Het aftreden van Eurlinqs 3 Bernhardweg West (N2154) bij Nieuwdorp twee nachten dicht ONDERGANG 'US CAMIELKE THIJS ZONNEVELD Het duurde en het duurde. Maar nu is het kwartje ook gevallen bij Camiel Eurlings zelf: hij treedt af als IOC-lid. Het was onvermijdelijk. Er was geen draagvlak bij sporters en sportbonden meer voor hem, zijn politieke vrienden wilden hun handen niet langer aan hem branden en de publieke opinie was genadeloos eensgezind: wegwezen. Eurlings heeft zijn eigen graf gegraven. Door zijn ex-vriendin te mishandelen, maar nog meer door de manier waarop hij ermee omging. Eerst loog hij dat hij haar niet had geslagen, daarna zweeg hij erover in alle talen. Toen hij onder druk werd gezet om te praten, volgde een serie van miskleunen. Hij liet een biecht rondsturen die geen biecht was. Hij kwam met excuses die geen excuses waren. Hij verdraaide feiten, speelde woord spelletjes en schoof (een deel van) de schuld af op zijn ex-vriendin. In zijn woorden was geen spijt, zelfreflectie of moreel besef te vinden, maar wel zelfmedelijden. Het waren armetierige pogingen om zijn baantje te redden. Zelfs zijn thuishaven Valkenburg is niet langer fier op Camiel Eurlings, wiens val compleet is met zijn aftreden bij het Internationaal Olympisch Comité. Slechts een eilandje van medestanders is over, in een zee van Eurlings-haters. Kind aan huis is Eurlings in hotel Tummers in Valkenburg, op een steenworp afstand van zijn ouder lijk huis. Zit hij verlegen om een ontbijtje, dan loopt hij hier even langs het buffet. Nu is het een van de laatste plekken waar de oud minister niet met de nek wordt aangekeken. Pijnlijk genoeg is het ook de plaats waar Eurlings was op die beruchte zomeravond in juli 2015, toen de ruzie met zijn toen malige vriendin Tessa Rolink uit de hand liep. Ooit waren ze in Valkenburg zo trots als een pauw op 'us Camilke', de wonderboy uit Limburg die minister werd. Goed, soms was er een beetje jaloezie, maar vooral trots en enthousiasme. Bij zijn oud-lerares bijvoorbeeld. „Het was leuk hem in de klas te hebben, het was leuk hem naar de Tweede Ka mer te zien gaan. En in Limburg zijn we allemaal wel zo chauvinis tisch om het mooi te vinden als een van ons naar Den Haag gaat." Baantjesjager Hij moet het wel waarmaken, dacht ze nog. Nu is er de pijnlijke val. Eindelijk doet Eurlings waar Nederland al dagen om vraagt, tot opluchting van grote namen in de sport. Velen vinden dat Eurlings zijn functie veel eerder had moe ten neerleggen. Hoe kon een man die zijn vriendin mishandelde, er zolang over zweeg en uiteindelijk zo schoorvoetend excuses aanbood, het boegbeeld van een agressieloze sport zijn? Trots Daarover breekt ook de oud- schoolgenoot van wonderkind Ca miel het hoofd. Terwijl Eurlings razendsnel carrière maakte, raakte hij aan de drugs. Voor het vrijwil ligerswerk dat de voormalig schoolgenoot in de kringloopwin kel doet, krijgt hij een dagvergoe ding van vijf euro. Hij kan alleen maar dromen van de riante ver goedingen die Eurlings voor zijn vrijwilligerswerk voor het IOC kreeg. „Mijn ouders waren echt trots toen Camiel naar de Tweede Kamer ging. Maar pas zei mijn moeder toch ook dat hij zou moe ten stoppen." Hier - op straten die leiden naar een sprookjesbos, grotten en een schilderachtig kasteel - is Eurlings het voorbeeld geworden van een graaier die vasthield aan een goed betaalde baan die hij eigenlijk niet meer verdiende. De harde woorden heeft Eurlings aan zichzelf te wijten, snapt ook Inez Tummers van hotel Tummers. „Ik heb nog tegen hem gezegd: je moet ertegen in gaan, vertellen wat er is gebeurd. Die avond waren Camiel en Tessa hier in het hotel. Mijn in middels overleden zoon Phillippe wist toen al dat hij een hersentumor had; hij gaf een verjaardagsfeest. Camiel en Phillippe waren vrienden, haast een tweeling. Hetzelfde karak ter, dezelfde lach ook." Tessa maakte die avond ruzie, aldus Tummers. „Ik hoorde haar zeg gen: 'Ik maak je kapot'." Stilzwijgen Wat daarna is gebeurd, weten alleen de twee geliefden. Tessa Rolink hult zich nog altijd in stilzwijgen. Het wordt ook niet duidelijk uit de eerste verklaring van advocaat Knoops, die bena drukte dat Rolink géén gebroken elleboog opliep, ter wijl over haar in de media ge melde gescheurde oorlel en oog letsel niets werd gezegd. Dat maakte van Camiel een man die geen verantwoordelijkheid nam. Eurlings kwam zelf met een verklaring, waarin hij zijn taakstraf versleet voor maat schappelijk werk en sprak over een handgemeen. Tummers: „Camiel spreekt zo veel talen, is zo intelligent, maar voor zichzelf opkomen lukt hem niet." Het neerleggen van zijn func tie was het laatste bedrijf van een langslepend drama. In Tum mers blijft Eurlings welkom. In villa Beukenhof ook, de statige woning met het balkon vlak achter het hotel. Daar staat Ca miel weer ingeschreven bij zijn ouders. Het eiland Eurlings is klein geworden. Ik heb gezegd: je moet ertegen ingaan, vertellen wat er is gebeurd Eurlings was de vleesgeworden sportbobo. Hij vertrok uit de politiek, faalde in het bedrijfsleven, maar kreeg wel een IOC-zetel toegeschoven dankzij de lobby van het old boys network. En dat terwijl hij nog nooit een bijzondere affiniteit met sport tentoon gespreid had. Wat hij in zijn jaren als IOC-lid deed? Geen idee. Hij was alleen in beeld als er Nederlandse medailles konden worden gevierd We eisen met z'n allen van sporters dat ze alles volgens de regels doen. We tappen hun bloed af, testen hun pis, vragen van ze dat ze altijd laten weten waar ze zijn. Ze worden geacht rolmodellen te zijn. Maar hoe kun je dat als bestuurder van sporters eisen als je zelf over de schreef gaat zonder er verant woording voor af te leggen? In zijn meest recente persverklaring wijt Eurlings zijn terugtreden aan 'de voort durende discussie over zijn positie'. Hij wijst er - wéér - mee naar anderen en gaat opnieuw voorbij aan zijn eigen fouten en gebrek aan transparantie. Als hij het bord voor zijn kop zou weg halen, zou Camiel Eurlings zien dat hij zijn terugtreden maar aan één persoon te wijten heeft: aan hemzelf. Zeeland zaterdag 6 januari 2018 GO Thuis ging het mis Carla van der Wal Valkenburg —Inez Tummers, hotel Tummers Het bestaande kruispunt Sloeweg-Bernhardweg-Westerschelde- tunnelweg (knooppunt Sloeweg) met verkeerslichten in de gemeente Borsele gaat in 2018 volledig op de schop. Er komt een ongelijkvloerse kruising met drie viaducten. Dat bevordert de doorstroming en de veiligheid van het verkeer. Vanaf 8 januari 2018 starten de voorbereidende werkzaamheden. Zo maken we een in- en uitrit voor het bouwverkeer. Om deze werkzaamheden veilig uit te voeren is het nodig de Bernhardweg West (N254), vanaf de Frankrijkweg tot aan de verkeerslichten twee nachten af te sluiten. Het gaat om de nacht van 10 op 11 januari 2018 en de nacht van 11 op 12 januari 2018 (van 20.00 tot 06.00 uur). Het verkeer wordt geadviseerd de gele borden te volgen. Meer informatie op: www.sloeweg.nl Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3