i Vrachtauto met vet brandt uit Revolutionair maar ook ongelofelijk populair 5 ONGEVAL RAVAGE OP A4 BIJ BERGEN OP ZOOM Een vrachtwagen met frituurvet is gisterochtend uitgebrand op de A4 tussen de afslag Tholen en Bergen op Zoom. Het is niet het eerste ongeval met een vrachtwagen op dit traject. Hoe verwijder je frituurolie? De brandende vrachtwagen met aanhanger kwam rond 04.00 uur tot stilstand op de vluchtstrook ter hoogte van paardrijschool Nuijten, net na knooppunt Zoomland. De aan hanger was geladen met jerry cans gevuld met frituurolie. De A4 was in beide richtingen uren afgesloten. De brand was rond 07.30 uur geblust, maar het opruimen duurde tot ver in de middag. De chauffeur bleef onge deerd. Hij kon de trailer loskop pelen van de trekker. In de kantine van de manege aan de Verlengde Zandstraat langs de A4 is het ongeval hét onderwerp van gesprek. Als ei genaar Mark Hoeffgen om kwart over vier wakker schrikt, beseft hij niet dat de brand op enkele honderden meters van zijn manege is uitgebroken. „Mijn buurman Nuijten, die een paar honderd meter ver derop woont, is goed weggeko men." Hoeffgen vindt het opmerke lijk dat het in korte tijd twee keer misgaat op de dit traject van de A4. „Nu is de kans na tuurlijk klein dat het hier nog eens gebeurt. Toch zet het je aan het denken. Hopelijk is de chauffeur ongedeerd." Andere omwonenden vrees den in de vroege ochtend voor hun paarden. Door de aanwak kerende wind kwamen de vlammen gevaarlijk dichtbij, zegt een bewoonster. „Het duurde lang voordat de brand- Mijn buurman die verderop woont, is goed weggekomen weer de brand onder controle had." Dat de brand niet snel onder controle was, komt vol gens Marjo Peters van de veilig heidsregio door de vermenging van plastic met olie. „Vanwege de situatie in het buitengebied heeft de brandweer besloten de brand gecontroleerd uit te laten branden." Messiaen is een door en door katholieke organist, maar in Nederland wordt zijn werk vaak door protestantse musici gespeeld. Maar je hoeft niet gelovig te zijn om te genieten van de stukken van de Franse compo nist. „La nativité du seigneur is puur nieuwe muziek, echt revolutio nair, maar het is ongelofelijk po pulair geworden", vertelt Balke nende. De compositie bestaat uit negen meditaties rondom de ge boorte van Jezus. Het slotdeel - Dieuparmi nous (God te midden van ons) - wordt regelmatig uitge voerd. Ook Balkenende heeft dat eerder gespeeld. Maar alle negen delen achter elkaar, dat komt niet zo vaak voor. „Voor mij is dat de eerste keer", zegt Balkenende. „Dat is wel even een opgave, maar toch vooral een groot feest." Messiaen (1908-1992) was zestig jaar organist van de Parijse kerk La Trinité. Hij werd beïnvloed door vernieuwende componisten als Claude Debussy, Igor Stravinsky en Béla Bartók, maar ontwikkelde al snel een eigen systeem van toonreeksen. „Voor die tijd zeer revolutionair", aldus Balkenende. Onder zijn leerlingen telde hij on der anderen Pierre Boulez, Karl- Heinz Stockhausen en Iannis Xe- nakis. Hij maakte geen school, of het moet zijn dat zij net als Messi aen een volstrekt eigen stijl ont wikkelden. Balkenende: „Hij had orgel van La Trinité, dat vooral ge schikt is voor muziek uit de Ro mantiek, terwijl het orgel in de Koorkerk, waarop Balkenende speelt, stamt uit de neo-Barok. „Ik heb het dus wel moeten vertalen naar dat instrument, maar dat gaat goed. Orgel was het favoriete in strument van Messiaen, omdat je eigenlijk de beschikking hebt over een heel orkest. In de Koorkerk heb je dan ook nog eens een fan tastische akoestiek. Dat maakt de uitvoering van de Nativité in Zee land tot een unieke gebeurtenis." een brede, vernieuwende visie, waarmee hij anderen inspireerde." Met La nativité du seigneur heeft Messiaen nieuwe klankwerelden gecreëerd, vindt de Middelburgse organist. Zijn eigen toonreeksen zorgen voor opmerkelijke melo dieën en ritmes. „Hij heeft alle tot dan toe gebruikte registraties om gegooid en echt iets totaal nieuws geschapen." Messiaen componeerde voor het zaterdag 6 januari 2018 PC De frituurolie op de A4 zorgde gisteren voor veel problemen. „Het vet is in het zoab (zeer open as falt beton, red.) gaan zitten en toen gestold", zegt woordvoerder Eric van Beerendonk van Rijkswa terstaat. „Als het benzine was geweest, kun je er met een soort stofzuigmachine overheen. Nu moesten we het vet eerst met warm water en zeep losweken voordat we het konden opzuigen. Ook was er bluswater met vet over het wegdek in de andere rijrichting gevloeid en moesten we de snel weg in beide richtingen afsluiten." Volgens de woordvoerder is alleen de berm nog vervuild. Dins dagavond wordt een stuk onherstelbaar beschadigd asfalt vervangen. Timo van de Kasteele Bergen op Zoom - Mark Hoeffgen Rien Balkenende is al meer dan dertig jaar organist, maar mor gen speelt hij voor het eerst La nativité du seigneur van Olivier Messiaen in zijn geheel, op het orgel van de Middelburgse koor kerk. „Het is een monument van de twintigste eeuw." Ernst Jan Rozendaal Concert: La nativité du seigneur van Olivier Messiaen door orga nist Rien Balkenende, zondag om 15.30 uur in de Koorkerk in Middelburg. Matthieu Meijs, or ganist en oud-directeur van de Zeeuwse Muziekschool, ver zorgt een inleiding. De toegang is gratis. Organist Rien Balkenende, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41