Tekort op begroting Thermphos door rekenfout Samsom 3. Truck met frituurvet in brand op A4 bij Zoomland: snelweg nog uren dicht 4. Vlaamse familie ont snapt aan dood na dolle- mansrit spookrijder 5. Hoek kiest voor Zeeuwse trainer én grote naam: Dennis de Nooijer Nico Out HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk mo ment van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smartphone: altijd het actu ele nieuws tot uw beschik king; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Jet van Gent A Frank Leen houts: portret van Govert van der P. Frank Leenhouts en anderen: t/m 27 januari, Galerie T, Turfkaai 25-27, Middel burg, do. t/m za. 11.00- 16.00 uur. -4 Mieke Ol- denburg: buste, kera miek. FOTO'S NICO OUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44