Bar American bestaat 40 jaar Buurt geschrokken van inbraken: 'Het was ook zo vroeg op de avond' Vergeten hoekje van binnenstad Middelburg bloeit op 7 Jarenlang liep iedereen met een grote boog om het Geeregebied in Middelburg heen Weinig winkels, geen gezelligheid. Maar kijk nu eens. Geen enkel pand staat nog leeg. De sfeer is terug en daarmee het publiek. De onderne mers hebben er ook weer zichtbaar zin in. Karin Car- tigny van Schoonenberg HoorSup- port in de Korte Geere merkt het zelf ook. „Toen ik hier vier jaar ge leden kwam werken, zei niemand elkaar gedag. En nu lopen we bij elkaar binnen, helpen elkaar, ne men pakjes voor elkaar aan." Plannen waren er genoeg om de leegstand in de passage op te los sen, maar ze leidden steeds tot niks. Totdat Two Ladies Like en Zola Kids besloten te verkassen van de Korte Geere naar de Geer- epassage. Wat die verhuizing van een paar meter nou uitmaakt? Heel veel, zegt Diana van Hoften van Two Ladies Like. „Voor ons was het een mega-goede zet. We doen niet zo veel anders als voor heen, maar maken toch een bela chelijke groei door. Zelfs Middel burgers ontdekken nu pas dat wij bestaan." Samen met Nadja Stoltink van Zola Kids en Claudia Muller van Van huis uit zorgde ze voor de im puls die de passage zo nodig had. In hun kielzog volgden The Hair Doctors en Da Silvano; Dé Toko en Maison Christian (de kapper ver huist vanaf het Damplein) zijn in aantocht. Het vertrek van Two Ladies Like en Zola Kids uit de Korte Geere maakte dan weer de weg vrij voor bloemenwinkel Pluk de dag, die een grote trekker is voor dat straatje. Barbier Djivi en de Stads- brouwerij waagden de sprong naar de Korte Geere al eerder en drie maanden geleden durfde Esther Treurniet het ook aan. Zij opende Het Koffiepand. „Het is een straat in opkomst, dat wist ik. En nu valt alles goed", constateert Treurniet. Het Koffiepand is met lunchtijd bijna altijd goed bezet, ziet Treur niet tot haar tevredenheid. „De dinsdag en woensdag zijn zelfs be ter dan ik had verwacht. En de klanten zijn divers: scholieren, studenten, moeders, zakenlun- ches." De Lange Geere lift mee op het succes. Winkelend publiek dat uit We beseffen dat we er met zijn allen voor moeten gaan. En elkaar het succes moeten gunnen de parkeergarage komt, kijkt door het straatje heen naar de Lange- viele, recht op buitensportwinkel Bever. De winkelpanden er tus senin zijn daardoor ook weer in trek. Middelburgers en toeristen her ontdekken het Geeregebied. Juist de onvoorspelbaarheid van het aanbod is de kracht, vinden de winkeliers en Cees Verhage, am bassadeur van de binnenstad na mens de gemeente en de onderne mersvereniging VOM. Van hoor- toestellen tot traiteur, van kapper tot koffie, van barbier tot lederwa ren. „Wat nog moet blijken is de rentabiliteit", waarschuwt Ver hage. „Houden ze het allemaal vol? Ze zitten er nog maar kort, dus dat blijft een vraagteken." Als het aan de ondernemers zelf ligt, komt het wel goed. „Er is een goeie mix en er is de wil om sa men te werken", benadrukt Treur niet. De contacten onderling zijn goed, beaamt Van Hoften. „We denken met elkaar mee. En sturen klanten naar elkaar door. We heb ben het besef dat we er met zijn al len voor moeten gaan. En dat we elkaar het succes moeten gunnen." Op 5 januari 1978 schalde 'Already Gone' van The Eagles over Plein 1940. Het was de eerste plaat die uit de speakers knalde van de toen net geopende Bar American. Achter de knoppen destijds: eigenaar Kees Pe tiet. Veertig jaar later staat hij er nog steeds. Middelburger Petiet (64) was - en is - een man van hardrock en blues- rock. Helaas voor hem waren er niet veel zaken waar dat soort muziek gedraaid werd. „Daarom zijn we Bar American begonnen, waar we onze eigen favorieten konden draaien." Sinds 1978 is er geen spat veranderd in de hardrock-kroeg. „Het ziet er allemaal nog precies uit als toen. In 40 jaar is er hier niets veranderd." Er is ook weinig veranderd in die zin dat liefhebbers van harde rock muziek nog steeds weinig plekken hebben kunnen waar ze heen kun nen. „De sfeer en de muziek die je hier vindt, vind je nergens anders. Het publiek hier is één grote club, en als je het hier verbruit, lig je er uit. Het is niet voor niets dat som mige klanten hier al 40 jaar komen, vanaf het begin." En vervolgens: „En het bier is nergens goedkoper, dat helpt ook." In zowel een woning aan de Tar- weakker als de Gerstakker werd donderdagavond kort na elkaar in gebroken. De bewoonster van het huis aan de Gerstakker is nog be zig met aangifte en onderzoekt wat er weg is. „Ik ben enorm ge schrokken. Bij mij was het rond 21.00 uur. Heel mijn huis was over hoop gehaald." Bij de gedupeerde van de Tarwe- akker werd kort daarvoor ingebro ken en een klein geldbedrag gesto len. Op Facebook schrijft hij: 'Hier ook alles overhoop van onder tot boven. Lijkt wel of er een bom ont ploft is. Klotezooi. Toen politie er bij was, kwam er de melding van nog een inbraak.' Buurtbewoners zijn ontdaan door de twee inbraken die op en kele tientallen meters van elkaar gebeurden. „Het geeft een angstig gevoel, ook al heb ik rolluiken en een alarmsysteem", zegt een vrouw uit de Tarweakker. „Het was ook zo vroeg op de avond dat het gebeurde." Ook in de Gerstakker zijn bewo ners extra alert. „Het lijkt wel alsof ze wisten dat de bewoners niet thuis waren", zegt een buur vrouw. „Daardoor is het net alsof je in de gaten gehouden wordt." Ze neemt nu telkens als ze van huis weggaat al haar sieraden mee. De politie heeft technisch on derzoek verricht. Er is nog nie mand aangehouden, zegt woord voerder Esther Boot. Tips zijn wel kom: 0900-8844. zaterdag 6 januari 2018 De herontdekking van de Geere Maurits Sep - Diana van Hoften, ondernemer Cris Sohier Middelburg Inbrekers hebben donderdag avond toegeslagen bij twee wo ningen in Arnemuiden die op steenworp afstand van elkaar liggen. De gedupeerden van de inbraken zijn geschrokken. „Heel mijn huis was overhoop gehaald." De buurtbewoners zijn nu extra alert. Bas Bareman Arnemuiden De Geerepassage (boven) is veranderd van een lege en donkere doorgang naar een volle en gevarieerde overdekte winkelstraat. Nadja Stoltink van Zola Kids (links) is één van de nieuwe ondernemers in de Geerepassage. Esther Treurniet van Het Koffiepand (rechts) vindt de diversiteit van de winkels de grote kracht van het opgeleefde Geeregebied. fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43