Van Beek wint na diep dal goud bij EK afstanden 31 Bos dichterbij Pyeongchang Camiel Eurlings is gisteren opgestapt als lOC-lid, na alle commotie rond de mishandeling van zijn ex-vriendin. Hij treedt terug'in het belang van de sporters'. Daar wordt positief gereageerd op het besluit. Wenger krijgt drie duels UITSLAGEN „Het mag wel een keertje, dat het balletje mijn kant oprolt", zei Van Beek (foto). De 26-jarige schaatsster komt van ver. Vier jaar geleden won ze brons op de schaatsmijl bij de Olympisch Spelen en goud met de achtervolgingsploeg, maar daarna ging het bergafwaarts. Een gescheurde kruisband, astma-aanvallen, ziekte op ver keerde momenten, een schouder uit de kom en de - te laat ontdekte - ziekte van Pfeiffer; problemen te over. „Als ik kijk dat ik nu hier weer sta, ben ik hier heel blij mee. De eerste ooit, dat is wel een bijzonder iets natuurlijk", zei ze na haar afge tekende overwinning. Nationaal recordhoudster Marrit Leenstra eindigde als derde. Ireen Wüst, de andere Nederlandse deel neemster aan de olympische 1500 meter, had afgezegd voor de EK. Al waren de afgelopen jaren zwaar, denken aan stoppen deed Van Beek nooit. In het olympisch seizoen wilde ze nog één keer alles op alles zetten. Maar haar route naar de Spelen was opvallend. Zo ging de technisch zeer begaafde schaats- ter negen maanden geleden ano niem langlaufen in Lapland, een succesvolle poging om energie op te doen. Dat was nodig, vooral een jaar ge leden zat ze in een diep dal. Jaren- W Vier jaar geleden won ze goud en brons in Sotsji, daarna ging het bergafwaarts lang was ze in het bezit van een sponsorcontract, onder meer bij LottoNL-Jumbo van Jac Orie, nu moest ze aansluiten bij het gewest Friesland. Met succes. Eerder dit seizoen wist ze zich te plaatsen voor de wereldbeker, waarbij ze in november het podium haalde. Nog maar een week geleden plaatste ze zich voor de Spelen. Eerder liet ze al weten daar voor goud te willen gaan, net als vier jaar eerder. „Als je er mag rijden, dan liggen er kan sen", zegt ze. Naast Van Beek zorgde ook sprin ter Ronald Mulder voor Nederlands succes. Hij won de 500 meter. Tho mas Krol eindigde op de 1500 meter als tweede, voor Koen Verweij. Bei den op gepaste afstand van de Rus Denis Joeskov. Tweevoudig wereldkampioen Kjeld Nuis stapte een paar dagen geleden in Papendal uit zijn auto. De schaat ser had zich kort daarvoor op twee afstanden geplaatst voor de Olym pische Spelen, die dag wachtte de échte aftrap voor het toernooi in Pyeongchang met een teampresen tatie op het nationaal sportcen trum. Al op de parkeerplaats kwam de eerste camera plus reporter op hem af. Of hij zijn mening wilde geven over de functie van Camiel Eurlings? Dat wilde hij liever niet. Nuis volgde het nieuws niet op de voet. Nu het terugtreden van Eurlings bekend is, zegt hij: „Ik vind het las tig een mening te geven over of ie mand wel of niet had moeten blij ven. Alles wat ik hoor komt ook maar uit de media." Maar waar hij wel uitgesproken over is: „Ik ben blij dat het nu is af gesloten, zodat het straks niet meer over dit onderwerp gaat zoals tij dens die olympische dag. Daar kwamen wij toen namelijk niet voor, die dag ging het om een pre sentatie." Zijn mening wordt breed gedeeld in de sportwereld. Al reageert de ene technisch directeur van een wintersport anders op de beslissing van Eurlings dan de andere. Wopke de Vegt, van de Nederlandse Ski Vereniging, wil geen uitlatingen doen. „Ik heb het druk met sport en prestaties en wil het daar graag bij laten", zei hij gisteren. Arie Koops van de schaatsbond KNSB prijst het besluit van Eur lings om af te treden. „Alle waarde ring hiervoor. Ik denk dat het een heel goed besluit is." Net als Nuis wijst hij op de aandacht voor spor ters en hun doel. „Wat je niet wilt, is dat er zo veel aandacht gaat naar randzaken. Sporters, coaches en alle andere betrokkenen moeten zich kunnen focussen op de sport. Nu gaat de energie naar de sport en de prestaties, naar waar het hoort." Net als alle andere bonden liet de KNSB de afgelopen maanden het Het is zo dom en slecht dat er zo veel tijd overheen is gegaan Niemand met een voorbeeldfunctie mag zo in het nieuws komen woord aan sportkoepel NOC*NSF. Volgens Koops zat de schaatsbond on- danks de ophef nooit met de kwestie in de maag. „Het moest door het be stuur van NOC*NSF opge lost worden, wij zitten aan de andere kant van de lijn, zijn een van de bonden die daartoe behoren. Blijkbaar was de druk van de bui tenwereld zo groot dat hij zelf het besluit nam." Ook oud-schaatser Erben Wennemars is tevreden over het besluit. „Dit kon niet anders, maar het is wel véél te laat. Het is zo dom en slecht dat er zo veel tijd overheen is ge gaan. Je hebt als IOC-lid een voorbeeldfunctie." Bij dat laatste sluit Nuis zich aan. Vanaf zijn bank thuis, waar hij de EK afstanden kijkt: „Niemand met een voorbeeldfunctie mag zo in het nieuws komen. Het is goed dat dit nu klaar is." zaterdag 6 januari 2018 VOETBAL Manager Arsène Wenger moet de komende drie wedstrijden van Arse- nal vanaf de tribune volgen. De Engelse voetbalbond FA heeft Wenger ge schorst voor zijn gedrag na het competitieduel op ou dejaarsdag met West Bromwich Albion (1-1). De 68-jarige trainer was boos de kleedkamer van de arbi ters ingestapt en had zich daar verbaal laten gaan. Volgens Wenger had scheidsrechter Mike Dean in de slotfase ten onrechte een strafschop aan West Bromwich gegeven. Hij krijgt ook een boete van ruim 45.000 euro. Daar mee is de kous voor Wen ger nog niet af. Na kritiek op de arbitrage na de wed strijd tegen Chelsea (2-2) van afgelopen woensdag moet hij binnenkort nog maals op het matje komen bij de FA. SKELETON Kimberley Bos heeft met het oog op deel name aan de Olympische Spelen goede zaken ge daan. De 24-jarige skele- tonster eindigde gisteren bij wereldbekerwedstrijden in het Duitse Altenberg als zevende. Bos steeg daar door in het algemeen klas sement van de dertiende naar de elfde plek. Na de volgende wereldbekerwed strijd in het Zwitserse Sankt Moritz (volgende week) moet Bos - die don derdagnacht nog last had van buikloop - in de top 12 staan om naar de Spelen te mogen. SCHAATSEN EK afstanden, Kolomna Vrouwen, 500 meter: 1. Herzog (Oos) 37,69,2. Golikova (Rus) 38,04,3. Erba- nova (Tsj) 38,18,6. De Jong 38,70,7. De Neeling 38,91,9. Kuipers 39,17.1500 meter: 1. Van Beek (Ned) 1.55,52,2. Sji- chova (Rus) 1.56,57,3. Leenstra (Ned) 1.56,58,4. De Vries (Ned) 1.57,98. Mannen, 500 meter: 1. Ronald Mulder (Ned) 34,80,2. Poutala (Fin) 34,854,3. Koelizjnikov (Rus) 34,858,7. Michel Mul der 35,23.1500 meter: 1. Joeskov (Rus) 1.44,53,2. Krol (Ned) 1.45,20,3. Verweij (Ned) 1.46,40,4. Bosker (Ned) 1.46,50. TENNIS Mannen. Doha, halve finales: Monfils (Fra) - Thiem (Oos) walkover, Roeblev (Rus) - Pel la (Arg) 6-2 4-6 7-6 (2). Chennai, halve finales: Simon (Fra) - Cilic (Kro/1) 1-6 6-3 6-2, Anderson (ZAf/2) - Paire (Fra/4) 6-7 (6) 7-6 (2) 6-1. Vrouwen. Brisbane, halve finales: Sasnovitsj (WRu) - Sevastova (Let/7) 7-6 (3) 6-4, Svitolina (Oek/3) - Pliskova (Tsj/2) 7-5 7-5. Shenzhen, halve finales: Halep (Roe/1) - Begu (Roe/4) 6-1 6-4, Siniakova (Tsj/6) - Sjarapova (Rus) 6-2 3-6 6-3. KOLOMNA De verrassendste winnares op de eerste dag van de eerste EK afstanden was Lotte van Beek. Een jaar geleden zat de schaatsster in een diep dal, maar nu won ze de 1500 meter in Ko lomna en liet ze zien een serieuze medaillekandidaat te zijn bij de Winterspelen. Zaak-Eurlings: 'Goed dat dit afgesloten is' Lisette van der Geest Kolomna Camiel Eurlings (links) als lOC-lid in 2014 tijdens de Spelen in Sotsji. Naast hem Koning Willem Alexander, Maxima en premier Mark Rutte. fotoepa Erben Wennemars —Kjeld Nuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31