Mark Rijk zoekt op tv naar de liefde in First Dates Eigenaar van Hedwigepolder moet zijn huis en land verlaten Eigenaar Gery De Cloedt van de Hedwigepolder moet definitief zijn huis uit en zijn land- al jaren familiebezit - verlaten. De Staat kan de ontpoldering alleen goed uitvoeren als die alle grond in eigen hand heeft, oordeelde de Hoge Raad gisteren. en zijn land te verlaten. „We zitten in een trechter en worden door de hals geduwd", ver woordt Hans Mieras, De Cloedts juridisch adviseur, de gevoelens. „Voorlopig staat de polder nog niet onder water, dus wie weet wat er nog kan gebeuren. Maar die kans is inderdaad heel erg klein. We moe ten realistisch zijn." Wat nog rest is een procedure over de schadeloosstelling. Die loopt al bij de rechtbank in Middel burg en stond in de ijskast in af wachting op het oordeel van de Hoge Raad. De Groot verwacht dat het nog driekwart jaar tot een jaar duurt voordat de rechtbank een uit spraak doet. Is De Cloedt het oneens met de hoogte van de scha deloosstelling, dan kan hij daarte gen in cassatie bij de Hoge Raad. ten. De Hoge Raad vindt dat de ont- poldering alleen goed kan worden uitgevoerd als de Staat alle grond in eigen hand heeft. Want de ontpol- dering is een groot en complex pro ject waarmee veel belangen (van nationale veiligheid) zijn gemoeid. Zo moet onder meer een nieuwe zeedijk worden aangelegd. Alleen 'volle eigendom van en daarmee volledige zeggenschap over de grond' waarborgt volgens de Hoge Raad die belangen. Bovendien zal moeten worden voldaan aan inter nationale verplichtingen van de Staat, onderstreept de Hoge Raad. Hard Het oordeel komt hard aan bij Gery De Cloedt, te meer omdat hij eerder nog gelijk kreeg van de advocaat- generaal. Die schreef op 29 septem ber in een onafhankelijk advies aan de Hoge Raad dat het Rijk de Hed wigepolder niet zomaar mag ontei genen. De advocaat-generaal vond dat de mogelijkheid dat De Cloedt de ontpoldering zelf uitvoert, on voldoende is onderzocht. Maar dat advies heeft de Hoge Raad dus in de wind geslagen. „De Hoge Raad kiest een ander vertrek punt en dat is bijzonder", vindt De Cloedts raadsman Jan Frans de Groot van het Amsterdamse advo catenkantoor Houthoff. Daarmee is het definitief einde verhaal voor Gery De Cloedt. „De eigenaar is buitengewoon teleurge steld", zegt De Groot. De raadsman gaat met de Staat overleggen hoe veel tijd De Cloedt krijgt om zijn spullen te ruimen „Het is over en uit, het is gebeurd." Hans Mieras, de juridisch adviseur van Gery De Cloedt, eigenaar van de Hedwigepolder, klinkt teneer- geslagen. „De Cloedt moet zijn spullen pakken en zijn huis uit. Dat heeft een enorme impact op hem. Hij is dan ook enorm teleurgesteld." Al lang had Gery De Cloedt zich erbij neergelegd dat zijn polder on der water gaat en natuurgebied wordt. Maar waar hij tegen was en blijft, is dat het Rijk hem dwingt om zijn land - al jaren familiebezit - af te staan. Maar nu moet hij defi nitief zijn spullen ruimen, zijn paarden weghalen, zijn huis uit en de grond voorgoed verlaten, heeft de Hoge Raad gis teren be- slo- It zaterdag 6 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 M De grens paal op de dijk van de Neder landse Hedwi gepolder (r) op de grens met de Belgische Prosperpolder (I). FOTO KOEN SUYK/ANP Einde verhaal De Cloedt Het deel van de Hedwigepol der dat De Cloedt zelf in gebruik heeft, links zijn woning. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE De Hedwigepolder en het aan palende Verdronken Land van Saeftinghe vanuit de lucht. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE Gery De Cloedt. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE Jeffrey Kutterink Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37